Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • zafiraPH

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salutare dragi colegi !
Am tot cautat un topic asemanator dar nu am reusit sa gasesc, daca ma ajuta cineva cu un link ar fi super, daca nu... ceva idei macar.
La un momentdat a inceput motorul z18xe sa mearga intrerupt. Am pus tester pe ea si mi.a aratat missfire cilindru 2. Am scos bujia si era cam umeda, am schumbat.o. Martorii check si esp aprinsi in bord de cand a inceput distractia cu mersul intrerupt. Avand o bobina sh si siliconata intr.un loc am presupus ca e pocnita asa ca am luat una noua dar din nefericire nu s.a schimbat nimic, mentionez ca la schimbarea bobinei am gasit bujia uscata. Avand si gpl (secventiala) pe ea am mers la atelierul unde am montat instalatia sa faca o verificare poate cumva din cauza gpl.ului sa fie problema. Imginerul de la gpl, baiat pregatit, mi.a gasit lipsa timp injectie la injector 2. Mi.a facut o modificare, cumva o punte sau nu stiu exact, ca sa nu mai treaca semnalul prin ecu masinii si acum imi merge pe gpl perfect, asa cum ar trebui sa mearga, in 4 pistoane insa mi.a specificat de la inceput ca problema va persista pe benzina pana voi schimba ecu masinii.
Intrebarile sunt urmaroarele:
E posibil sa fie altceva decat ecu ?
E mai indicat sa incerc repararea lui sau inlocuirea cu altul sh (prea scump unul nou) ?
Multumesc anticipat si scuzele de rigoare daca subiectul este deja dezbatut in alta parte.
  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
vorbeste cu MARIUSNAPCORI este din ploiesti si te poate ajuta cel mai bine, am avut aceiasi problema parca tot pe injector, schimba face repara te ajuta cu tot ce trebiue, are experienta peste 15ani cred, si nulucreaza decat opel, daca ai citi putin ai sa te convingi
bafta
  • zafiraPH

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Merci @gogosica, o sa iau in considerare insa tot mai astept pareri formate din experienta celor care au mai avut probleme cu ecu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR