Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • craciun_bz

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Simptome:

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 2004
Cod motor: Z16XEP

Buna seara si bine v-am gasit. Ma simt oarecum ciudat ca m-am inscris pe acest forum abia acum cand am o problema, si nu am facut-o mai devreme😁. Sa va explic despre ce e vorba: Opel Astra G 2004 z16xep 190.000 km. O am de un an si jumatate, timp in care nu am avut nici o problema. Acum doua saptamani, dupa un drum de aproximativ 100 km, plin de serpentine abrupte, a inceput sa scoata brusc un fum alb prin care nu se mai vedea nimic in spatele masinii. Fiind in concediu la Piatra Neamt, am sunat un mecanic din Buzau (localitatea unde stau) si mi-a spus sa vin cu ea asa acasa. Am mers asa 250 de km(injurat bineinteles de toti colegii de trafic) distanta in care am completat cu 4 litrii de ulei (i-am facut schimbul 😄). Ajuns la el mi-a spus ca e din cauza admisiei twinport, si daca o schimb sunt sanse foarte mari sa reapara problema. Propunerea lui a fost sa imi faca o diuza la strungar, si sa o bage pe nustiu ce furtun, ca masina sa nu mai scoata fum, dupa care sa o vand. Toata operatia mi-a spus ca ma costa 50 de lei (da 50 de lei). Prima mea problema consta in faptul ca nu am inselat niciodata pe nimeni, si nu vreau sa incep acum, deci clar o sa ii schimb twinportul ala. A doua problema este ca am bagat ceva bani in masina ( gpl-ul are 3k km in garantie, cauciucuri amirtizoare baterie placute etec. aproape totul este nou si nu prea imi vine sa o vand). Voi ce parere aveti, se merita sa o pastrez?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Spor la citit
https://www.clubopel.com/vie...788&start=460
  • craciun_bz

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc, am inteles despre ce e vorba.
  • MUSCELEANU RADU

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema cu galeria de admisie opel astra G motor z16xep din 12.2006, 173400 km. Masina o am de noua.
Am facut deja 200 km si functioneaza!
Motorul toarce ca nou si totusi am aprox. 173400 km.
Corp clapete impreuna cu trothbody-ul reconditionate fac minuni cu acest tip de motor.
Valoarea totala a investitiei cu tot cu montaj a ajuns la valoarea de 2000 de ron!
In principiu , initial se sparge garnitura de vacum pe capacul de culbutori. La tine s-a rupt in timp, acum de tot.
Admisia de aer baga ulei in camera de ardere din chiulasa! Nu trebuia sa mai mergi cu ea asa! Se distruge de tot!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR