Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
As propune sa tinem aici o lista cat mai actualizata si precisa cu starea drumurilor(proaste si foarte proaste) din mandra Romanica.

O sa incep eu:

DN73A Zarnesti-Sercaia (este o scurtatura spre Sibiu daca vii dinspre Pitesti prin Rucar)

Este ceva de groaza(la aceasta categorie de drum ar trebui "premiat"), desi am 30 de ani de condus pe soselele patriei, nici pe vremea lu' Pingilica nu am vazut asa ceva (decat eventual la alta categorie DJ. DC), este petec langa petec, portiuni numeroase cu gropi greu de evitat, chiar si ptr indemanatici, podetele sunt, de fapt, niste praguri tranversale numai bune ptr suspensiile sport Evil or Very Mad Shocked . Recomand cu tarie evitarea acestui traseu, daca nu aveti un SUV macar, desi peisajele sunt superbe... Pacat...
Varianta ocolitoare: DJ112A Zarnesti-Vulcan-Codlea si mai departe pe DN1 la Sercaia/Sibiu.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
DN28B / E58 Botosani-Tg. Frumos (este singura cale de acces direct spre Iasi sau Roman/Bacau)

Este iar un exemplu de drum varza, cu petece nealiniate la nivel, deformari grave ale structurii carosabilului, portiuni de carosabil lipsa sau denivelate/scufundate, inadmisibil ptr un drum e-u-r-o-p-e-a-n Embarassed Portiunea Botosani-Harlau este cea mai grav afectata, si dupa Harlau exista probleme (mari, usor poti sa "lasi" o baie de ulei, un diferential sau o toba pe asfalt!), dar mai rare.
Varianta ocolitoare: singura pe care o sugerez DN29 Botosani-Suceava si apoi pe DN2spre Roman/Bacau. Spre Iasi nu vad nicio varianta acceptabila...
  • OpelAstraCaravan

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Dl.bibu va dau intru totul dreptate referitor l a DN zarnesti-sercaia (este oare DN?) dar dupa umila mea parere locul 1 revine DN sau DJ_ nu stiu unde sa il incadrez_ zarnesti_sambata de sus din sinca veche la stanga spre victoria . 75_80 km din zarnesti in 2,45h.pe langa faptul ca ati descris corect asfaltul adica groapa langa groapa peste groapa_ da e corect_ mai adaugati si lucrari de ,,raschetare" a asfaltului din 200 in 300 m ce raschetau nu stiu,gropi sau denivelari cert e ca pe aproximativ 40 _50 km am mers si cu 20_25 km h! Greseala a cui este, a noastra ca am vrut.... nonconformism? adica alt drum?
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
drumul prin iacobeni , in nordul tarii, e foarte rau. de preferat sa ocoliti prin bistrita nasaud.

iar botosani iasi se poate face si prin pascani
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
OpelAstraCaravan a scris:Dl.bibu va dau intru totul dreptate referitor l a DN zarnesti-sercaia (este oare DN?) dar dupa umila mea parere locul 1 revine DN sau DJ_ nu stiu unde sa il incadrez_ zarnesti_sambata de sus din sinca veche la stanga spre victoria . 75_80 km din zarnesti in 2,45h.pe langa faptul ca ati descris corect asfaltul adica groapa langa groapa peste groapa_ da e corect_ mai adaugati si lucrari de ,,raschetare" a asfaltului din 200 in 300 m ce raschetau nu stiu,gropi sau denivelari cert e ca pe aproximativ 40 _50 km am mers si cu 20_25 km h! Greseala a cui este, a noastra ca am vrut.... nonconformism? adica alt drum?


Da, este DN73A Embarassed !
Cel despre care pomenesti este DJ104A Sinca Veche-Victoria, o sa-i fac rubrica si lui, multumesc ptr contributie. Ai idee in ce stare se afla DJ105C Ucea de Jos-Victoria(prin Ucea de Sus)? Ca sa recomandam o alternativa viabila...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
vladutsss a scris:drumul prin iacobeni , in nordul tarii, e foarte rau. de preferat sa ocoliti prin bistrita nasaud.

iar botosani iasi se poate face si prin pascani


Poti fi, te rog, mai precis in exprimare? Da mai multe detalii...
La ce drum te referi din nordul tarii, intre ce localitati?
Inteleg ca prin Pascani, dar pe ce ruta, prin ce localitati? Te referi la DJ208 prin Heci, Budeni, apoi pe DJ208i prin Silistea Noua, Joldesti si apoi pe DJ208C prin Vorona Mare, Oraseni Deal si pe DN28B/E58 spre Botosani?

NB
Oricine poate lamuri aceste subiecte este rugat sa intervina .


Ultima modificare facuta de bibu16v la Mie 06 Sep, 2017 10:56 pm
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Da, drumul spre pascani din botosani prin localitatile enumerate este bun .

Drumul rau despre care spuneam e drumul cel mai scurt dintre borsa si vatra dornei. Trece prin Iacobeni. Varianta buna e ocolitoare prin bistrita. Cel putin 2 prieteni mi-au confirmat ca abia mergi cu viteza a 2-a pe acolo.
  • OpelAstraCaravan

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Nu cunosc drumul ucea de jos- victoria refuz sa cred ca un drum spre unul din cele mai curate orase din romania-victoria-poate fi in starea deplorabila a drumurilor mai sus amintite.dar poate s-a schimbat si victoria...chiar m-as mira!sau nu!
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@vladutsss
Multumesc ptr confirmare ptr varianta ocolitoare ptr Botosani-Iasi.
Acum am inteles, te referi la DN18, portiunea intre Borsa si Iacobeni.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
LE
bibu16v a scris:DN28B / E58 Botosani-Tg. Frumos (este singura cale de acces direct spre Iasi sau Roman/Bacau)

Este iar un exemplu de drum varza, cu petece nealiniate la nivel, deformari grave ale structurii carosabilului, portiuni de carosabil lipsa sau denivelate/scufundate, inadmisibil ptr un drum e-u-r-o-p-e-a-n Embarassed Portiunea Botosani-Harlau este cea mai grav afectata, si dupa Harlau exista probleme (mari, usor poti sa "lasi" o baie de ulei, un diferential sau o toba pe asfalt!), dar mai rare.
Varianta ocolitoare
Spre Bacau sugerez DN29 Botosani-Suceava si apoi pe DN2 prin Roman. Se poate folosi si varianta de mai jos, din Pascani pe DN28A spre Motca, iar apoi DN2 spre Roman/Bacau
Spre Iasi sugerez DN28B, apoi DJ208C prin Oraseni Deal, Vorona Mare, Joldesti, apoi pe DJ208I prin Silistea Noua, apoi pe DJ208 Budeni, Heci, Pascani si pe DN28A prin Tg. Frumos si pe DN28 spre Iasi



Ultima modificare facuta de bibu16v la Mie 06 Sep, 2017 11:12 pm, modificat de 2 ori in total
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Botosani roman iar e foarte ok prin pascani cu mentiunea ca din mircesti se ocoleste prin iugani sau prin stanga localitatii intrucat e o portiune de vreo 1 km 2 cu piatra sparta.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
DJ104A Sinca Veche-Victoria
Credit: @OpelAstraCaravan
75-80 km parcusi in 2,45h, "asfaltul (este) groapa langa groapa peste groapa.... mai adaugati si lucrari de ,raschetare a asfaltului din 200 in 300 m, aproximativ 40-50 km am mers si cu 20-25 km/h".
Varianta ocolitoare
As sugera accesul (doar) pe DN 1 din Ucea de Jos si apoi pe DJ104A spre Victoria.


Ultima modificare facuta de bibu16v la Joi 07 Sep, 2017 8:09 am
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
DN18B Moisei-Iacobeni (este cale de acces direct dinspre Maramures spre Moldova)
Credit: @vladutsss
"Cel putin 2 prieteni mi-au confirmat ca abia mergi cu viteza a 2-a pe acolo."


Varianta ocolitoare
Din Moisei pe DN17C pana la Bistrita si apoi pe DN17 spre Iacobeni/Vatra Dornei.
  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
DN5 Bucuresti-Giurgiu - drum european!
Intre Bucuresti si Adunatii Copaceni, sunt lucrari neterminate din 2012!
Se circula pe o banda jumatate, sunt diferente de nivel, sunt ingustari la cate o banda pe sens si devieri, sunt santuri de 1m adancime pe margine. Masini parcate cu nesimtire, sens giratoriu in miniatura - unde nu poate intoarce un tir - amenajat cu separatoare de sens, din plastic.
Si dupa ce ca conditiile sunt execrabile, petardele de soferi conduc agresiv, nu respecta limitele de viteza si fac depasiri cu masina jumatate pe contrasens, peste linia dubla continua.
Iar Politia, asa cum era de asteptat, nu face absolut nimic sa ii potoleasca.

Apropo, eu de cel putin un an de zile, nu am mai vazut politisti rutieri la treaba in zona Bucuresti-Ilfov.
Astfel ca cocalarismul si ghiorlaneala au ajuns la cote incredibile, chiar si pentru manelismul din rromania!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@wud
Multumesc ptr contributie.
Rugamintea mea ar fi sa ne limitam la informatii strict legate de starea drumului, cat mai concise posibil, fara alte impresi/detalii despre soferi, militieni, melteni, petarde ...
Asta ca sa nu aglomeram postarile cu "inforrmatii" inutile...
  • Bross

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Slatina centru catre iesirea spre Pitesti in panta plin de grupi si foarte aglomerat deseori
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@Bross
Poti fi mai precis, cu nume de strazi sau de drum , daca e cazul...
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
DN5 Bucuresti-Giurgiu (este cale de acces direct spre Bulgaria/Turcia/Grecia)
Credit: @wud
"Intre Bucuresti si Adunatii Copaceni, sunt lucrari neterminate din 2012! Se circula pe o banda [si] jumatate, sunt diferente de nivel, sunt ingustari la o banda pe sens si devieri, sunt santuri de 1m adancime pe margine. Masini parcate [neregulamentar], sens giratoriu in miniatura (unde nu poate [vira] un [autotren]), amenajat cu separatoare de sens, din plastic.
[Atentie], soferi[i] conduc agresiv, nu respecta limitele de viteza si fac depasiri [neregulamentare], [incalcand] linia dubla continua. "


Varianta ocolitoare
Astept propuneri
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu aseara am venit pe acel drum si a fost ok pentru mine la viteze de 60 80 km/h..poate sunt eu mai badaran
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cred ca la genul ala de drum, o viteza de 60-80 e modesta... Wink Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR