Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • draku

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea
Ieri, in timp ce asteptam la un semafor, am observat ca din zona coloanei volanuluii (intre volan si bord) iese usurel asa fum (foarte slab, initial am crezut ca este praf care se vede in razele soarelui), apoi a aparut si un miros (foarte putin sesizabil) de plastic/contact topit.....
Am oprit pe dreapta unde am putut si am tras stingatorul aproape (am deja la activ un scuter si o masina arse...)
Insa fenomenul nu s-a repetat....
Astazi am demontat si verificat toate mufele/contactele din zona volanului: maneta de semnalizare si cea de stergatoare, contactul de la cheie, mufa de la spirala volanului). Nu am observat urme de contacte innegrite/topite sau fire topite (ar fi de mirare, avand in vedere ca sunt doar fire/contacte de comanda, pentru curenti mici).
Am verificat si in zona EPS, nu sunt probleme de acest gen....
Toate comenzile de pe volan functioneaza ok, la fel si manetele de semnal si stergatoare si cheia de contact.
Practic masina functioneaza ok.....
La o verificare cu opcom au aparut doua erori: B1485 legata de incarcare (incarcarea e ok, am verificat) si 177 legata de indicatorul de combustibil, nu cred insa ca acestea au legatura cu problema....

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
Vreo idee de unde ar putea sa apara fumul?

Perioada urmatoare o sa merg fara capacele de plastic din zona volanului, ca sa vad exact de unde iese fumul (daca mai apare....)
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cea mai safe varianta ar fi sa demontezi bordul si sa iei totul la purecat
Locul din care a iesit fum ar trebui sa fie identificabil atat vizual, cat si olfactiv...
  • draku

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2016

  • Mesaj Privat
ai dreptate
asta ar fi cea mai buna solutie
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR