Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • WNW

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Va salut baieti ( si fete daca avem pe aici ). De vreo doua saptamani sunt proaspatul posesor al unui Vectra C 1.8 VVT din 2006 si am si eu mici chichite de rezolvat la el. Nu o sa ma iau de faptul ca e cam lenes, deoarece stiu ca asta se datoreaza jantelor pe 19 😂 Am o problema cu geamul electric de pe dreapta spate si anume e “mort”. Nu merge deschis deloc, nici de la sofer si nici de pe usa respectiva, deci problema nu ar fi din firele ce intra in usa, din moment ce nu merge nici de pe usa respectiva. Luminile de pe buton se aprind, deci teoretic acesta primeste curent, dar la apasare nu se intampla absolut nimic, asa ca dupa lungi cautari pe ebay am cumparat un motoras cu 10£ si vreau sa il schimb. Aici intervine problema: cum il schimb? Cum se da fata de usa jos? Risc cumva sa mi se lase macaraua cu tot cu geam in usa in timpul schimbarii? Imi cer scuze daca intrebarile sunt puerile, dar e primul meu C. La B-ul de acasa nu imi faceam probleme, ca pe ala l-am desfacut si ansamblat inapoi de cateva ori, in schimb ce pe asta inca nu am apucat sa fac practica.
Skip ads

  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
fata de usa se da usor jos.

uite aici unde sunt ascunse suruburile(e portiera fata asta dar e la fel pe spate) - https://www.clubopel.com/808...0224_tfin31ee.jpg
apoi incepi sa tragi de ea....mai cu forta pentru ca sunt destul de bune clemere de prindere...cu mana nu cu altceva ca lasa urme. dupa o sa fie prinsa doar in partea de sus...acuma pur si simplu impingi fata de portiera in sus si o sa iasa...

acuma la geam parca cu nituri era prins motorasul de interiorul portierei....daca vrei pot sa iti pun poze diseara ca o desfac pe a mea - am un sunet in portiera cand dau bassul mai tare si vreau sa il rezolv diseara.
  • WNW

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca poti, chiar te rog. Daca e prins cu nituri am dat de naiba, ca nu am bormasina sau chestii de genul aici.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
geamul nu e prins cu nituri de macara, e un clips de plastic (daca tin bine minte).
in schimb macaraua e prinsa cu nituri de usa.

faptul ca se aprinde LED-ul in butonul din spate nu inseamna ca primeste curent ci ca primeste curent pe firul care alimenteaza LED-ul (cand aprinzi pozitia)
firul ala nu e acelasi cu firul care alimenteaza partea de comanada a butonului.
motorul geamului electric spate primeste un + si un - din exterior. plusul vine din REC, are si o siguranta acolo pentru fiecare geam electric spate, sigurantele sunt 6 si 7 din portbagaj,
verifica-le sa nu fie cumva una din ele arsa si de aia sa nu-ti meraga geamul...
Skip ads

  • WNW

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
O sa verific si sigurantele respective dupa ce mananc. Nu vreau sa schimb geamul sau macaraua, ci doar motorul de pe macara daca e ceva, si am crezut ca e ca si la Bora: prins simplu in suruburi.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
motorul in sinea lui cred ca e prins in suruburi de macara...
nu stiu insa daca suruburile poti sa le desfaci fara sa dai macaraua jos de pe usa.
  • WNW

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu a mai fost nevoie de schimbat. Mufa nu facea contact bine cu motorasul vechi ( macar am unul de rezerva acum 😂 ). Acum geamul functioneaza, dar nu de pe usa respectiva, ci doar de pe panoul de la sofer. Geamurile nu sunt blocate de pe comanda de la sofer. Aveti vreo idee de la ce ar putea fi?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Este un fir care vine + pe buton (nu cel care aprinde led-ul). Nu stiu exact pe ce pin este...
  • WNW

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
De-acuma maine. Iau multimetrul si verific pe fiecare in parte 😁
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR