Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Zafira 2.0

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. Imi poate spune cineva unde este rezistenta termica la ventilatie (nu imi mai merge ventilatia pe treptele 1,2,3 doar pe 4 merge si am inteles ca este arsa). Atasez niste poze cu dedesubtul torpedoului, poate stie cineva si incercuieste locul precis.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

am citit pe un alt topic (Astra G, Vectra C: probleme aeroterma - bloc rezistente - la pagina 8 - sint si poze) ca blocul de rezistente ar trebui sa fie in locasul acela unde vine filtrul de polen deoarece trebuie sa stea in flux de aer ca sa se raceasca in timpul functionarii si mai ziceau acolo ca blocul se arde si din cauza ca este filtrul acela imbicsit sau este mizerie intrata pe tubulatura.

atentie ca ziceau colegii pe acel topic ca trebuie avut grija cind repari blocul caci se poate arde din nou rezistenta/rezistentele cind incerci sa le lipesti cu pistolul de lipit.

un coleg de pe acel topic a pus hirtie igienica umezita cu apa pentru a le proteja de temperatura mare cind a lipit (- este si poza cum a pus hirtia)

uita-te mai intii si la topicul de care ti-am scris mai sus.

eu zic sa scoti si capacul de la filtrul de polen - ala prins in clemele mici de tabla si ar trebui sa se vada blocul undeva sus in dreapta, sub acel capac. ( am si eu zafira 2002 dar nu m-a interesat localizarea blocului caci n-am avut probleme pina acum deci totul este la nivel de teorie)
  • Zafira 2.0

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am gasit. In poza a treia atasata mai sus, in spate se vad niste fire (in spate-dreapta locului unde e filtrul de polen). Modulul e prins in niste capse care trebuie apasate si apoi tragi in sus. Sper ca m am facut inteles! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR