Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • jimmis

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut prieteni...am un opel corsa din 2006 cu motor de 1.0. Problema lui inca de la cumparare a fost ca avea un motor foarte zgomotos..am ignorat asta si am mers cu el asa circa 10000km..intre timp au aparut probleme in circuitul instalatiei de racire..au aparut stropi de ulei in vasul de expansiune asa ca am hotarat sa schimb garnitura capacului de distributie..zis si facut, am apelat la un prieten care spunea ca a mai schimbat asta si la alte masini doar ca dupa toate astea masina si-a accentuat zgomotul(a devenit intens si metalic)..cineva mi-a spus ca nu este bine pusa la punct..cert este ca persoana care s'a ocupat de asta , nu a tinut cont de pozitia pinioanelor(le-a pus pur si simplu, fara sa tina cont de vre-o anumita pozitie, vre-un semn)..
M-am hotarat sa schimb lantul si intinzatorul care pareau destul de uzate(dar in momentul acela nu dispuneam de bani pentru inlocuirea acestora) ..Ma poate ajuta cineva cu ordinea pasilor pe care trebuie sa ii urmez la montarea distributiei, poate si o schema ..si daca conteaza pozitia de montare a pinioanelor!?
  • jimmis

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Chiar nu stie nimeni nimic despre problema asta!? Inca astept un ajutor in privinta asta .. Sad
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Citeste tot ce sa scris aici pe forum despre distributie la motoarele Z10XE, Z10XEP, Z12XE, Z12XEP, Z14XEP. Ai sa vezi in ce consta toata operatia si ce scule trebuiesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR