Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • DMadalin379

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut bãieți ! Mâine m-am decis sa schimb egr-ul pentru ca de când am cumpãrat mașina , atât eu cât si fostul proprietar am mers cu egr blocat , blocat fiind printr-o tãblițã , termostatul care nu vrea sa urce apa la 90 grade decât foarte rar in oraș când merg numai viteza 1 si a 2-a , un injector care are valoare de + 2.5 si galeria de admisie care zic eu ca este cam înfundatã .Mi-ar reduce simțitori consumul dacã remediez aceste probleme ? Adicã sa curat galeria de admisie , sa schimb egr cu unul nou pierburg , sa schimb termostat cu unul behr si sa reconditionez acel injector care este destul de mult peste valorile normal ? Aștept o pãrere , stima bãieți !
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Galeria e admisie nu cred ca ar avea asa mare influenta... Plus ca trebuie sa desfaci mai multe. Daca desfaci injectoarele si conductele lor, curata si galeria de admisie.
Insa termostatul da, motorul nu aunge la temperatura optima si e posibil sa consume mai mult.
Egr-ul si el influenteaza timpul de incalzire al motorului, in motor pe admisie nu mai intra aer recirculat (cald) ci intra doar aer rece, amestecul poate fi sarac in aer si exista o posibilitate ca arderea sa nu fie optima.
Injectoarele da, influenteaza cel mai mult comsumul, e posibil ca ele sa fie cauza consumului mare, insa lumea recomanda ca atunci cand reconditionezi unul, macar la o verificare sa le supui si pe celelalte.

Din punctul meu de vedere, toate cele enumerate influenteaza mai mult sau mai putin consumul.
  • DMadalin379

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Da , curat galeria , schimbi egr si termostat si injectorulu. Cred ca ar trebui sa se simtã putin ! Mersi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR