Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • seby meriva

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Ce trebuie sa desfac in afara de suporții motorului pentru a-l putea da jos fara probleme?Țin sã menționez cã aș vrea sã-l dau jos cu tot cu planetare ...mã încurcã caseta de direcție?Daca mã poate ajuta cineva cu poze sau orice altceva ar fi super.Motorul este pe un Opel meriva 1.7 cdti 100 cp z17dth din 2004
Skip ads

  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Scrie in sectiunea probleme tehnice motoare diesel ca aici vine craciunul pana vede cineva.De ce vrei sa dai jos motorul?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum intrebi este clar ca nu ai habar de nimic, mai bine apeleaza la cineva care a mai facut asta.
Planetarele intra in cutie nu in motor.
  • seby meriva

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Știu cã intrã în cutie,ideea este cã vreau sã dau motorul jos cu tot cu planetare și cutie.Motorul este pe o mașina avariata și aș fi vrut sã îl scot cu totul.Se poate da jos așa sau trebuie sã scot cutia și implicit și planetarele?Nu am zis nimic de planetare cum cã ar intra in motor,probabil nu m-am exprimat eu bine desi nu cred.Mai am doar motorul și cutia de dat jos,restul mașinii am dezechipat-o complet,așa cum mã pricep eu,cu cunoștințele mele minime.Daca mã poți îndruma cu ceva ți-aș fi recunoscãtor.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Scoate planetarele din fuzeta si cutie, vei lucra mult mai usor si fara rist de a avaria tripoda.
  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=h3bQJp9mikE pe la minutul 3.17 se observa cum baietii astia dau jos tot motorul cu radiator cu tot destul de usor, ar fi interesant de stiut pe unde au demontat si ce au demontat ca sa faca treaba asta. Desigur au si si cu ce....Ce tip de motor are masina de pe care il demontezi, vinzi ceva de pe masina avariata?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR