Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Stiu ca s-a mai discutat aici subiectul insa nu am gasit date foarte recente..
Plec in concediu in iunie (deci ma informez din timp Very Happy ) si vreu sa fac u traseu...am de gand sa fragmentez drumul cu innoptat undeva la jumatatea drumului (sunt cu copil mic, nevasta...stiti voi...) si va cer sfatul vostru, al celor cunoscatori a drumului...

Plecare:
joi si imi propun sa ajung pana la Busteni sau in zona aia a vaii Prahovei (sugestii de loc de innoptat, pensiuni cunoscute si verificate de voi...pret?)
si apoi pe E60 PLioesti-Bucuresti -Constanta? (dat fiind faptul ca e vineri e recomandat sa o iau pe acolo? am auzit ca e jale pe centura de Bucuresti) sau sa o iau pe la
Ploiesti-Urziceni-Slobozia?

Intoarcere:
e intr-o vineri....C-ta- Bucuresti-Pitesti (e buna autostrada?)- Valcea-Sibiu (E81) si de aici ma descurc sigur!..aici va rog sa imi spuneti despre starea drumului pana la Sibiu (eu nu am fost niciodata pe aici) si va rog sa imi sugerati un loc de innoptat undeva pe Valea Oltului (aici chiar nu am habar ce loc ar fi bun de innoptat)..
Cu multumiri,
Alex
Skip ads

  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pi simplu: IATI UN G.P.S.! sau anunta-ma si iti voi da eu ruta.
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
multumesc de sfat...GPS nu imi iau ca nu se justifica investitia pentru cat trec eu de Carpati....
Ce ma intereseaza pe mine (am in fata harta rutiera!) este de fapt starea drumurilor si conditiile de trafic...concret am intrebat despre autostrada si celelalte drumuri...de aia am mentionat si zilele pentru ca cei care cunosc conditiile sa ma poata sfatui sa folosesc un drum sau altul...stiu ca altfel distanta este cam aceeasi pe toate trei rutele...
deci....
multumesc anticipat
later edit...am vazut ca esti din Cta...poate stii...este posibil ca in drumul spre mamaia sa nu trec prin C-ta? exista o centura? sau daca vin de la Harsova pot sa trec prin Mamaia sat si sa intru in statiune fara sa ajung in C-ta?(eu trebuie sa sjung in partea cea mai nordica a staiunii)
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
sfatul meu este sa faci cumva sa mergi si sa te intorci in timpul saptamanii, astfel vei evita aglomeratia si pe autostrada si prin oras. sau poti sa mergi incolo duminica, cand toti se intorc spre Bucuresti (deci aglomeratia va fi pe sens contrar) si sa te intorci vinerea sau sambata, cand majoritatea se duc spre mare. eu am facut asa anul trecut si m-am felicitat ce "luminat" am fost Embarassed in felul asta poti merge linistit pe autostrada, fara prea multa aglomeratie.

aceeasi chestie se aplica si ptr DN1 (BV->Bucuresti).

Intre CJ si BV sincer nu cunosc starea drumului, dar de la BV incolo nu prea ai de ce sa-ti faci griji, cu exceptia centurii Bucurestiului.

bafta! si concediu placut!
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
alxgudea a scris:...Plecare:
joi si imi propun sa ajung pana la Busteni sau in zona aia a vaii Prahovei (sugestii de loc de innoptat, pensiuni cunoscute si verificate de voi...pret?) ...


legat de inoptat in Busteni, poti sa te gandesti sa dormi in Bran sau Rasnov, nu neaparat in Busteni, ocolul nu e mare si s-ar putea sa gasesti cazare ceva mai ieftin si mai usor.

vezi mai jos niste link-uri:

http://www.ebran.ro/ebran.ro/
http://www.cazari.ro/bran-moeciu.htm

oricum, tinand cont ca incepe sezonul si vei pleca ajunge vineri in zona brasovului, cred ca ar fi bine sa iti rezervi din timp locul de cazare.
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am facut un drum pe litoral de 1mai, tot din Cluj. E60 e OK, cam peste tot. Atentie doar la radare si la camere (pt camere pot cauta in iGO localizarile exacte).
Bucuresti-Cernavoda e de nota 10 autostrada. Inclusiv DN dintre Cernavoda si Constanta. Insa in Constanta vai si-amar cu gropile si liniile de tramvai Mr. Green

Incolo am evitat Bucurestiul, si am mers pe Ploiesti-Slobozia-Fetesti. Dupa Ploiesti e DN 1B, care e ok, insa apoi am luat-o pe DN 1D, care in mare parte era ok, insa era o portiune de ~10km de drum in lucru, complet neasfaltat. DN 1D tine pana in Slobozia. De acolo am luat-o pe DN21, pana aproape de A2, iar dupa aia am luat-o pe DN3A, care merge paralel cu A2 pana la Fetesti. De la Fetesti am intrat pe A2, pana la Cernavoda.

Inapoi am venit pe A2 - centura Bucuresti - A1 - Pitesti - Valea Oltului. Varianta a doua a fost mai aglomerata (de la Pitesti pana pe Valea Oltului), desi era in timpul saptamanii (miercuri noaptea). Iar pe centura Bucurestiului am stat cel putin 1 ora (miercuri seara de pe la 7 pana pe la vreo 8 ).

Inca un hint: Targu Mures poate fi evitat, pe DJ 151D (Ungheni - Acatari).

Daca mai pot fi de folos si cu alte detalii... Wink
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cluj -Brasov confirm si eu ca e OK. A se folosi scurtatura Ungheni-Acatari, au asfaltat-o in toamna, fentezi Tg-Mures, castigi vreo 20 minute lejer.
La Sighisoara e de oprit in OMV, fac un frape excelent. In Padurea Bogatii e de oprit la hanul de la intrarea in padure (pe stanga cum mergi incolo) au niste mici si o ciorba de burta super.
Sustin si eu varianta cu cazare in Rasnov sau Bran. Daca dormi pe acolo, cand pleci ia-o pe la Izvorul rece (cand mergi incolo o sa vezi, imediat dupa ce iesi din Rasnov, o intersectie pe partea stanga) fentezi aglomeratia din Brasov si de la urcare pe Valea Prahovei.
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
multumesc tuturor...sunteti draguti...cred ca voi aborda ruta lui Operalibus...era cam la ce m-am gandit si eu...sper sa fie ok si cea de intoarcere...
jE...lasa intrigile cu ciorba de burta ca deja "avem" (dar de doamne sa gresesc in privinta ta) peste 100 kile si ajungem acolo stii tu cum... Very Happy
btw, sugestii de cazare pe valea Oltului?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da. gresesti. eu am peste 110 Sad
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bucuresti pitesti eok, acum adupa ce au re re re facut-o.
pitestiul il detest Sad
pitesti rm valcea e bun, are benzi duble la urcare, poti scapa de tir urile inevitabile.
rm valcea sibiu, nu stiu
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu as merge pe varianta:

E60 Cluj - Tg.Mures - Brasov - Ploiesti
1B Ploiesti - Albesti Paleologu
1D Albesti Paleologu - Urziceni
2A Urziceni - Vadu Oii - Constanta
Distanta: 650km

Personal, l-as face intr-o zi, dar se poate sta foarte bine o noapte in zona Sinaia.

Din Ploiesti in Constanta drumul este liber, intins, foarte bun, se poate merge cam in orice zi a saptamanii. Singura problema ar fi cei 50 000 de lei dati pentru trecerea podului peste Dunare, dar asta te asigura ca nu oricine merge pe acolo, deci, teoretic, e mai lejer Smile.
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:1D Albesti Paleologu - Urziceni

Pe bucata asta de drum erau cam 10km de drum neasfaltat, in lucru. Si probabil inca vreo 5km plini de gropi. Dar in rest e lux varianta asta.

Iar referitor la
dodo_13 a scris:2A Urziceni - Vadu Oii - Constanta
Pare mai ok decat varianta mea, pt ca e E60 pana in Constanta, prbabil 2 benzi peste tot, si mai putin circulat.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Operabilus a scris:
dodo_13 a scris:1D Albesti Paleologu - Urziceni

Pe bucata asta de drum erau cam 10km de drum neasfaltat, in lucru. Si probabil inca vreo 5km plini de gropi. Dar in rest e lux varianta asta.


Poate se repara pana la vara...

Operabilus a scris:Iar referitor la
dodo_13 a scris:2A Urziceni - Vadu Oii - Constanta
Pare mai ok decat varianta mea, pt ca e E60 pana in Constanta, probabil 2 benzi peste tot, si mai putin circulat.


Intradevar, e cu doua benzi si ca in palma. Nu am realizat ca si pe acolo e E60.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Recomand ruta urmatoare:
Cluj - Tg. Mures - Sighisoara - Brasov. De aici, eu te`as indruma pe E574 inspre Tg. Secuiesc - Pasul Oituz - Onesti - Adjud. Dupa Adjud (E85), mai mergi 30 km pana la Tisita si o iei la stanga inspre Tecuci - Galati - Braila - Viziru. Aici faci stanga si mergi (nici nu mai stiu exact) cca. 40km pana dai in E60. La intersectie e un popas si mai ai 10 km pana la podul de la Giurgeni - Vadul Oii. De aici, nu mai are rost sa te plictisesc. Toate drumurile sunt f. bune, cu exceptia Onesti - Adjud (38km) care e acceptabil.
Mai e o varianta: dupa Tg. Mures (12km) faci stanga la Balauseri si o iei pe la Sovata - Miercurea Ciuc.....Am fost anul trecut pe drumul ala si era proaspat asfaltat. Daca as fi in locul tau, as evita cu orice pret aberatia numita Valea Prahovei. Si pe traseul pe care ti l`am sugerat, sunt peisaje foarte frumoase si locuri de innoptare garla (ex.: Hanul Oituz care e chiar in varful Pasului Oituz). Mergi mai mult prin zona de munte, aer curat, racoare, drumuri foarte libere. Garantez o medie de 100 km/h.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR