Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • MrMihai

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salutare , eram curios daca la Opel-ul meu de 1 litru se poate schimba bordul cu unul de la un Opel Agila 1.2 care contine turometru ? Very Happy bordul e simplu de desfacut ca am reparat deja buzzer-ul Very Happy
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Exista si 1.2 fara turometru.
Poti monta DAR trebuie de vazut de unde vine semnal pentru turometru, este senzor pe cutie sau il livreaza ABS. Chestia e ca la sfarsit trebuiesc programate cu tech2 ca altfel indica aiurea. Am facut asta si iti pot spune ca respectivii soferi/soferite tot nu schimbau vitezele cum trebuie. Ba mergeau subturat de vibra motorul sa cada sau turau aiurea.
De ceva ani au scos diversi producatori inclusiv Dacia instrumente cu doua sageti sus-jos sa ajute soferul, sa-l invete cum se schimbe vitezele. Ce nu a reusit instructorul, sotul, prietenii au rezolvat niste ingineri. Ba mai mult le da punctaje la anticipare, schimb viteze, etc. De consum clar ca scade daca stii sa sofezi.
Ca bani 150-230lei instrumente si cam tot atat programare, fa-ti tu calculele daca merita sau nu.
  • MrMihai

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Domnule Dan sunt curios daca conduc economic in functie de schimbarea vitezelor , treapta 1 -15 km/h , treapta a doua -30km/h , treapta a treia - 45km/h , treapta a patra 60-65km/h si treapta a cincea de la 70km/h in sus Very Happy in general merg maxim cu 80 Smile .
  • Dany3lLs

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2000 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2014

  • Mesaj Privat
schimbatul vitezelor cand trebuie , nu cred ca este un atu neaparat al consumului , e bun si asta daca se reduce , dar cred ca tine mai mult de sanatatea cutiei de viteze si al ambreajului... in legatura cu ceasul turometru , si eu as vrea sa-mi pun , dar numai asa de moft si poate ca indicator in unele cazuri cand apar probleme , sau sa sti cand sa incalzit motorul si este bun de drum , uneori iarna stand cu ea la relanti , cu aeroterma data drumu si ceva muzica , sincer parca nu mai aud motorul Very Happy
Skip ads

  • MrMihai

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2017

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Exista si 1.2 fara turometru.
Poti monta DAR trebuie de vazut de unde vine semnal pentru turometru, este senzor pe cutie sau il livreaza ABS. Chestia e ca la sfarsit trebuiesc programate cu tech2 ca altfel indica aiurea. Am facut asta si iti pot spune ca respectivii soferi/soferite tot nu schimbau vitezele cum trebuie. Ba mergeau subturat de vibra motorul sa cada sau turau aiurea.
De ceva ani au scos diversi producatori inclusiv Dacia instrumente cu doua sageti sus-jos sa ajute soferul, sa-l invete cum se schimbe vitezele. Ce nu a reusit instructorul, sotul, prietenii au rezolvat niste ingineri. Ba mai mult le da punctaje la anticipare, schimb viteze, etc. De consum clar ca scade daca stii sa sofezi.
Ca bani 150-230lei instrumente si cam tot atat programare, fa-ti tu calculele daca merita sau nu.

Domnul Dan o intrebare , la mine dupa ce se incalzeste motorul , incepe sa imi indice temperatura corect , tine vre-o 10 min si apoi acul cade si nu mai indica . Ce poate fi ? senzorul sau bordul de vina ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
MrMihai, scimba termostat, Behr nu alte prostii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR