Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • derek

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Va rog foarte mult o informatie , vreau sa schimb electromotorul asa ca am ridicat masina pe butuci si m-am bagat sub masina . Problema este ca nu vad decat un singur surub de prindere . Mai sunt si alte suruburi si daca da cum le desfac ? va multumesc !
  • derek

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Numai e nevoie , am rezolvat singur.
Ptr cine e interesat , electromotorul la acest model este situat deasupra burdufului de la planetara dreapta ( cea mai lunga ).
El este fixat cu 2 suruburi de 13 ,Un surub se vede bine de sub masina dar al doilea , care este situat diametral opus , este ascuns privirii , si oricat te uiti dupa el , nu-l poti vedea . Insa i-l poti simtii cu degetul aratator daca bagi mana pe langa solenoid . Acest al doilea surub este de fapt o tija filetata care are pe mijloc o piulita solidara , peste care mai vine o piulita care fixeaza un papuc de cablu ( e un cablu de masa ).
Procedura de demontare e destul de simpla daca stii , astfel :
- scoatem borna minus de la baterie
- cu o tubulara de 13 pusa pe un prelungitor de 125mm desfacem prima piulita , dar nu de tot ci doar o slabim
- cu aceasi tubulara desfacem piulita care fixeaza cablul de plus , acesta este cablul care vine direct de la baterie pe solenoid
- cu o tubulara de 10 desfacem cablul de comanda solenoid
- desfacem cu tubulara de 13 prima piulita a celui de-al doilea surub , apoi scoatem papucul de pe tija si bagam iar tubulara de 13 si desurubam si restul
- la urma scoatem si primul surub si gata !
Ptr verificarea lui sunt tutoriale pe youtube , scrieti - test starter .
  • derek

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Neaparat sa scoateti mai intai borna de minus a bateriei caci cablul de plus vine direct din baterie si scurtcircuitul e inevitabil si de proportii , cred ca va sare bateria in aer !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR