Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ploile de acum 2 saptamani. Am gasit mocheta din portbagaj uda, apa in oala rotii de rezerva... Nu-mi dau seama pe unde intra apa... Dar cel mai inalt punct unde am gasit umed este in partea dreapta cum te uiti in portbagaj... Este un locas cred ca pentru mahazia de cd-uri... Am un fir acolo cu o mufa gen cea de la antena de la casetofon. Acolo tin punga cu scule, iar pe punga era apa.
Cum as putea rezolva problema pentru ca toata mocheta era uda, si nu as vrea s-o patesc de fiecare data.
Are cineva idee de ce si pe unde ajunge apa acolo...
Masina are trapa. Poza nu este de la masina mea, dar de acel loc vorbesc, deasupra amortizorului spate.
Multumesc mult.

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bagã-te în portbagaj și pune pe cineva sã ude mașina cu un furtun cu apã, dar insistent, adicã vreo 10-15 minute, dacã e cazul ... Imposibil sã nu înceapã sã aparã apã ... Apoi ia la ochi orice zonã suspectã (sau nu), poate dai de cauzã ... Eu am pãțit-o cu un por(cât un vârf de ac) dela îmbinarea dintre 2 elemente de caroserie: dura ceva, minute bune, pânã se amorsa, dupã care curgea/picura ca la streașinã. Baftã!
  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Bun. Multumesc de idee.
In patea de sus ... La haion pe partea dreapta simetric cu gaura prin care intra firele (burduful de cauciuc) din stanga... In dreapta am observat un dop de plastic care nu mai e in toate mintile lui... O sa incerc sa vad ce se intampla. Am mai citit pe un site ca ar putea intra apa pe langa geamul triunghiular, ala fix. Trebuie sa vad, pentru ca urmeaza o perioada mai umeda...
Multumesc mult !
  • VRebeca

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Calibra 1995 X20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Știu ca e tardiv dar poate ajuta pe alții. La mine ajungea apa în portbagaj pe la antena. Nu ma întrebați cum dar am rezolvat cauciucul de la ea și am rezolvat problema.
  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu tot nu am gasit pe unde intra apa, dar sigur nu e de la chederul de la geamul lateral.... Smile Ar putea fi de la antenna... Voi verifica in ce stare este sigilarea la antena. Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR