Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Îmi cer scuze dacã am greșit secțiunea unde postez.
Am permisul de 1 an de zile,momentan conduc un matiz și vreau sa fac un upgrade.
M-am gandit la un opel astra j,deoarece îmi place aspectul mașinii și pentru ca, unul dintre prietenii mei deține acest model și am avut ocazia sa vãd cum se comporta masina și ce confort oferã(masina lui fiind diesel). Vreau sa cumpãr una SH de la dealer.
As avea câteva întrebãri:
1. În primul rand ,m-am orientat bine spre acest model? Este fiabil?
2. La ce trebuie sa fiu atent când cumpar masina? (Probleme generale la un anumit model,uzura unor piese...)
3. Eu mã îndrept spre benzina (motorul de 1.6,16v),pentru ca nu fac mai mult de 8.000 km pe an ,85% în oraș(București). La acest nr de km ,eu m-am gândit ca nu merita diesel,plus filtru de particule și alte nebunii,dar aștept pãrerile voastrã. Vreau sa va întreb cât consuma motorul de 1.6, 16v, de pe opel astra j,în București? Matizul este destul de gurmand ,așa ca nu m -ar deranja sa consume 10-11 opel-ul. Cat consuma la ore de varf in Bucuresti ?
Sunt deschis la orice pãrere și orice sfaturi din partea voastrã.
Mulțumesc anticipat!
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=79639
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=32592
ai citit astea
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
M-am uitat peste ele ,am citit ce probleme mai are lumea(sunt 400 de pagini ,nu pot sa mã uit pe toate),dar sunt probleme izolate ,care pot apãrea la orice masina.
  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut !
Eu am un opel astra 1.6 si in bucuresti consuma cam 11 depinde foarte mult si de stilul de condus.
Am montat o instalatie gpl si acum nu mai am probleme cu consumul si sunt foarte multumit.
Referitor la probleme tehnice am avut doar una la cutia de viteze in momentul in care se incalzea iesea greu din viteza, dar care a fost rezolvata simplu la service prin gresarea cablurilor.
Eu te sfatuieste sa cumperi pt ca este o masina foarte ok.
Skip ads

  • paul2004

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2013

  • Mesaj Privat
salut si eu am luat sh, masina de la descriere.
Nu am avut probleme majore.... bujii, amortizoare, discuri frana si placute, role ghidaj si intinzatoare si curea la cureaua de accesorii la fel si pentru distributie,si consumabile... cam asta am schimbat eu in 2 ani la ea.
Singurul regret este ca am ales diesel.....( utilizez masina numai in oras,bucuresti , consumul acum iarna este de 9l, iar DPF-ul ma dispera )

In rest eu sunt multumit de masina....are 100 mii km acum.
bafta la alegere.

sa stii ca piesele nu sunt asa ieftine ca la modelele mai vechi de opel.
trebuiesc luate in calcul toate aspectele.

Bafta si un an nou fericit tuturor.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Motorul de 1.4 100cp consuma o idee mai putin decat cel de 1.6, insa e mai lenes.
Am consum 8.5 in oras, acum iarna vad ca a crescut la 9.4. Asta cu motor de 1.4 si mers batraneste(a se citi aproape subturat si fara acceleratii bruste).

Daca iti convine un consum de ~10 dar un motor ceva mai puternic, ia pe cel de 1.6. Diferenta ar fi de la 130 nm la 155 nm, ambele la 4000 rpm, si 15 cai in plus. Care se simt, zic eu, tinand cont ca masina e cam grea.

Ideal ar fi 1.4 cu 140 cp, dar e cu turbina si pretul e ceva mai mare.

Nu lua diesel daca il folosesti numai in oras, eu am benzinar si fac drumuri de ~3-4 km de obicei....imi arata 90 grade abia dupa vreo 2 km... dieselul il chinui in oras, parerea mea.

Pana la urma, ramane la alegerea ta, eu am inceput sa cred ca opel nu are cine stie ce motoare, asta de il am eu 14XER, e foarte prost gandit, ce fac eu cu doar 130 nm si la 4000 ture? Daca erau pe la 2500-3000, poate era altceva... deci fail pt. Opel la treaba asta...

PS: Cum zicea colegul mai sus, piesele de Astra J sunt ceva mai scumpe, mie mi-au furat sticla de la oglinzi si am platit 150 lei(gasisem si la 300 lei), pentru Astra H erau 50 lei...diferenta destul de mare...
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
În primul rand ,va mulțumesc pentru sfaturi și va urez un An Nou fericit tuturor.
Pentru nevoile mele eu zic ca benzina e alegerea potrivita.
Fac drumuri scurte în bucurești și motorul nu are timp sa se încãlzeascã nici la actualul matiz ,dar la un diesel.
Mã îndrept cãtre motorul de 1.6 16v care mi se pare potrivit pentru aceasta masina ,ținând cont ca nu e prea ușoarã. .
Sper sa fac o alegerea Bunã . Aștept pãreri în continuare despre masina .
Mulțumesc.
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salutare.
Dacã mã duc cu VIN -ul mașinii la reprezentanta, îmi pot oferii date despre masina(reviziile și toate intrãrile în reprezentanta ) ? Întreb ,pentru ca nu știu ca nu toate mãrcile oferã aceasta informație.
Skip ads

  • Kickazz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2011

  • Mesaj Privat
eu cu masina din profil am cam 10 consum in buc, merg relativ agresiv. (7 pe o scara de la 0 la 10). afara 8 la mers tare dar poti s-o duci la 6.5-7 daca esti mai linistit.
benzina aspirat nu prea mai renteaza acum, consumul e apropiat de turbo si performantele net inferioare. (1.6 asp vs 1.4 t)
  • Eduart Lucian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

eu am un astra j sedan 1.6.16valve luata de la Radacini. Masina o am de 2 luni si am 3500 km...ce iti pot spune este ca motorul este putin cam zgomotos la turatie de peste 2500 ture, se infige destul de bine la nevoie, nu e un motor economicos, mie in perioada asta imi consum 12,7 l/100km in oras conform computerului de bord . La drum intins am scos un consum de 6,2l/100km la viteza de 110-120 pe pilot automat.
Succes la achizite
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Vã mulțumesc pentru informații.
Consumul de 12.7 pe vremea asta mi se pare ok la motorul ãsta. Ținând cont ca mie matizul îmi consuma pe aceasta vreme 9.3L, nu m-ar deranja ca astra sa mai ia 2L în plus.
Nu cred ca este diferența mare de consum intre 1.6 aspirat și 1.4 turbo. Maxim de 1 litru în favoarea turbo. La performante ,clar 1.4 turbo e mai vioi ,dar nici de aspirat nu te rogi(decât ca trebuie urcat sus în ture)
Sunt în cãutare , dar momentan sunt în sesiune la facultate și nu am timp sa mã duc sa vãd mașini.
Sa treacã examenele si iarna asta mai repede.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Nici un 1.3 cdti ecoflex nu e de ocolit...sa stii.
Skip ads

  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nu am ce sa fac cu un diesel. Merg 8 -9000 de km pe an dintre care 80 %sunt în București(extraurban ,vara la mare și de 2 ori pe la munte iarna )
Merg pe distante destul de scurte ,motorul ajungând la temperatura optima, când ajung la destinație (nici atunci ,uneori ).
În plus ,nu vreau sa îmi bat capul cu DPF. Decât sa stau cu stres ca se regenereazã la nustiu cati km,mai bine bag 2 litri de combustibil în plus la benzinar.


Ultima modificare facuta de mihnea_alex la Sam 10 Jan, 2015 8:06 pm
  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Mergi cu ochii inchisi pe benzinar. Motorul de 1.6 este ca un cal de povara. Nici nu este vreun cal de curse, nici nu te lasa vreodata in drum. Si tinandu-l pe la 3000-3500 nu ai emotii in depasiri. Cand o sa schimb masina tot cu motor aspirat va fi, probabil ceva japoneza ca s-o las copiilor.
M-as uita in locul tau si la o Mazda 3 sau Civic(modelul anterior)
Daca gasesti o Insignia cu motor de 1.8 iarasi nu ar fi o alegerea rea.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut mihnea_alex. Eu am astra 2011 ST 1.6 benzina xer. Masina in sine a avut ceva probleme ,cu rechemari de service si reparatii facute de mine personal . Dar motorul si cutia au mers bine. Actualmente am pus gpl pe ea si ies bine la costurile de deplasare .Personal nu sunt prea multumit de ea Dar din pacate am luat-o de noua si iau un pret jenant pe ea. O mai tin cativa ani ,mai strang bani ,si mai vad pe urma.
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Vã mulțumesc pentru sfaturi.
alex_mih poți sa îmi spui de ce nu ești mulțumit de mașinã ?
am vãzut ca au fost campanii de rechemare ,dar în rest ai avut vreo problema mai serioasa cu masina?
Mulțumesc!
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
alex_mih , acum Am vãzut topicul tau, și într-adevãr ai cam bãgat ceva bani în masina .
se apropie sfârșitul sesiunii la facultate și am sa mã duc sa caut masina . Va întreb ,la ce sa mã uit :
am tot citit de zgomotul etrierilor de pe spate . Cum le testez ,sa vãd dacã fac zgomot ? Din ce am citit nu mereu fac zgomot ,ci doar în anumite condiții.
am mai citit ca și pe fata apar unele zgomote ? Cum le depistez?
amortizoarele ,sa îi pun sa le testeze ?
Va sunt recunoscãtor cu orice sfat îmi puteți da .
Mulțumesc
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Iesi cu ea pe un drum cu piatra cubica sau cu denivelari si o sa auzi troncanelile. Daca iei pe cineva experimentat cu tine, il pui sa miste cu mana de glisierele de la etrieri si vor scoate un zgomot pe care nu ai cum sa nu-l auzi.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Te salut .Personal sunt dezamagit de masina luata de noua. Daca ai citit prezentarile inseamna ca ai vazut ca am avut numeroase si enervante probleme. Ultima este reparatia de 1000lei la caseta de directie. Din fericire nu am luat diesel ,stiute fiind problemele cu egr , filtru de particule sau pompa de inalte. Daca chiar iti place opel astra j ,iti urez noroc Sa-ti gaseti una buna. Altfel poti sa urmaresti si alte forumuri sa vezi si celelalte marci ce belele au ,si poate gasesti una mai fiabila. Oricum este extrem de enervant sa stai prin servisuri ,Sa afli zeci de pareri la un defect sa pierzi timp si bani. Sa ti-se repare masina si in cativa km problema sa revina.Si inca o chestie care ma deranjeaza --cauciucurile mele Sunt205/60r16 .o tipodimensiune scumpa in raport cu consacratul 205/55r16.de pe majoritatea masinilor din clasa ei.Multe piese nu le gasesti decat pe original.si sunt scumpe. In rest iti urez multi km fara evenimente rutiere . Toate cele bune.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Te salut si revin colegul Mihnea_Alex. Sa ai grija ca zgomotul la etrieri nu dispare cu nici un kit de reparatii si ori te inveti cu zgomotul ori schimbi etrierii cu modelul nou dupa 2012-2013 si sunt scumpi . Eu am varianta 1.6 16valve xer benzina. Si cand am alergat-o tinand-o in ture inalte s-a spart termoflotul ( a bagat ulei in borcanul de antigel ) Initial am crezut ca am ciupit garnitura de chiuloasa .In rest ce am scris pe topicuri..Daca vrei pot Sa-ti las prin mesaj personal Nr de tel si sa iti mai spun de masina. Toate cele bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR