Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Miltiades87

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Buna tuturor !
Am un opel Astra H 1.7 CDTI din 2004 si de cateva zile am probleme cu intrarea in treapta 1 de viteza atat la rece cat si la cald. Schimbatorul agata in ceva, se intepeneneste si numai dupa mai multe incercari reusesc sa o introduc (si calcari repetate ale ambreiajului)
Nu cred sa fie de la ambreiaj pentru ca pedala e ok si in celelalte viteze intra fara probleme.
Mentionez ca schimbatorul are putin joc. Din ce m-am mai interesat ar putea sa fie de la timoniera schimbatorului care e posibil sa fie prea uzata (masina are 277 de mii de km ).
Daca ati intampinat probleme asemanatoare v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu niste pareri sau sfaturi.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Incearca sa ungi timoneria, dar nu camasa timoneriei ci sa pui putin ulei intr-o "nuca" rotunda sau un eventual reglaj (daca este posibila aceasta operatiune). Daca nu se schimba nimic incerci timonerie noua/ambreiaj
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu momentan, dar a mea este de la faptul ca am tras 4 persoane de schimbator incercand sa scoatem maciulia schimbatorului pentru a schimba mansonul, dar fara a reusi sa o scoatem. Se pare ca ceva s-a dereglat, poate si rupt, fisurat, la timonerie, care oricum arvea ceva joc. Sunt sigur ca si la tine ceva a cedat, la mine se vede ceva fisurat(un fel de plastic negru ce incongoara bila in care intra levierul/schimbatorul). Sper sa nu fie altceva deoarece am auzit ca ar fi un chit de reparatie pentru timonerie la un pret decent si sa nu ajung la altele ceva mai costisitoare. Dupa ce ajung la mecanic te anunt care a fost rezultatul si costurile exacte dar asta peste aproximativ 2 saptamani cand iau salariul. Eu am noroc deaorece daca ma apas pe schimbator intra relavit usor.
  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca desfaci mansonul vezi acolo tot. Nuca care se uzeaza cablurile care duc la cautator .poti sa iti faci o idee de la ce sa fie .eu zic ca de la nuca sau camasa de pe nuca .
Skip ads

  • Miltiades87

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Buna tuturor !
Va multumesc pentru pareri si sfaturi !
Azi am fost la mecanic cu problema de care ziceam si verdictul a fost surprinzator. Era desfacut un suport de metal cu niste coliere care sustinea un furtun sau cablu, si apasa pe tijele schimbatorului care duc la cutia de viteze. Practic bloca miscarea de introducere in viteza I. Probabil de la vibratiile motorului s-a desfacut si a "cazut " pe tije.
Ma bucur ca am scapat ieftin si nu a fost ambreiajul in cauza.
Suportul l-am scos si nu l-am mai fixat la loc. Acum nu stiu exact cat de important era. I-am facut niste poze dar nu stiu daca le pot incarca pe forum ca sa va dati si voi cu parerea.
  • Miltiades87

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Aici e piesa de care ziceam ca imi bloca intrarea in treapta I. Nu stiu exact ce rol avea si cat e de importanta.

  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Tot ce este montat din fabrica este important .eliminad acel suport cablul respectiv si furtunul o sa frece din cauza trepidatiilor si consecintele vor fi pe masura 😲
  • Miltiades87

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Era desfacut de mai multa vreme probabil, si doar acuma a ajuns pe tijele acelea si a incurcat schimbatul vitezelor. Oricum , o sa incerc sa il montez la loc si sa il strang bine, doar ca e intr-o zona greu accesibila.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR