Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • sonictruth

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Vreau sa inlocuiesc centura siguranta spate centru (meterialul era rupt putin).
Am cumparat un ansamblu sh de pe ebay (seller-ul parea ok).
Inainte sa ma duc la montaj vreau sa ma asigur ca e ok.
Problema e ca pare blocata. Stiu ca centura mijloc nu se poate trage daca bancheta nu e bine pusa la locul ei.
Banuiesc pe pentru a verifica asta exista un mecanism si clama portocalie din imagine face parte din el.
Am incercat sa trag spre mine clama portocalie dar nimic centura este tot blocata.
Ce mai pot incerca pentru a trage centura fara sa o instalez ? Cum functioneaza acest sistem ?
E posibil sa fie stricata ?

Multumesc

  • sonictruth

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am desfacut "cutia neagra" rotunda si am inteles cum functioneaza.
Pentru a putea trage centura:
1. clapa portocalie trebuie apasata.
2. "cutia neagra" are o un mechanism alb inauntru care blocheaza sau nu centrua in functie de unghiul in care e cutia (pentru a putea trage centrura numai daca scaunul e perfect pus la locul lui).

Problema e ca nu mai stiu exact unghiul in care era pus acest mechanism alb ( il poti pozitiona mai sus mau mai jos probabil in functie de cat de inclinata e bancheta pentru diferite modele de masini? ).
Probabil oamenilor care li se blocheaza centrura este din cauza mechanismului alb miscat din loc.

Daca cineva are o poza sau desen cum e montata cutia neagra pe scaun ar fi de ajutor (eu nu pot desface acum bancheta pentru a verifica asta)

Multumec
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR