Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • adixro

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un Astra J 2011 cod motor A17DTj, 81kw, 205000km 100% reali,
Problema initiala: consuma mult, DPF se regenera F DES (200-300km), trepida putin in jurul la 1800 rpm, putere scazuta
Am curatat EGR, Am scos DPF-UL (fizic si din soft) si am cerut sa imi creasca si puterea motorului:

Problema actuala:
Scoate mult fum negru, tremura mult mai tare cand o accelerez in turatii sub 2000 rpm (si atunci cand tremura scoate fumul negru MULT) nu e tremurat ca si cum ar fi subturata e mult mai pronuntat, dar trage un pic mai bine si consumul nu a scazut suficient de mult (consuma mai putin decat inainte dar tot e multicel, extra urban in jur de 7-7.2% mers lejer, drum circulat normal nu f aglomerat).

Aveti idei care ar fi cauza ?

Fumul negru este ca ceata , stiu ca dupa dpf off mai iese fum negru pt ca mai am inca o masina cu DPF OFF si si aceea scoate, dar putin si doar cand o accelerez tare, la Astra fumul e ca la o Raba Smile negru si dens tare, imi e si rusine sa merg cu ea in oras.

Interesant e ca tremuratul la turatie mica sa ca mentinut.
  • ionexu

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Cel mai probabil ai nevoie de 4 injectoare noi. Da-le jos si du-te cu ele la test, iti vor confirma ce ti-am spus eu.
  • Lucian189

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Cum ai rezolvat problema?
Am exact aceleasi simptome.
Am scos dpf....era f infundat ,odata a fost si curatat..
Trepidatii motor..mers de tractor din punct de vedere al zgomotului sub 2000rpm..
Fara erori pe diagnoza,injectoarele au fost trimise si probate pe banc la TPS ,cei de acolo au zis ca sunt ok..
Am desfacut regulatorul de pe pompa inalte..am gasit ceva span pe el,nu f mult..
Ce parere aveti?..
Dupa simptome eu tot spre injectoare as merge..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR