Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • BDavid

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Va salut. Am schimbat astazi pompa de apa si am observat urmatoarele :
-un mic zgomot la lantul de la distributie ( eu locuiesc in Anglia si manopera cat piesel costa cat masina ) masina are 80.000 de mii de mile in bord ( 130.000 km) cu tot istoricul de service prezent.
- curea alternator usor crapata ( necesita schimb urgent? ) nu pot sa fac nimic mai mult decat sa ma programez la o data convenabila
- in accelerari puternice peste 5000rpm se prezinta un suierat ca un fluier de turbo sau ca un blow off dar nu foarte accentuat.

Intrebarile sunt urmatoarele: ce fluiera sau la ce sa ma uit? In service nu mi-a zis ca ar fi nimic in neregula
La cat se schimba lantul si daca el se schimba? Masina are facute regulat schimburile ulei si filtre in jur de 5000-6000 de mile deci maxim 10.000km

O alta intrebare aditionala ar fii dc nu merg oglinzile electrice? Nu se aude nici motorasul? Geamurile merg, siguranta lor comuna este ok.
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut!
Rola fisuratã / crãpatã trebuie neaparat schimbatã, iar fluieratul la turații mari e ok, înseamnã cã turbina funcționeazã, dacã spui cã e un fluierat ușor și nu e tare accentuat.

Cât despre oglinzi ai putea verifica burduful de la uși, poate ai vreun fir întrerupt.
  • BDavid

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Te salut. Nu e rola, e curea de la alternator.
Nu am turbina, e 2.2 benzina aspirat.
Am verificat cabluri tot, pare ok... ma gandesc sa nu fie butonul defect
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
A da, greseala mea, imi cer scuze, oricum trebuie schimbata. Iar daca spui ca totul e ok, inseamna ca butonul e de vina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR