Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
poate a mai fost subiectul, daca nu e util rog moderatorii sa stearga acest post
A devenit necesar pentru mine a avea un cirlig de remorcare, masina nu-l avea din fabrica.
dupa cautari pe net m-am oprit la un cirlig nou, omologat, cu garantie si recunoscut in Europa (nu dau nume pentru a nu fi considerata reclama).
l-a adus curierul a doua zi, cost total 373 de lei, cu transport gratuit si instalatie electrica cu priza cu 7 pini.
La telefon mi-a zis ca au service care monteaza cu 250 de lei manopera, mult pentru mine.
Am decis ca pot sa-l montez singur - mi-a luat 2 ore, fara instalatia alectrica.
la instalatie am mai lucrat a doua zi cam 1,5 ore.
MONTAJ CIRLIG:(mentionez ca nu am poze, era util dar nu am fost pregatit)
- se demonteaza cu surubelnita in stea masca de plastic a barii spate - are suruburi vizibile cind ridici haionul + la roata din spate + dedesubt.
- cirligul are 2 piese in forma de L care se prind de lonjeroane cu ajutorul unor suruburi de 10 si a unor piulite sudate pe un suport si care se baga pe cite o gauta patrata care este deja facuta in lonjeroane. NU SE STRING DECIT LA FINAL.
- piesele de mai sus sint mascate de o intaritura .
-in partea din fata aceasta intaritura avea punctate 4 gauri care se potriveau cu gaurile de pe flansele pe care le avea sudate cirligul(se poate proba inainte )
- am dat cele 4 gauri cu o freza in trepte de 26 mm de la hornbach
- se monteaza cirligul cu distantierele si suruburile cu care vine insotit
-se string final si CU SIMT DE RASPUNDERE TOATE SURUBURILE!
- Se monteaza cuiul cu sfera si priza electrica.
-se monteaza masca barii la loc
NU A FOST NEVOIE DE DECUPAJE DE NICI UN FEL.
Chei fixe, inelare si tubulare de 13, 17,19, 21 + surubelnita in stea, in cruce si dreapta.
- pentru priza am avut nevoie sa dau gaura de 8 mm din compartimentul acela unde se tine triunghiul si cricul, pina afara ca sa ajung cu firele pina unde le-am legat
- legaturile electrice se fac cu kitul cu care vine priza cirligului (sint niste cuple de legare in paralel a firelor, conform cu schema de care e insotit
- legaturile le-am facut in partea dreapta, in spatele compartimentului de trusa medicala.
- acolo este o cupla rotunda pentru instalatie de cirlig cu priza cu 13 pini pentru rulota, dar eu m-am legat in spatele ei pe firele de care am avut nevoie (pozitie, semnalizari, frina , ceata, masa). daca pun vreodata si priza de rulota doar voi mufa cuplele.
ESTE NEVOIE DE LAMPA DE CONTROL SAU MULTIMETRU
- unii zic ca trebuia sa fie pe masina un releu, care face calculatorul de bord sa nu sesizeze ca are consumatori in plus pe lumini cind cuplezi remorca.
eu nu l-am gasit.

cirligul a venit cu absolut tot ce a fost nevoie, cu hirtiile aferente si schema de montaj + cea electrica(foarte sugestiva, un real ajutor)

masina este opel zafira 2002, motor y 20 dth, dotata cu calculator de bord siemens ncdr 1100.[u]
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu trebuia sa dai gaura pentru cabluri, aveai gaura data in partea dreapta spate astupata cu dop de cauciuc.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
multumesc, pentru mine e prea tirziu, n-am vazut dopul, informatia e utila pentru ceilalti colegi care aleg sa monteze singuri cirligul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR