Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Va salut,

Am o Astra J Sedan cumparata din showroom, in mai 2014. Deci are 3 ani si vreo 2 luni.

In primii doi ani am insistat sa o ceruiesc o data la 3 luni, cu ceara solida, cu extract de carnauba...

In ultimul an, recunosc ca nu prea am mai avut chef sa o ceruiesc, m-am multumit cu asa-zisa ceara pe care o aplica cei de la spalatorii(o ceara lichida indoita cu multa apa).

Astazi am spalat masina si dupa spalare am constatat ca am capota bombardata de mici pete de gainat, care au reusit cumva sa perforeze stratul de lac si sa faca un orificiu care se simte cand dai cu unghia... E adevarat ca nu mi-am mai spalat masina de vreo saptamana si jumatate si am tinut-o si in soare, insa am obiceiul sa curat petele de gainat vizibile cu servetele umede. Pe capota, insa, nu am observat pete de gainat astfel incat sa fie nevoie sa le curat.

Motivele pentru care am deschis acest topic sunt urmatoarele:
1. Vreau sa ma conving daca e o problema cunoscuta la Astra J - calitatea slaba a vopselei, sau am fost eu mai ghinionist si am nimerit un gainat mai acid Sad Nu de alta, dar sunt alte masini vechi de 15 ani si vopseaua arata impecabil, fara sa fie revopsite....
2. Ce as putea sa fac ca sa acopar stratul unde lipseste lacul? Ar merge un polish? Exista alte modalitati de reparare a acelor zone?
3. Este posibil ca daca las problema "netratata", in timp sa se extinda zona unde lipseste lacul si apoi sa imi crape vopseaua?

Maine voi reveni cu poze, daca este necesar.

Multumiri!
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Este proasta, depinde si ce culoare ai. E bine ca abia dupa 3 ani si ceva vezi primele " gaurele". Eu am masina din septembrie2016 si prima bara de deasupra grilei e ciuruita. Nu vizibil, dar daca te uiti de aprope e nasol. Eu pun deja bani deoparte si peste 2 ani o sa o vopsesc.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Culoarea e Deep Sky Blue.
Cum spuneam, in primii doi ani a fost ceruita ca la carte, doar in ultimul an am neglijat-o.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu a mai postat nimeni ... Sa inteleg ca restul membrilor acestui forum nu au avut probleme legate de calitatea vopselei?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR