Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • diaconud007

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Sunt un proaspat posesor de Astra K, Sports Tourer, Enjoy. Masina are in momentul de fata appx 1500 de km si am observat ca la drumuri mai mari de 2 ore, partea de langa pedalier a plansei de bord se incalzeste foarte tare. Este vorba mai exact de partea de plastic pe care unii, inclusiv eu, ne sprijinim piciorul drept atunci cand conducem. Sub partea de plastic am observat ca este un element metalic, care se incalzeste foarte tare. ( atat de tare incat nu poti tine mana pe el). Cred ca este vorba despre o parte din ansamblul de esapament care vine din compartimentul motor, dar nu-mi vine inca sa cred ca cei de la opel au facut atata economie incat sa renunte la ecranele termice. Voua vi s-a intamplat sau ati sesizat asta pana acum?

Multumesc,
Dan
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
piciorul drept ?
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Aceeasi problema am sesizat-o si eu. Este ceva ce degaja caldura sub volan spre pedalier, insa nu m-am uitat ce poate fi. Ar fi ireal sa fie ceva legat de esapament...dak nu mergi cu AC, din zona aia vine o caldura de nu se poate.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
filtrul dpf?! si alte masini au aceiasi problema
Skip ads

  • bboom112

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am sesizat și eu exact aceiași problemã...insa nu întotdeauna. De când am luat mașina pânã pe la 5000 km se încãlzea destul de tare chiar și la drumuri de maxim 1 ora. Însã de ceva timp am remarcat cã nu mai am problema aceasta...având acum 10000 km.
  • diaconud007

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2014

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:piciorul drept ?


Da! Piciorul drept...Am facut o poza pe deasupra plasticului
  • diaconud007

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2014

  • Mesaj Privat
wanchope a scris:Salut! Aceeasi problema am sesizat-o si eu. Este ceva ce degaja caldura sub volan spre pedalier, insa nu m-am uitat ce poate fi. Ar fi ireal sa fie ceva legat de esapament...dak nu mergi cu AC, din zona aia vine o caldura de nu se poate.


Si mie mi se pare ireal sa fie de la esapament....dar atunci ce poate fii sa degaje o asa mare caldura? Uite cum arata piesa care cred eu ca se incalzeste
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
O sa ma uit si in compartimentul motor, tind sa cred ca pe acolo circula apa care raceste motorul. N-ar avea logica sa fie de la esapament, ce sa caute componente de evacuare gaze sub plansa de bord? E ciudat oricum!
Skip ads

  • EIulianNicolae

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2017

  • Mesaj Privat
si eu am tot break dar nu se incalzeste asa de tare.este doar caldut dar daca dau drumu la aer nu mai este nimic cald acolo si afara sunt 39 grade acum
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@diaconud007 Ok,am inteles ! Astãzi am parcurs 250 km si nu am simtit nimic in neregula.....acum ca ai pus si foto , o sa verific daca se încinge piesa respectiva. Va semnalez o alta faza ciudata,pe care am relatat-o si in service,cu ocazia reviziei,dar la diagnostic nu a avut nici o eroare.Dupa drumuri lungi pe timp foarte calduros si solicitari destul de dese ale franei ,daca acționez frânã de mana electrica,iar dupã aprox. 5 min.vreau sa plec, aceasta nu se deblocheaza automat,ci numai manual ,prin apasarea butonului....banuiesc ca senzorii sunt foarte incinsi si nu mai rãspund la comenzi (in trafic,in panta/rampa functioneaza normal,oricât as solicita frâna...cred ca rãcirea senzorilor se realizeaza normal pe timpul rularii).
  • diaconud007

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2014

  • Mesaj Privat
EIulianNicolae a scris:si eu am tot break dar nu se incalzeste asa de tare.este doar caldut dar daca dau drumu la aer nu mai este nimic cald acolo si afara sunt 39 grade acum


Cand ai verificat ai pus mana pe plasticul ala de langa pedala de acceleratie? Sau ai incercat sa bagi mana si dupa plastic ca sa gasesti sursa caldurii? Ca si la mine plasticul e caldut, dar daca bag mana pe dupa plastic e al naibii de fierbinte...
  • diaconud007

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Am uitat sa mentionez motorul: 1.4 Turbo 125 CP. Poate la alte versiuni de motor nu e intalnita problema asta...
Skip ads

  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si eu am acelasi motor dar pe un hatch, nu am simtit caldura de care povestesti, si tocmai am venit de la un drum lung-din Austria, prin Ungaria chiar a fost canicula dar, repet, nu am simtit caldura in acea zona....
oricum voi studia si eu problema, o sa verific locul de care zici, desi din poza nu inteleg nimic, si revin.
Si daca tot am pomenit de drumul in Austria, masina s-a comportat excelent Very Happy , nu are greieri in usi,bord sau alte cotloane, trage bine, fuge cand ai nevoie, ce mai, am fost multumit de ea, iar consumul l-am pus in discutia aferenta.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@diaconud007
Astazi am rulat 300 km si am verificat ce ai relatat ..... concluzia: la masina mea se incalzeste fff putin plasticul , in zona pe care am evidentiat-o in foto ( in rest, tot plasticul e rece) :
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Acela este caloriferul si e normal sa se încãlzeascã. Ca nu exista protectie termicã, e neplãcut: reprezinta un mod de reducere a costurilor.
  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Am verificat si eu ieri dupa in drum de parox 260Km si, la fel ca la @mariocb, se incalzeste foarte putin zona respectiva.
  • diaconud007

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2014

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:@diaconud007
Astazi am rulat 300 km si am verificat ce ai relatat ..... concluzia: la masina mea se incalzeste fff putin plasticul , in zona pe care am evidentiat-o in foto ( in rest, tot plasticul e rece) :


Da! Aceea este zona cu probleme la mine. Incearca te rog la urmatorul drum sa bagi mana si dupa acel plastic si sa vezi daca dai de vreo componenta fierbinte
  • diaconud007

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:Acela este caloriferul si e normal sa se încãlzeascã. Ca nu exista protectie termicã, e neplãcut: reprezinta un mod de reducere a costurilor.


Deci sugerezi ca defapt sursa caldurii este apa pt racirea motorului care trece printr-un calorifer care degaja caldura acolo?
  • diaconud007

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2014

  • Mesaj Privat
DANASTRA a scris:si eu am acelasi motor dar pe un hatch, nu am simtit caldura de care povestesti, si tocmai am venit de la un drum lung-din Austria, prin Ungaria chiar a fost canicula dar, repet, nu am simtit caldura in acea zona....
oricum voi studia si eu problema, o sa verific locul de care zici, desi din poza nu inteleg nimic, si revin.
Si daca tot am pomenit de drumul in Austria, masina s-a comportat excelent Very Happy , nu are greieri in usi,bord sau alte cotloane, trage bine, fuge cand ai nevoie, ce mai, am fost multumit de ea, iar consumul l-am pus in discutia aferenta.


A facut o poza a locului cu problema colegul mariocb. Ce am pozat eu e defapt pe deasupra acelui plastic. Am incercat sa pozez exact piesa care se incalzeste foarte tare. Daca la majoritatea dintre voi nu se manifesta, atunci chiar trebuie sa merg neaparat la reprezentanta sa ma lamuresc care e problema
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
diaconud007 a scris:
Daniel a scris:Acela este caloriferul si e normal sa se încãlzeascã. Ca nu exista protectie termicã, e neplãcut: reprezinta un mod de reducere a costurilor.


Deci sugerezi ca defapt sursa caldurii este apa pt racirea motorului care trece printr-un calorifer care degaja caldura acolo?

Exact.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR