Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • sorin.anton91

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Simptome:
Va salut. Imi pare rau daca deschid un topic aiurea dar nu ma prea pricep la forum si etc.
Am un astra h 2006 motor 1.3 cdti. Am achizitionat de curand aceasta masina si am eroarea senzor presiune admisie. La relanti o accekeres oricat merge cand plec de pe loc si o accelerez tare mi se aprinde martor cheie +masina si nu se mai tureaza peste 3000. Am schimbat senzorii maf si map am verificat instalatie furtune si nimic. Alte variante aveti?
Debimetru nou senzor nou
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Curata EGR-ul si galeria de admisie.Era bine daca stiam si codul de eroare.
  • sorin.anton91

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2017

  • Mesaj Privat
P0108...
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Da, eroarea este pe MAP. Verifica cu un op com care este presiunea ceruta de ecu si cea pe care o baga turbina, diferenta nu trebuie sa fie mai mare de 30kpa cu motorul turat peste 3000(nu sunt sigur, dar revin seara cu alt mesaj, daca nu este corect).Curata ce ti-am spus.
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Scuze pentru dubla postare (am postat de pe telefon).
- Valorile pentru presiunea comandata de ECU:
La ralanti cu motorul cald: 90 ... 110 kPa (ca reper presiunea barometrica)
Pedala de accelerație ușor acționatã : 110 ... 230 kPa
- Valorile presiunii bagate de turbina:
La ralanti cu motorul cald: 75 ... 110 kPa
Motorul turat peste 3500 : mai mare de 110 kPa
Alte cauze ar putea fi aer fals pe instalatia de vacuum, electrovalva turbo sau turbina.
  • sorin.anton91

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Un service bun pentru a rezolva problema stiti? In ilfov sau bucuresti dar unii sa nu ma prosteasca cu niste preturi uriase
  • sorin.anton91

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2017

  • Mesaj Privat
"Dragi colegi de opel" vreau sa va car ajutorul iar nu reusesc sa dau de cap la masina am schimbat 3 service-uri. Am un astra h 1.3 cdti 90 cai cand i turez mai tare imi da eroarea p0108 hight pressure boost. Am schimbat senzorul ala mic "map" cred ca ii spune am Debimetru nou am curatat egr mi_au masurat presiunea pe furtune si e ok. Turbina intra se aude dar daca o i-au tare intra eroarea. Va rog mult ajutati-ma cu un sfat ceva o idee. Poate fii turbo sau motorul?
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Curata si galeria de admisie, verifica electrovalva de la tubina si sistemul de vacuum.Debitmetrul este senzorul MAF, senzorul MAP este pe galeria de admisie si el da eroarea p0108, asta nu inseamna ca este defect.Iti recomand si o diagnoza unde poti verifica diferenta de presiune bagata de turbina si cea ceruta de ECU. In functie de valorile citite mergi mai departe cu reparatia.
Skip ads

  • sorin.anton91

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc mult apreciez... Incerc maine si revin cu rezolvarea poate pot fi de ajutor si altora
  • sorin.anton91

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Am revenit cu problema similara am facut diagnoza si am urmatoarele erori B 3646 c 0800 u 2100 c1523 si p0108 credeti ca e geometria de la turbo?. Scuze de stresul creat sper sa va pot ajuta si eu cu cva la randul meu. Daca stiti mecanic bun priceput astept raspuns
  • sorin.anton91

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Dragi opelisti postez in speranta ca voi ajuta pe cineva in rezolvarea problemei intalnite de mine... Cod eroare p0108 presiune mare in turbina. Simptome : dupa 3000 rpm se aprinde martor cheie +masina si nu mai trage. Posibile defectiuni senzor map sau senzor cu supapa vacum sau furtune sparte daca le schimbati si nu se rezolva in cazul meu turbina defecta reconditionare 1100 lei ... Sper ca am fost de folos succes
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
P0108-presiune mare,asta inseamna ca turbina e buna,doar sistemul de comanda ramine blocat,ancrasat si calculatorul limiteaza ca mod de protectie... De regula o curatare temeinica aduce totul in parametrii...
Skip ads

  • sorin.anton91

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi... Mai am o intrebare am facut schimb ulei filtre tot am bagat ulei 5w30 cateodata foarte rar clipeste becul de la ulei 1 data de 2 ori e devina uleiul sau senzor ulei sau pompa ceva? Multumesc
  • SFlorin858

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceeasi problema si am gasit buba senzorul de presiune era dus ..crapat si mufa oxidata ..Este montat jos si cum ajunge apa la el se distruge in tim...am schimbat-o si tutul este OK..
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Chiar electrovalva, poti sa ii spui!
Sau supapa, sau actuator ... oricum vrei tu sa ii spui, numai "senzor de presiune" NU! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR