Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • alexbombaster

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am de un an jumate un Corsa C 1.3 CDTI Z13DT din 2005 cu 92.000 km iar de cam o luna de zile am o problema la ea si anume scoate fum negru cand accelerez din turatii joase de exemplu daca sunt in treapta a 2-ua pe la 1200 de ture si acelerez lasa fum negru in urma. Precizez masina trage chiar daca lasa fum negru. Pe tester am pus si nu are nici o eroare stocata.

Valva EGR a fost blocata cand am luat masina dar a fost curatata in urma cu 6-7 luni de zile , la fel si admisia. Filtrele au fostu schimbate tot cam pe atunci , la fel si uleiul.

Ce-ar putea avea ? A mai avut cineva probleme de genul acesta?
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
in primul rand nu mai chinui motorul in halul ala, e un soc pentru el sa accelerezi asa brusc de la turatii atat de joase. in rest nu mi se pare nimic anormal, daca pierdeai putere dupa 1800 si iesea fum atunci aveai motiv de suparare.
in rest e normal, chinuiesti un diesel la turatii joase si arderea probabil nu e cea ai ideala, de acolo si fumul.
daca ti se pare ca merge bine las-o in pace si nu cauta bube unde nu sunt.
  • alexbombaster

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu am acelerat niciodata brusc in turati joase

Exemplu in urma cu cateva luni cand plecam de la o denivelare pentru limitarea vitezei in treapta a 2-a, fara sa apas pedala de acceleratie brusc, nu tin minte sa fi scos fum negru vizibli in oglinda, insa acum daca fac acelas lucru ce facem si inainte , fumul negru se vede foarte bine.

Acum nu stiu daca acesta este un motiv de ingrijorare sau nu, de aceea va intreb pe voi.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daca motorul trage bine, nu are ezitari, nu da in nas, nu pierde putere, lasa-l in pace. daca tii mult la el scoate-l odata la 2 saptamani la un drum mai intins (macar 30-40km) si tine-l mai sus in ture (3000RPM) ca sa se curete.
Skip ads

  • alexbombaster

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Bine Smile Multumesc pentru sfat
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu ar strica o verificare pe retur la injectoare. Cam de aici ar fi problema ta.
  • alexbombaster

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am sa le verific saptamana aceasta, voi reveni cu detalii.
  • zistok

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Mures
  • Masina: Combo 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Pana la urma, care a fost sursa problemei , adica a fumului negru la acceleratie ?
Ai avut probleme cu injectoarele ?
Stiu ca postul e vechi, dar poate totusi ne spui si solutia la problema indicata de tine.
  • alexbombaster

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Masina nu o mai am ca sa va pot da mai multe detalii, am vandut-o de ceva timp. Problema cu fumul negru nu era de la injectoare, am fost la mai multi mecanici si din pacate nu sa putut depista problema, au curatat cateva piese de la motor care erau mai infundate insa masina tot asa lasa fum negru. Din cate mi-au spus si mecanici de acolo, ei au mai intalnit aceasta problema la motoarele Z13DT si ca asa sunt facute ele. Pana la urma m-am dat batut si dupa scurt timp am vandut masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR