Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • avianord

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Am o Astra H fabricata in 2008,motor benzina1.6 - Z16XER, . Problema pe care o am este urmatoarea. Este aproape imposibil sa tin motorul turat in jurul a 1000 de ture. Oricat de fin as apasa acceleratia sare foarte repede de la 800 de ture la 1200.Nu pot accelera usor din turatia de ralanti. Dupa 1200 de rotatii este mai simplu sa cresc usor si progresiv acceleratia. In mers este tare neplacut( mai ales in treapta I) deoarece are tendinta de a trece ori in frana de motor ori in accelerare.Nu ma refer la acel lag al acceleratiei si nici la faptul ca exista o anumita cursa libera(moarta) a acceleratiei. Cumnatul are un model 2007 similar care prezinta acelasi fenomen dar am un vecin care are acelasi motor, tot Astra H dar din 2009 si merge perfect? Cei care aveti acest tip de motor intampinati problema asta? Ce poate fi? Si mentionez ca asa a facut de noua, deci nu este vorba de uzura.Sa fie senzorul din pedala? Sa fie problema de soft? Ca sa schimb pedala de acceleratie si sa vad ca face la fel nu prea imi vine. Astept pareri si sfaturi. In rest masina merge super bine si parca ma oftic de defectul asta.
Skip ads

  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
EGR, cauta sa il deblochezi. Sau sa il anulezi.
EGR se deschide/inchide in functie de volumul injectoarelor, deci are legatura aproape directa cu anumita turatie. Daca are depuneri, e posibil sa aiba o ezitare cind trece prin acea zona, si sa nu culiseze lin, de aici si zvicnirile.
  • avianord

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Cu masina pe loc, nici daca apas pedala de acceleratie cu mana, nu o pot tine la 1000 de rotatii. Sare foarte repede acceleratia in acest interval de la 800 la 1200 rotatii(aproximativ). Si a facut asa de noua.
  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
same here.
Skip ads

  • avianord

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Si nu te enerveaza ca face asa?Am o dacie din 95 si la aia pot sa cant cu motorul. De, acceleratie prin cablu dar totusi. Prin oras, in aglomeratie e mai placut sa merg cu Dacia
  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Ba da. Extrem de enervant. Dar nu am reusit sa gasesc o solutie si astfel m-am resemnat Smile .
  • avianord

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Si nu ne ajuta si pe noi nimeni? Cred ca sunt multe Astra h care au problema asta.
  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cine sa va ajute. Ca si daca afli ce are, masina nu se repara singura. Cauta un service bun care sa poata face o diagnoza si mai vorbim.
Skip ads

  • avianord

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Ma interesa sa vad cati din posesorii de Astra H au aceasta problema. Este defect de fabricatie sau fenomenul apare la un numar redus de masini? E mare lucru sa afli ce are ca in functie de asta decizi cum abordezi problema. E pedala de acceleratie prost calibrata sau asa functioneaza softul la toate. Diagnoza nu prea ai de ce sa faci pentru ca masina functioneaza bine, doar ca nu poti accelera liniar, de la ralanti la 1200 rotatii. Nu pot tine motorul turat la 1000 de rotatii nici daca apas foarte fin acceleratia( am incercat si cu mana si nu am reusit) Sad .
  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am condus mai multe marci de masini, am intilnit problema cu blocarea EGR doar la Opel, benzina si motorina.
Solutia simpla si permanenta este blind EGR si scos din software.

Dar fara o diagnoza nu poti fi sigur 100% ca e doar EGR de vina si nu si altceva. De exemplu, senzorul pedalei de acceleratie.
  • avianord

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
A facut asa de noua. De la zero km. Si face doar intre 800 si 1100-1200(e greu de aproximat) adica la inceputul cursei de accelerare. Peste 1200 de rotatii merge perfect. Asa ca e cam greu sa fie din EGR.
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Acelasi model ,aceasi simpltoma ,nu ma deranjaza si sincer fix de alea 200 rpm nu ma impiedicam acum.Te-as sfatuii sa iti vezi de treaba daca masina merge bn ,nu de alta dar sa nu o dai in altele avand in vedere mecanicii nostrii priceputi care fie vb intre noi nici la defectele majore nu au o rezolvare precisa din prima constatare.Astia de regula gasesc buba dupa ce schimba jumatate din piesele masinii ,dar in schimb au figuri pe ei de zici ca lucreaza cel putin la boxele F1 sau NASCAR.Curata egr -ul sau fa o decarbonizare cum vorbeau baietii ,asta cel mult .Bafta.
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Alex giani ai spus un mare adevar, exact intre 800-1100 rotatii nu ai de ce sa mergi cu masina.
  • avianord

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Corecte afirmatiile de mai sus dar cel mai tare ma deranjeaza in treapta I, cand vreau sa merg foarte incet. Cand ajung in decelerare la 1200 intra in frana brusca de motor. E aproape imposibil sa merg incet cu masina decat daca o bibilesc din ambreiaj. In parcari sau in trafic super aglomerat e cam neplacut. Sau la trecerile peste denivelarile de la trecerile de pietoni. Si totusi e o masina de generatie noua si am pretentii. Cu Dacia mea 1300 merg mult mai placut. Mi-e greu sa ma impac cu ideea ca o masina care a costat 18000 de euro nu face ce face o Dacie din 1995.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Motorul asta nu are EGR. Eu as verifica clapeta de acceleratie. E posibil sa fie murdara.
La mine nu face asa, dar a mea e si remapata.
  • avianord

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
A facut asa de noua. Din ce an e Astra ta? Motor benzina 1.6 XER?
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Daca tot nu poti sa treci peste aceasta problema, mergi cu dacia din 1995.Am avut si eu dacie si mergea ,,foarte lin "mai ales iarna cand era motorul rece.Mi se pare deplasata comparatia intre o dacie din 1995 si un opel din 2017.
Astea sunt conditiile de trafic, mai tinem si din ambreiaj masina.
  • avianord

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
La capitolul acceleratie cablu versus calculator e diferenta mare-si in bine dar si in rau. Pe mine ma intereseaza daca pot sa rezolv problema si daca ma poate ajuta cineva concret in acest sens.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu as zice ca e o problema subiectiva, si de ambitie pentru tine. Se pare ca ceilalti o considera un moft (sincer, si mie personal mi se pare cam tichie de margaritar....) ceea ce inseamna ca va trebui sa cauti solutia de unul singur.
Zic s eu o vorba.... poate potentiometrul de la clapeta de acceleratie?
  • avianord

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Nu e chiar subiectiv faptul ca atunci cand esti la o trecere de pietoni masina accelereaza brusc cand tu vrei sa te deplasezi usor. Nu cred ca o masina functioneaza corect daca motorul accelereaza brusc de la 800 la 1200 rotatii si intra brusc in frana de motor cand tu vrei sa decelerezi usor. Si eu suspectez senzorul de la pedala de acceleratie dar nu stiu de unde pot cumpara unul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR