Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
O mica nelamurire, acum am jante pe 15" 4x100 , nu cunosc exact latimea acestora ,banuiesc ca e 6.5 , cu anvelope 185/55/r15 . Trebuie sa cumpar alte anvelope si ma gandeam la 195/50/r15. Ar fi oare vreo problema ? Sa bata roata undeva?

Astept raspunsuri .

Multumesc!


Ultima modificare facuta de cozmino la Mar 08 Mai, 2007 11:06 pm
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,455
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cauta pe net ce anvelope poti pune (lasa talonul ca ala e varza)
calculul:
guma:xxx/yy/zz
xxx-latime (mm)
yy-inaltime (talon) exprimata in procent in latime
zz janta (nu mai stiu, diametru sau raza?) in inchi

deci, guma de 195/50 are talonul=190*0.50=97.5 mm
cea de 185/55 are talonul=185*0.55=101.75 mm

diferenta de inaltime e infima, m-as mira sa ai probleme. Diferenta de latime e negativa (pui roata mai ingusta) deci aici chiar nu ai de ce sa iti faci probleme
Oricum, ca sa fii 110% sigur, cauti pe net la modelul tau ce roti se pot pune.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@je - Eu acum am 185/55/r15 si vreau 195/50/r15, banuiesc ca ar fi o problema la latime, pentru ca ea creste cu 1cm, corecteaza-ma te rog daca gresesc .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,455
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
scuze, m-am incurcat eu in stiinta si am inteles invers:)
principiul ramane. Pot sa iti zic ca eu, pe astra G, am 185/55 de iarna si 195/50 de vara. La tine, ar trebui sa vezi pe net daca iti intra 195... pentru latime, ca diferenta de talon e nesemnificativa. Desi, daca iti intra 185, foarte probabiul sa intre si 195
Skip ads

  • chris scooter

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pentru estetica sunt preferabile jenti cu diametru mare si talon mic, dar pentru drumurile din Romania e necesar un talon mai mare. Parerea mea... E bine totusi sa se respecte dimensiunile date de manual ca doar neamtu' nu le da degeaba.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pentru drumurile din Romanica e recomandat tancul, cat despre manual, din pacate nu il am, daca il aveam in posesia probabil nu mai era nevoie sa deschid acest subiect.
  • catalinhd

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:O mica nelamurire, acum am jante pe 15" 4x100 , nu cunosc exact latimea acestora ,banuiesc ca e 6.5 , cu anvelope 185/55/r15 . Trebuie sa cumpar alte anvelope si ma gandeam la 195/50/r15. Ar fi oare vreo problema ? Sa bata roata undeva?

Astept raspunsuri .

Multumesc!


Eu am avut pe vectra jante pe 15'' echipate cu cauciucuri michelin pilot 195/50R15 si au mers de minune.
Dar din pacate am fost nevoit sa renunt la ele dupa ce am luat o groapa cu 80 la ora
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca s-a soldat tragic cu strambarea jantei sau ti-a facut galme ?
  • catalinhd

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Sa inteleg ca s-a soldat tragic cu strambarea jantei sau ti-a facut galme ?


Da am strambat janta in 2 locuri + bucsa capat brat facuta praf Sad
Din cate-mi aduc aminte mi-a spus mecanicul ca ar fii bine sa revin la jentile mele normale de tabla pe 14'' ptr. ca in timp imi distrug rulmentii, bucse si tot ce este pe la roti.
Oricum a fost prea tarziu ca caseta de directie are deja joc si un rulment parca huruie putin.Bucsa am schimbat-o si mi-am pus inapoi jantele de tabla pe 14''
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In final, sa tragem o concluzie. Recomanzi sa pun 195/50/r15 sau 185/55/r15(dimensiunile actuale). S-ar putea sa fie ptr o perioada scurta de timp, ca e posibil sa pun jante pe 16" sau sa vand masina si sa iau o astra.
  • catalinhd

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1992 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:In final, sa tragem o concluzie. Recomanzi sa pun 195/50/r15 sau 185/55/r15(dimensiunile actuale). S-ar putea sa fie ptr o perioada scurta de timp, ca e posibil sa pun jante pe 16" sau sa vand masina si sa iau o astra.


Nu vad ce problema ar fii din moment ce deja ai jentile pe15'' chiar ti-as recomanda(vei vedea ce schimba aspectul masinii o face mai agresiva)in schimb nu ti-as recomanda sa-ti pui pe 16'' deoarece vei avea consumul mai mare si vei solicita mai mult tot trenul de rulare din cate stiu eu.
Dar asta e doar parerea mea.
Oricum sa ne tii la curent cu deciziile tale si eventual problemele intampinate.Bafta multa
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am achizitionat 4 anvelope Marangoni Zeta Linea 195/50/r15 Indice viteza V , Indice greutate 82,de vara , pret 215ron/buc . E totul in regula , nu ating nicaieri cauciucurile, totul e ok.

Tin sa multumesc tuturor pentru ajutorul acordat.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR