Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • bodanul

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ma puteti ajuta cu un model de bec xenon original pentru faza scurta ? Mi s-a ars recent si am inteles ca Philips D2S ar fi fost folosit pe Vectra C pana in 2005, iar la facelifturi este alt model .
Orice informatie despre model/cod/poza ? A mai schimbat cineva becurile xenon originale la Vectra C facelift, daca da, astept niste detalii. Multumesc
Skip ads

  • sfinx

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z22yh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Tie iti trebuie D1S.

http://www.oemxenonpart.com...-Lamp-Ballast.htm
  • bodanul

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ms frumos de raspuns. Trebuie sa vina cu tot cu chestia din spate, nu ?
Pentru montaj se da bara jos cu totul daca este farul de pe partea cu bateria ?
  • sfinx

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z22yh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Da, e cu totul.
Uite ca nu stiu sa-ti spun exact cum e la facelift, totusi cred ca nu e megane - parca la ala trebuia sa demontezi roata sa schimbi becul - Smile
Mai dificil e partea din dreapta, cu filtrul de aer. Pe stanga, pur si simplu desfaci tubul acela lung prin care torni apa in vasul de lichid de parbriz dupa ce evident desfaci capacul de la baterie si ai acces la capacul de la far.
Ce nu stiu exact, poate stie vre-un coleg daca nu cumva trebuie dupa asta programat ceva in calculator sa-ti mearga autoleveling-ul si afl-ul, in ideea in care nu bate la fel cu cel vechi.
Skip ads

  • mephisto

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
este tocmai invers...
pe partea cu filtru e mai simplu, dai jos carcasa si desfaci capacul de la faza scurta, care are 2 surubele, pe partea stanga e mai greu, eu m-am chinuit ce m-am chinuit si am dat bara jos, un pic din colt cat sa ajung la surubul al 3 de la far si am scos farul cu tot si am lucrat foarte frumos asa, mi-a luat vreo 15 min cu montat la loc,
bec iti trebuie D1s, problema ca nu gasesti, asa usor, iar daca gasesti este foarte scump, vreo 80 de euro, nu-ti recomand altceva, aftermarket, pt ca iti v-a da eroare in bord
mai exista o varianta, sa treci la bec D2s, dar nu stiu exact cum se face, am auzit si eu, pt ca avut aceasi problema, bafta
  • andreiodaniel

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut, baieti, am un opel vectra 2008 facelift, am xenon doar pe faza scurta din FABRICA. Acum 2 zile xenonul din partea stanga a inceput sa dea o nuanta mov inchis, astazi se "joaca" cu mine dandu-mi flashuri Very Happy, uneori ramane stins( sigur e pe duca), problema e ca nu stiu ce tip de bec xenon este Sad (nu vreau sa-mi pun aftermarket, am inteles ca se schimba tot kittul xenon, sau doar becul ? si da eraore in bord si comp.) sa fie d1 sau d2 ? exista posibilitatea sa gasesc bosch sau alta firma mai ieftina?, stiu ca cel original philips d1 sau d2 e un jur de 100E , recomandarea voastra este sa le schimb pe amandoua ? posibil sa ma lase si celalat xenon intre timp ? stiam ca xenoanele pot functiona si 8 ani fara nici o problema mai ales cele originale cum le am eu pe masina, de ce s-a ars asa repede in doar 4 ani, sigur n-am mers cu masina 3000 cum se zice de un bec xenon ca atat are durata de functionare, am doar 65 mii km ! Sad , posibil sa fie blastul de vina ? (ca parca uneori revine la culoarea de alb) ce recomandari aveti pentru mine, sper sa ma lamuriti, va multumesc mult !
  • VN01SIG

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salutare, am si eu o intrebare la cei care cunosc in ale xenon-ului, am un signum 2005 pre-facelift si am xenon adaptiv, de la o vreme nu se mai vede noaptea la faza scurta, spuneti-mi va rog ce anume poate fi becul sau ballast-ul?
o sa atasesz si poze! faza scurta merge nu se intrerupe si nici nu se vede mov,
se vede un alb spalacit = de la ce oare?
am sters lupa cu alcool izopropilic si o carpa din piele,
ce anume o fi defect?
va multumesc anticipat pentru raspuns!
stima!
  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ma ajutati si pe mine tot asa am o dilema. becurile mele xenon s-au chiorat(cel din dr e mov si cel din stg mai vede ceva) si doresc sa le schimb. intrebare este ce fel de bec imi trebuie si ce sa imi iau intre osram cool blue intense sau osram night breaker.
masina este o astra H 1.9 110kw din 10.2005 cu xenon de fabrica

multumesc anticipat
  • NFekete

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua am.si eu o problema de 2 zile am observat ca farul stang mi sa schimbat la culoare cand aprind farurile alf xenon ambele lumineaza la aceas culoare albastru rece si dupa un minut farul cel stang se schimba la culoare violet dar functioneaza oare ce probleme am? Cu balastul sau cu becul?
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Becul e pe duca.
Asta e primul semn. Schimbarea culorii in violet.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR