Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • nimsoc81

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua si bine v-am gasit.

Avand un pic de timp liber la munca m-am gandit sa-mi scriu si eu impresiile despre opel astra j 1.4 turbo.
De la jumatatea lunii august, sunt posesorul unui astra j 1.4 turbo, cumparat de la ATP Exodus Baia Mare.
Am condus un reno megan sedan 2 an 2003 1.9 dci, timp de 7 ani, de care am fost multumit pana cand a inceput sa inghita mai multi bani decat eram dispus sa cheltuiesc.
Pe megan am dat 5500 euro,in 2010 masina avand 167000 km si in care am bagat aprox 3000 euro, consumabile plus diverse.
Confort si motor foarte multumit, consum 4.8-5 extern, oras 8.

Revenind la opel prima impresie, la primul drum extern a fost de, calatorie odihnitoare. Am ajuns la destinatie odihnit, doar e masina noua nu ? Nu bate nimic, suspensie buna, miroase frumos, vremea afara perfecta, o placere.

Am parcurs 2100km pana acum din care 1750 un drum la mare Baia Mare - Eforie, 2 adulti si un copil, bagaje, aer cond auto 22 grade. Consum 6.2 drumu la mare, media pe toatl 6.5, schimbat pe la 3000 ture, mers ingrijit, preventiv, trecut transalpina, pana la autostrada unde am mers o portiune cu 160 la ora, avand plinu facut cu benzina omv 100. La intoarcere am alimentat cu omv 95, pot sa zic ca este clar o diferenta, in momentu cand vrei sa depasesti, pleaca altfel masina. Pe unele urcari am schimbat si la 4-4500 de ture reprize scurte, sa vad ce poate. La curbe stranse mi-ar fi placut suportu lateral in scaun sa fie mai bun.



Evident ca nu e o masina perfecta, prima bila neagra fiind vizibilitatea. O sa dureze sa ma obisnuiesc.
Venind de pe dizel, a trebuit pe coborari sa-mi schimb stilu de condus, masina avand o inertie mare, trebuie apasat frana bine si din timp, aprox de 2 ori mai mult ca inainte zic eu, plus pedala raspunde un pic mai greu. Ca o comparatie e ca la aparatu foto, prima treapta cand apesi butonu de declansare ca sa focalizeze si pe urma pana jos sa faci poza.
Surpariza pe drumu catre casa au inceput sa se auda niste zgomote din scaun, la inceput rar, acuma scartaie de fiecare data cand te misti pe el. Facut programare la service martea viitoare.

https://youtube.com/watch?v=sDTsfTHsl5g

Al doilea aspect, care intre timp a disparut a fost la inchiderea, deschiderea geamului, un fluierat deranjant.

https://youtube.com/watch?v=4CqqsIcDiXg

As fi preferat sa nu pandesc in luneta cand vine sotia sa puna ceva in portbagaj, sa se poata deschide portdbagaju din exterior, dar ne obisnuim cred.

Acum si partile bune si incep cu siguranta,imi da un sentiment de siguranta, conduc relaxat, linistit. Imi da impresia de masina care te poate scoate din situatii neprevazute. Sonorizare buna, lumini placute, insonorizare, pana pe la 100 la ora buna, peste deja se aude parca mai tare decat m-as fi asteptat, poate nici cauciucurile nu sunt cele mai silentioase.

Motorul se poate adapta oricarui stil de condus, poti merge linistit sau sportiv, cutia e ok, in marsalier mi se pare ca intra mai greu.
Start Stop poate fi folositor, ce nu mi-a placut, dupa un drum lung daca vroiam sa las un pic motoru sa mearga dupa ce ajungeam la destinatie, sistemu start stop imed il oprea, asa ca de cele mai multe ori il dezactivez.

Per toal cred ca este o masina buna cu plusuri si minusuri. Este o masina corecta la banii astia 11850 cat am dat pe ea, o masina din gama medie la pret din gama ieftina.

Voi reveni cu alte impresii pe masura ce kilometrii se vor asterne pe drumurile din ce in ce mai aglomerate ale iubitei noastre tari.

Cu stima Cosmin.
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Scartaitul la scaun il rezolvi punand vaselina pe la sine si pe la ce mai e pe acolo (un arc, rotita dintata de la spatar).
Eu asa am facut.
Nu se mai aude nimik, oricat m-as fatai pe el!
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Sigur nu ai editat clipul si ai pus un scartait de pat, atunci când... stii tu... Embarassed
Parca nu seamana a scartait de scaun, ca nu te foiesti asa in el...
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Legat de scârțâit vezi si cupla centurii de siguranta.
Skip ads

  • nimsoc81

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Se aude ori de cate ori apas ambreiaju cand schimb viteza de ex, sau cand intru in masina si ma asez pe scaun.
Acuma banuiesc ca nu e mare lucru , trebuie uns ceva sau reglat, ideea e sa nu trebuiasca repetata operatiunea odata la 6 luni Smile
Oricum deja mi-a fost ranit orgoliu cand am auzit replicile acide ale prietenilor Smile
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
nimsoc81, nu pune si tu la inima...
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
nimsoc81 a scris:Se aude ori de cate ori apas ambreiaju cand schimb viteza de ex, sau cand intru in masina si ma asez pe scaun.
Acuma banuiesc ca nu e mare lucru , trebuie uns ceva sau reglat, ideea e sa nu trebuiasca repetata operatiunea odata la 6 luni Smile
Oricum deja mi-a fost ranit orgoliu cand am auzit replicile acide ale prietenilor Smile

Mai și glumim. Așteptãm cu interes impresiile post luna de miere.
  • nimsoc81

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Nervos, nici nu pot sa dorm. Nu din pricina scaunului.
Sa va povestesc. Cu scartaitu, dupa constatare, de la service mi-au zis ca trebuie schimbat un set de role de sub scaun. Au dat cu ceva spray, dar dupa cateva zile a reaparut problema. Zic bine nici o problema dupa ce vin piesele sa facem o programare sa rezolvam.
Intre timp a venit furtuna care a facut ravagii in vestul si nordul tarii, si masina a fost lovita de o bucata de tabla cazuta de pe acoperisul unui bloc.
A luat vantul toata tabla si a aruncato jos.
Bara, capota un pic si aripa sofer avariate.

Sunt linistit ca am fost inspirat sa fac casco.
Casco la Alianz, full fara franciza, acoperire totala, ce mai sunt boier.
Fac programare online, ma duc la constatare, nici o problema, imi da solutie de reparatie, inlocuire aripa, bara si capota fiind putin atinse, reparatie si revopsire.
Ok, ma duc la dealer, ma programeaza, fisa receptie, poze, marti dimineata, stabilim vineri sa ma sune cand e gata.
Ii precizez la domnu de acolo, ca masina e noua, luata de la ei de nici 2 luni, si am pretentia sa arate si sa fie evident ca nou.
Sigur nici o problema, imi spume cum se demonteaza toate si se fac alea alea etc.
Ieri, vineri pe la 5 ma duc dupa masina.
Imi batea inima, sa fie totul ok.
Ma uit mai atent, bara nealiniata cu aripa.

Poate din poza nu se vede f bine, da era evident ca nu e simetrica distanta dintre bara si aripa, ma zgarie pe ochi.
Deja imi urca tensiunea, si ma stapanesc cu greu.

Deasupra chederului in apropierea capotei o julitura, urma de ceva obiect banuiesc, da se mareste poza se vede clar.
Deschid capota, surpriza, capitonaju murdar ciufulit ici si colo, si pe marginea lui tabla zgariata in mai multe locuri.


De jur imprejur.
Am crezut ca iau foc, mi-a urcat stomacu in creier.
Intreb care e faza, ce carpaci a lucrat la masina, cum e posibil asa ceva? La care imi zice: pai poate asa ati adusoooo....,
🗣️ Doing
Nu ma asteptam.
Completez obiectiile, ramane sa ma sune luni, am lasat masina acolo.
Si inca imi zice sa avem un dialog civilizat.
Pai cum naiba sa te prezinti asa cu masina la livrare, tu esti chior, nu vezi? No verifica nimeni?
Ori te gandesti ca merge si asa, lasa ca poate nu zice nimic. In cazu asta ma iei de fraier, vrei sa ma prostesti pe fata? Sau daca n-ai verificat insemna ca nu ti-ai facut treaba si esti incompetent sau rauvoitor.
Voi ce parere aveti cum ati proceda ?
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Ai procedat foarte corect. Daca nu rezolva problemele, eu unul personal as da acest mesaj și la serviciul clienți la Allianz și la Opel România, deși parca l-aș fi trimis direct la ei și dupã aceea l-aș fi postat pe forum cã sunt cam multe adunate. Cu fotografiile de rigoare.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ai procedat bine.
Despre ce dealer e vorba?
Imi pare rau pentru ce ai patit.
Bine ca ai avut CASCO.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR