Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • czamfir

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

am un opel vectra caravan 2.0, cu motor diesel.

am remarcat in ultimul timp ca pe un drum cu denivelari, adica unul care are asfaltul turnat in valuri (nu gropi) masina vibreaza; initial am crezut ca se freaca unul dintre cauciucuri de ceva, dar nu e cazul. Pe un drum drept nu se aude nimic,

I-am facut ITP-ul acum o saptamana si masina a fost pusa pe chestia aia care e pentru verificarea rotilor/bucselor/bratelor (cred ca ii spune shac sau asa ceva) si nu a fost remarcata nici o problema.

A mai avut careva problema asta ? Vibratia se simte in podeaua masinii.

multam
Skip ads

  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
sal

la mine vibreaza asa uneori - la denivelari sau nivele de turatie diferite - din cauza evacuarii care nu e bine prinsa si bate in podea, mai exact toba intermediara nu e bine prinsa de teava care intra in ea.
incearca sa verifici daca atinge pe undeva

bafta,
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ai cauciucurile umflate tare pe fata, mai micsoreaza presiunea putin, protejezi astfel si articulatiile fata.
  • mihai_v

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 2dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o Vectra diesel 2 DTI si am aceeasi problema. Am fost la service,au testat-o si nimic...
Skip ads

  • czamfir

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
E bine sa stiu ca nu numai eu am problema asta:)

Cauciucurile nu mi s-au parut a fi prea umflate, iar in ceea ce priveste toba, chiar nu am remarcat nici o problema.

Daca o sa aflu problema (si solutia:) ) va dau de stire Smile

multam de raspunsuri
  • czamfir

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:Ai cauciucurile umflate tare pe fata, mai micsoreaza presiunea putin, protejezi astfel si articulatiile fata.


Cauciucurile pe fata abia le-am schimbat (am pus de vara) si presiunea e 2.2, asa cum scrie si pe capacul de la rezervor.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
la mine problema cu vibratia suna cam asa:
pe orice drum merg, accelerez sa zicem pana la 120 iar apoi cand iau piciorul de pe acceleratie vibreaza foarte putin si se aude un huruit, mai slab ce-i drept, la acceleratie nu se intampla nimic.
cineva mi-a zis ca pot fi greutatile de echilibrare ale planetarei dar eu nu pre as crede
altcineva mi-a zis ca ar fi turbina care nu mai baga aer - aici nu stiu
la rulmenti ma-m uitat si nu au nimic
zgomotul se aude de undeva dinspre motor
aveti idee ce poate fi?
  • czamfir

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mihai_v a scris:Salut. Am si eu o Vectra diesel 2 DTI si am aceeasi problema. Am fost la service,au testat-o si nimic...


si vibratia suna ca si cum ar fi o frana de motor ? Si am fost si mi-a verificat-o pe dedesubt si nu are nimic .. dar tot nu mi se pare normal sa sune asa ..
Skip ads

  • Sagetuza

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu si la fel nici un raspuns din partea celor de la service. In nici un caz nu este vorba de presiune in cauciucuri sau toba sau orice altceva ar putea vibra pe sub masina... sunetul clar vine dinspre motor mai ales ca el dispare dc o scot din viteza si o las sa ruleze din inertie ... chiar asa, asta ati verificat? se intimpla si la voi la fel?
  • czamfir

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sagetuza a scris:Aceeasi problema o am si eu si la fel nici un raspuns din partea celor de la service. In nici un caz nu este vorba de presiune in cauciucuri sau toba sau orice altceva ar putea vibra pe sub masina... sunetul clar vine dinspre motor mai ales ca el dispare dc o scot din viteza si o las sa ruleze din inertie ... chiar asa, asta ati verificat? se intimpla si la voi la fel?


Exact asta am incercat si eu, am scos-o din viteza si intr-adevar sunetul respectiv dispare. Eu nu am cunostinte despre motoare, dar avand in vedere ca sunetul seamana cu cel care apare la frana de motor, ma gandescc ca poate e ceva care nu e prins bine ... sau poate e ceva la ambreiaj ... oricum, misterul deocamdata ramane Sad
  • mihai_v

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 2dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sagetuza a scris:Aceeasi problema o am si eu si la fel nici un raspuns din partea celor de la service. In nici un caz nu este vorba de presiune in cauciucuri sau toba sau orice altceva ar putea vibra pe sub masina... sunetul clar vine dinspre motor mai ales ca el dispare dc o scot din viteza si o las sa ruleze din inertie ... chiar asa, asta ati verificat? se intimpla si la voi la fel?

Exact la fel e si la mine.Daca o scot din viteza vibratia dispare. Se simte doar pe denivelari sau cind las accleratia la turatii mai mari.
  • Sagetuza

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
din alte motive am schimbat ambreiajul cu unul nou (nu ceva reconditionat cum se poarta prin service-uri) la fel si rulmentul de presiune, dar chestia asta cu vibratia tot nu a disparut, macar am mai eliminat o posibila cauza ... asteptam alte idei dar dupa cum se posteaza pe acest subiect slabe sperante
Skip ads

  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
czamfir ce spui u si din cate stiu eu sunt planetarele , cred ca se intampla atunci cand ai viteza si masina "topaie" sa spun asa in sus si in jos , asta ca rasp la prim nelamurire a ta
  • Sagetuza

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
biker e vorba de o vibratie care apare si la viteze foarte mici cel putin in cazul meu chiar si cind plec din parcare nu are cum sa fie de la planetara (frecventa vibratiei imi pare mai apropiata de turatia mototului) ... ma gindeam ca poate atinge cumva motorul de ceva si se transmite in caroserie dar de ce dispare cind nu e in viteza ?! nu pricep si pace iar in service nu am primit decit raspunsul cu "poate de acolo ..."
  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salutare.
Ma alatur si eu doleantelor voastre. Si masina mea face la fel ca masinile voastre dar m-am obisnuit si nu mai caut motive.
Tind sa cred ca e un "bug" de fabricatie de sufera toate de aceeasi boala.

Uitati ce am gasit.



Poate de aici sa fie cauza.
  • bcrysty

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salutare tuturor. daca va ajuta cu ceva, pot sa fa spun ca problema cu vibratiile poate fii inlaturata daca schimbati tampoanele de la cutia de viteze. Si eu am avut aceeasi problema si dupa ce am schimbat tampoanele nu mai am nici o vibratie.
bafta
  • toldo75

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI, 70 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Si eu am un Opel Corsa C din 2006, la 40.000 Km... de la un timp, imi vibreaza de la 60 Km/h in sus, dar doar in cuplu, doar cand accelerez, daca iau piciorul de pe acceleratie nu mai vibreaza, accelerez iar vibreaza...

Am fost cu ea in 2 service-uri, nu au gasit nimic, mi-au spus ca este posibil sa fie din cauza rotilor... de specificat ca le-am echilibrat de doua ori la vulcanizari diferite...

Daca imi poate da cineva cateva sfaturi de la ce ar putea fi ?!
  • toldo75

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI, 70 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
toldo75 a scris:Salutare. Si eu am un Opel Corsa C din 2006, la 40.000 Km... de la un timp, imi vibreaza de la 60 Km/h in sus, dar doar in cuplu, doar cand accelerez, daca iau piciorul de pe acceleratie nu mai vibreaza, accelerez iar vibreaza...

Am fost cu ea in 2 service-uri, nu au gasit nimic, mi-au spus ca este posibil sa fie din cauza rotilor... de specificat ca le-am echilibrat de doua ori la vulcanizari diferite...

Daca imi poate da cineva cateva sfaturi de la ce ar putea fi ?!


am gasit care era cauza ! planetara pe stanga ... era distrus capul de la cutie ! in caz de intalniti problema care am avut-o eu, verificati planetarele !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR