Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • opelvectrac1.8

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
salutare. sunt user nou pe forum(pana acum nu am mai detinut marca opel)..de curand am achizionat o vectra c 1.8 16v dublu climatronic,de care sunt si nu sunt incantat..
prima problema care o pun momentan, este cu portbagajul care nu merge deschis decat din interior de pe usa de la buton,din butuc cu cheia nu iar de pe telecomanda nici atat! ce ar putea fi?este posibil sa fie din cauza telescoapelor de la portbagaj care sunt terminate si nu l arunca in sus?Sau are vreun motoras care sa ars? oricum am comandat si acele telescoape intre timp
apoi spatele e praf bate si troncane ca un cazan, inca nu am facut test de banda sa aflu ce bucse am nevoie,dar daca stie cineva cate sunt sa le iau toate noi(stiu clar ca am nevoie 2 la bara stabilizatoare care sunt vreo 8-10 ron una),eventual daca stie cineva un mecanic bun si mai ieftin pt opel unde sa le si fac.
inteleg ca anumite functii de computer de bord trebuiesc deblocate-cineva pe forum sa ma ajute?
displayul acela central mai face si ala ceva fitze adica daca nu am benzina destula si intru pe rezerva ramane blocat pe o cifra si un semn de benzina si nu mai arata muzica temperatura nimic pana nu bag benzina cat vrea el ca sa se deblocheze .. si mai scrie si in franceza si nu stiu cum sa schimb limba..
apoi cel mai deranjant ca am un consum fabulos.. afara 10-12 la 120 130kmh.. iar in oras nici nu mai zic..probabil oricum o diagnoza ma va ajuta sa descopar mai multe,dar preventiv schimb sonda lambda,bujii asta pana o sa o trec pe gaz ca daca ma gandesc ca masina anterioara aveam 4 afara si 6 oras ma zgarii pe fata(megane 1.5 dci)
mai am mici chestii de facut gen distributia care o fac la orice masina deci nu e chiar o problema..dar si altele.. ca si model,confort spatiu etc sunt ultra multumit,daca o pun si la punct o sa fiu pe deplin multumit
mersi frumos pt orice raspunsuri voi primi
Skip ads

  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
portbagajul la vectra functioneaza astfel: butonul de pe cheie(al 3-lea buton dupa cele de inchis si deschis) sau butonul din interior deblocheaza portbagajul pentru 5 minute. adica ai 5 minute timp sa te duci la el si sa apesi pe acel buton de sub sigla si sa ridici de el. acuma depinde de starea amortizoarelor, dar o pereche noua ar trebui sa ajute la ridicat.

cel mai probabil nu iti merge de pe telecomanda din cauza ca acel micro-switch de pe ea s-a stricat. cauta pe net ca sunt persoane care schimba acele switch-uri de pe placa.

la faza cu bucsele, o verificare de rampa in service cred ca ar fi cea mai buna. si e numai 50 de lei.

cu consumu nu te lua dupa display-ul din masina. are nevoie de timp sa se calibreze. adica si mie imi arata consum de 9-10 mers in afara cu 90-100. in schimb din plin in plin a iesit 6-6.5.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
la consum compari mere cu pere...
megane 1.5 dci (diesel) cu vectra c 1.8 benzina...
vectra e si mai grea decat megane si clar consuma mai mult chiar si la un motor diesel.
insa mi se pare foarte mare consumul ala de peste 10 extraurban...
  • opelvectrac1.8

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
prooff a scris:portbagajul la vectra functioneaza astfel: butonul de pe cheie(al 3-lea buton dupa cele de inchis si deschis) sau butonul din interior deblocheaza portbagajul pentru 5 minute. adica ai 5 minute timp sa te duci la el si sa apesi pe acel buton de sub sigla si sa ridici de el. acuma depinde de starea amortizoarelor, dar o pereche noua ar trebui sa ajute la ridicat.

cel mai probabil nu iti merge de pe telecomanda din cauza ca acel micro-switch de pe ea s-a stricat. cauta pe net ca sunt persoane care schimba acele switch-uri de pe placa.

la faza cu bucsele, o verificare de rampa in service cred ca ar fi cea mai buna. si e numai 50 de lei.

cu consumu nu te lua dupa display-ul din masina. are nevoie de timp sa se calibreze. adica si mie imi arata consum de 9-10 mers in afara cu 90-100. in schimb din plin in plin a iesit 6-6.5.

mersi frumos de raspuns
switchul este ok in placa,era 20 de schimbat nu o avere dar se apasa pe el lejer..amortizoarele sunt varza intrrdevar dar ma gandesc daca se actiona chiar daca nu l ridica in sus macar il ridicam cu mana dar el e inchis! din butonul de pe usa,apas pe el si deschide chiar daca ridic manual portbagajul.ceva e dubios la mijloc Smile
abia am masina de nici 2 saptamani si nu am avut nici timp nici stare si nici bani(ca daca ma apuc sa fac testu de banda fac toata bucsaraia,asa am facut la toate masinile,nu stiu cum naiba 8 masini am avut si toate le am dat fara sa auzi o bataie fara sa scoata fum sau sa curga lichide,numai eu iau cazane de la alti nesimtiti care se poarta urat cu ele,ghinionul meu sa investesc in toate ca nu suport sa merg in conditii nesigure
daca as scoate afara 6-6.5 ar f parfum.. deocamdata realitatea in teren este alta Smile bag 50 si fac 4 drumuri(nu mari) prin Buc. si gata Smile)
Skip ads

  • opelvectrac1.8

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
[quote="jgyprime"]la consum compari mere cu pere...
megane 1.5 dci (diesel) cu vectra c 1.8 benzina...
vectra e si mai grea decat megane si clar consuma mai mult chiar si la un motor diesel.
insa mi se pare foarte mare consumul ala de peste 10 extraurban...[/quote
Salut. nu comparam chiar mere cu pere Smile imi comparam mie asa psihologic ce am in buzunare Smile stiu ce bagam la ala si ce bag la asta Smile
e drept ca ala jumate era din plastic nu zic nu dar cum am mai zis afara 4 in cap si daca eram zgarcit sa merg cu 80 cred ca scoteam si 3.7 Smile
e asta vreau si eu sa aflu dc si cum nu reusesc macar un 10 oras si un 6 afara
motorul este ok nu are batai nu intrerupe,merge rotund totusi,sper intr o luna maxim 2 sa pun gaz pe ea si poate se mai potoleste din consumat Very Happy
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
In bucuresti sa zici mersi la 12 litri la benzinarul tau.
Eu la 1.9 cdti am consum 9 in galati...
E totusi o masina care goala are undeva la 1.4-1.5 tone...
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Pe spate , apucã roata din partea de sus, bagi mâinile între roatã ºi aripã ºi tragi de ea înainte ºi înapoi , dacã ai zgomot de fier pe fier e braþu bumerang, este cel ce se duce cel mai des ,de fapt bucsa , cautã pe forum informații
Consumul: injectoare, verificã cu opcom debitul care il dã fiecare si posteazã aici.
  • opelvectrac1.8

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:In bucuresti sa zici mersi la 12 litri la benzinarul tau.
Eu la 1.9 cdti am consum 9 in galati...
E totusi o masina care goala are undeva la 1.4-1.5 tone...

cine a zis ca am 12 in oras? Smile sare de 12 Smile 12 a fost minim asa mergand in gol am scos 12 si pe autostrada cand am mers cu 140
Skip ads

  • opelvectrac1.8

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
florin38 a scris:Pe spate , apucã roata din partea de sus, bagi mâinile între roatã ºi aripã ºi tragi de ea înainte ºi înapoi , dacã ai zgomot de fier pe fier e braþu bumerang, este cel ce se duce cel mai des ,de fapt bucsa , cautã pe forum informații
Consumul: injectoare, verificã cu opcom debitul care il dã fiecare si posteazã aici.

te pot deranja in privat sa ma lamuresti mai bine? mersi mult
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Da , dar cel mai bine este sa vb aici .
Mai multe informatii pentru ceilalti
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
https://youtube.com/watch?v=h-LF-qQY-Lc
Si acestea sunt bratele
http://m.ebay.de/itm/2x-QUE...435%257Ciid%253A4
  • opelvectrac1.8

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
pt schimbarea limbii trebuie numai din tester?sau merge si din setari ceva?(am in franceza si e jale mare)..
daca apas la stergator pe cant sus jos ma baga intr un meniu de imi arata consum instant etc..si la un moment dat are si réglage probabil echivalent setings. dar nu stiu pe ce sa apas ca si ok sa intru in meniu,pot doar sus si jos da ok nu l gasesc Smile am apasat si pe cd si pe volan pe toate butonasele
Skip ads

  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
OK este in spatele butonaselor de sus-jos Smile
  • opelvectrac1.8

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
apas pe ala si nu merge deloc nici un ok Sad
  • opelvectrac1.8

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
florin38 a scris:https://youtube.com/watch?v=h-LF-qQY-Lc
Si acestea sunt bratele
http://m.ebay.de/itm/2x-QUE...435%257Ciid%253A4

nu pricep germana,sunt 42 euro ambele?(ca sunt mai ieftine ca la noi in cazul asta!)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
opelvectrac1.8 a scris:apas pe ala si nu merge deloc nici un ok Sad
e posibil sa aiba probleme la contactul butonului...
incearca sa apesi pe el in alta pozitie (mai sus, mai jos, etc)
  • opelvectrac1.8

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
astea am eu pe spate la vectra c a mea? asa ar fi 12 bucse toate..le as lua toate noi si gata
https://uploadimage.ro/1A3y/...-08-03_154605.png
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
opelvectrac1.8 a scris:
florin38 a scris:https://youtube.com/watch?v=h-LF-qQY-Lc
Si acestea sunt bratele
http://m.ebay.de/itm/2x-QUE...435%257Ciid%253A4

nu pricep germana,sunt 42 euro ambele?(ca sunt mai ieftine ca la noi in cazul asta!)

Da amandoua la care se adauga taxele de trimitere
  • opelvectrac1.8

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
pomana pretul . la noi cel mai ieftin producator after marker costa 149..bucata!
am gasit la noi bucse ruville si melzger la 15 ron bucata(se pot schimba ambele sau doar cate 1 pe acest"bumerang"?)
p.s. mersi mult ca imi raspunzi Wink


Ultima modificare facuta de opelvectrac1.8 la Joi 03 Aug, 2017 4:56 pm
  • opelvectrac1.8

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2017

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:
opelvectrac1.8 a scris:apas pe ala si nu merge deloc nici un ok Sad
e posibil sa aiba probleme la contactul butonului...
incearca sa apesi pe el in alta pozitie (mai sus, mai jos, etc)
sa dau cu spray de contacte?Sau risc sa stric ceva ? Question se poate demonta usor oare sa curat fara curent pe maneta?sau e capsulat si nici nu am ce repara? mersi mult
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR