Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • CGRazvan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salut , am achizitionat de curand un Opel Astra 1.7 , ce are ca si casetofon un Siemens Vdo Cdr 500 , problema mea este ca acestuia ii apare mesajul SAFE , si din cate am inteles ,este blocat , dupa mai multe cautari , am reusit sa ajung sa introduc codul pentru deblocare , dar bineinteles nu il aveam , asa ca am fost la reprezentanta Opel , iar acestia , primind datele masini si plata necesara , mi-au putut genera codul , dar surpriza , nici acela nu este functional , deci rugamintea mea este , daca ofer seria casetofonului ma puteti ajuta cu un cod de deblocare ! Va multumesc anticipat
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu se poate cum vrei tu: odata ce ai fost la reprezentanta si nu ai rezolvat, singura sansa este un atelier de codari.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,659
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Oh, yeah...! cel ce a decodat radioCDPlayer-ul tau i-a schimbat firmware-ul intern ca sa nu manânce mult prea usor reprezentanta Opel o pâine de la cine e dispus sa platesca ,, o gramada de ca$$h pentru un banal cod de radioCDPlayer,,. Reprezentanta Opel doar se uita intr-un tabel, vede ce cod a a avut radioCDPlayer-ul de pe masina cand a plecat pe poarta fabricii si atunci ala e, apoi iti ia banu' pentru aceasta banala informatie. Doar ca, surpriza! Electronistul din România care a mai decodat casetofonul tau inainte sa ajunga pe masina ta a fost inteligent, a schimbat firmware-ul intern din casetofon prin clonare de pe un altul exact la fel, si atunci... Reprezentanta Opel si-a mai luat o tzeapa! Cam asa se procedeaza daca te duce capul (ex. ai ceva cunostinte de informatica ca si electronist) si te ocupi de decodari casetofoane auto.

EXACT asa cum a scris colegul mai sus, singura sansa este un atelier de decodari casetofoane (un electronist care iti va scrie un fisier firmware fara cod, sau unul cu cod si-ti va da codul). Un pret decent pentru operatiune e 25lei si dureaza aproximativ 10min operatiunea de decodare.

Nu mai pot de curiozitate... Cum a procedat reprezentanta cand a vazut ca nu e bun codul ? Ti-a luat banii, sau ? Laughing Laughing Laughing
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, e clar: pãgubitul spune mai sus cã a plãtit.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,659
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Hai sa vedem...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR