Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Danny Insignia

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Scuza-ti daca fac off topic!!! Salutare. Am patit si eu un eveniment ieri la mare, m-a lovit o tanti in parcare si i-am luat asigurarea, facand amiabila, o are la City Insurance. Daca ați mai trecut prin asemena evenimente, va rog sa imi recomandati si mie un service bun, unde imi poate schimba bara fata originala, fara sa imi zica ca mi-o repara cu chit, bara este crapata, dar nu foarte rau. Nu am mai trecut prin dastea si nu stiu cum se procedeaza. Multumesc mult
Skip ads

  • vvede

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ai CASCO? Daca DA, fa reparatia pe CASCO si apoi lasa firma de CASCO sa-si recupereze banii de la Cicty Insurance. Daca ai CASCO faci la service-ul tau preferat, care are decontare directa cu CASCO.
Altfel https://cityinsurance.ro/daune/programare-daune/ si intrebi cu ce service-uri lucreaza
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Nu cred ca o sa primesti de la inspectorul constatator inlocuirea barii, mai degraba doar reparatie + vopsit bara.

PS: nu te grabi sa schimbi bara, chiar si cele originale nu se mai potrivesc de fiecare data.
  • Danny Insignia

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Au constatat ca trebuie schimbata bara + vopsit, dar mi-au bagat-o pe asta ca domne bara dvs a mai fost schombata si este aftermarket si noi o sa va punem tot aftermarket. Cum pot afla daca bara mea este aftermarket sau originala?
Skip ads

  • Danny Insignia

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Cum pot vedea, daca am bara originala sau aftermarket si cum pot sa le dovedesc daca e originala?
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Orice produs are data fabricatiei pe el. Daca bara ta are data cu cateva zile sau maxim 1 luna inaintea datei de fabricatie a masinii, e originala, daca e dupa fabricarea masinii a fost schimbata si e aftermarket. Si constructia e mai simpla la aftermarket, si vopseaua se vede, etc. trebuie doar sa te uiti la ea.
  • Danny Insignia

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Unde pot vedea anul fabricatiei pe bara? M-am uitat la ea dar chiar nu pot sa imi dau seama daca e originala, de vopsit, oricum pare ca a mai fost vopsita.
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
E o rozeta cu lunile anului si anul stantat in mijloc. Sageata indica luna fabricației.
Skip ads

  • Danny Insignia

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Ca sa vad asta, trebuie sa demontez bara, nu?
  • Danny Insignia

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Vinovatul nu vrea sa se prezinte la constatare ca nu are chef de dastea. Ce pot face in cazul asta? Dosarul este deschis si cei de la City Insurance mi-au spus ca sa anunt vinovatul sa vina sa declare si el. Fara declaratia lui, nu imi poate accepta dosarul.
  • vvede

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Spune-i ca te duci la politie sa declari accidentul => va ramane fara permis
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
La politie se merge in maxim 24 de ore, daca ati facut amiabila si datele sunt corect completate, asta e.Declaratiile trebuiau date atunci la cald, nu dupa zile cand nu stii daca mai prinzi vinovatul in "toane bune".
Skip ads

  • cosmin2509

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Este nasol cu amiabila pt ca asiguratorul "face" investigatia in cazul asta. Eu am avut o problema similara. Am fost lovit din spate de un tip cu mercedes suv. Sa fiu dragut, am facut amiabila , tipul a recunoscut tot. Am facut constatarea si desi scrisese evaluatorul ca bara trebuie schimbata cand au vazut ca am fost la reprezentanta (grupama avand contract cu union motors) sa schimb bara, m-a sunat evaluatorul si m-a intrebat de ce m-am dus la reprezentanta si mi-au blocat avizul pe motiv ca "se cerceteaza". Accidentul era banal : eu fransem si ala din spate nu a franat si a intrat in mine (si recunoscuse asta). In fine m-am interesat si legal aceasta cercetare poate dura 60 de zile. Dupa ce am facut un mega scandal si i-am dat in gat si pe la reprezentanta ca ma impiedica sa lucrez cu ei. Au cedat si mi-au aprobat schimbarea barei si a unui stop. Cost reparatie 5500 RON.

Daca nu as fi facut amiabila si as fi mers la politie ei erau obligati legal sa aprobe dosarul de dauna fara a mai investiga cine este vinovatul.

Concluzia ... daca tipul care te-a lovit nu vrea sa vina cei de la asigurare te pot tine pana la 60 de zile cu investigatie. Legal tipul care te-a lovit nu este obligat sa vina la cei de la asigurare.
  • Officer

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Sfat general: daca vinovatul are RCA emis de un asigurator indoielnic, nu faceti amiabila pentru ca facerea de bine e .... de mama. Asa m-am tepuit si eu acum cativa ani cand nu mi-a acordat un nene cu o camioneta prioritate si mi-a zgariat bara. Era polei si nu a putut opri si mi-a fost mila de el ca ramanea fara servici. Mi-am facut bara pe banii mei. Nu m-am mai complicat ca dau in judecata Carpatica pentru 100 de euro cat a fost revopsirea dar mi-am invatat lectia. Nu mai fac amiabila decat daca RCA e allianz sau generali.
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Pai si daca militianul iti spune ca este un accident fara victime si te indruma catre amiabila ce faci? Ii refuzi recomandarea si il pui sa cerceteze speta?
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
David_Andrei a scris:Pai si daca militianul iti spune ca este un accident fara victime si te indruma catre amiabila ce faci? Ii refuzi recomandarea si il pui sa cerceteze speta?


Da , poti refuza recomandarea "militianului", iar el e obligat sa faca constatarea, sa ia declaratii samd. Acum 2 saptamani un bou mi-a intrat in fata neacordand prioritate de dreapta. Era un mos care se misca de parca ducea vaca la apa. Eu n-aveam viteza, eram in localitate. L-am vazut de la 20 metri, l-am claxonat lung cand a intrat in sosea si am crezut ca se opreste pe sensul invers sa ma lase sa trec. Asta am crezut, deci n-am franat.. Abia cand am ajuns la vreo 5 metri mi-am dat seama ca boul chiar nu opreste, am tras dreapta dar tot mi-am frecat usile din stanga de farul lui. Nervi, draci, injuraturi.. idiotul avea asigurare dar nu stia sa completeze amiabila, si am plecat la postul de politie. La post nimeni, zic hai la seful de post acasa, ca suntem din acelasi sat. Acolo mi-a spus sa sun la 112, am sunat, m-i s-a inregistrat incidentul iar operatorul de la politie mi-a spus asa: ai doua variante: ori mergeti amandoi la firma lui de asigurare, dati declaratii, se deschide dosarul, samd, ori va trimit un echipaj de politie la fata locului sa ia declaratii si sa constate ce e de constatat.
In concluzie, ori faci treaba bine de la inceput cu amiabila, ori chemi politia si asa va exista constatarea politiei si declaratiile celor implicati.
In cazul meu, boul(sa nu-si piarda permisul) mi-a platit in mana suma ceruta de mine, am gasit 2 usi second hand(ma costa mai mult tinichigeria si se vede diferenta de culoare, si nici chit nu vreau pe usa pe care o trantesc in fiecare zi) pe care le schimb chiar eu.
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu am patit in august sa fiu lovit din spate, dupa incident vinovatul a zis ca l-am shicanat in trafic si am pus frana brusca am sunat la politie si findca era incident fara victime a zis sa merg la postul de politie de pe raza caruia sa facut accidentul (un sat de pe E81 intre Sibiu si Valcea) find si duminica am zis pas, hai sa facem amiabila pe care am completat-o amandoi am facut poze la masini, respectiv la asigurarea, permisul, CI si talonul celuilalt. Si bine inteles ca el la observati a scris ca am pus frana brusca. Asiguratorul nici nu l-a interesat aceea observatie respectiv m-a pus pe mine ca sa il sun pe respectivul ca sa se duca sa dea declaratie insa i-am spus ca e problema lor si au 30 de zile ca sa rezolve dosarul ! ceea ce sa si intamplat in 2 saptamani am avut bani in cont fiind facuta reparatia in regie proprie !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR