Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • Cotobatura

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2023

  • Mesaj Privat
Becurile cu culoarea luminii emise in jur de 4300K, alea cu o tenta galbuie a luminii, sunt bune pe orice fenomen meteo. Daca pui becuri halogen imbunatatit 5500, xenon 6000K, sau led-uri 6000K, o sa ai o lumina mai alba, asemanatoare luminii naturale, deci vei vedea mai bine noaptea. Adica vei vedea mai multe detalii de drum iar ochii vor obosi mai gteu. Totusi, pe ploaie si ninsoare, aceasta lumina mai alba se va focaliza pe picaturile de apa sau fulgii de zapada din fata masinii, astfel fiind dificil de vazut drumul in lung.
Deci, dupa parerea mea, as ramane tot la o lumina putin galbuie in jur de 4300K. Dar o alegerea unui bec de 5500K-6000K ramane o optiune deoarece timpul de condus pe intemperii in afara localitatilor este foarte redus.
Exista solutii LED si halogen imbunatatit cu temperaturi de culoare in jur de 4300K. Eu am gasit becuri Wolfram aici https://lightoncarparts.com/ro/
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ca o soluție de compromis la folosirea becurilor 5500-6000K, ptr îmbunãtãțirea vizibilitãții în condiții de ninsoare ceațã, ar fi montarea, pe proiectoare ceațã, de becuri galbene(3300-3500k).
  • danny_boy25

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
A pus cineva becuri led H7 pe opel astra k ? O recomandare daca aveti... Eu am montat unele ,se vede spectaculos in comparatie cu becurile normale , dar desi sunt canbus am eroare de bec .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR