Ai uitat parola?

• ROsu90

• Mesaje scrise: 8
  • Masina: Vectra Z19DT din 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 27 Dec 2008

• Garaj Mesaj Privat
Salut,

Am un Opel Mokka 1.4 Turbo cutie automata MY16 si am constatat de curand ca masina la ralanti in pozitia P si N a cutiei nu se tureaza peste 3000-3200 rot/min. In mers totul este normal, se tureaza cat vrei. Va rog, daca puteti testa masinile voastre la ralanti si confirma sau nu cele spuse de mine. Poate masina are limitator al turatiei la ralanti... Pot raspunde si cei care au cutie manuala.

Multumesc,
  • yeti

• Mesaje scrise: 340
  • Masina: Mokka B1.4NET din 2016
  • Cont inregistrat in: 05 Nov 2006

• Garaj Mesaj Privat
Limitarea de turatie in gol poate fi o masura de siguranta pentru a proteja ceva din motor sau transmisie. Am mai auzit de "problema" asta la un coleg care are Audi (nu stiu daca automata sau manuala). La alt coleg cu Reno cu cutie manuala, turatia este limitata doar daca este apasata pedala de ambreiaj. Cu pedala ridicata se tureaza normal.
  • chelebet

• Mesaje scrise: 1,194
  • Masina:
  • Cont inregistrat in: 02 Dec 2016

• Garaj Mesaj Privat
E normal nu ai nici o problema
  • yeti

• Mesaje scrise: 340
  • Masina: Mokka B1.4NET din 2016
  • Cont inregistrat in: 05 Nov 2006

• Garaj Mesaj Privat
Am verificat pe masina mea cu 1.4T cutie manuala si se tureaza fara limitare, cu sau fara pedala de ambreiaj apasata.
  • ROsu90

• Mesaje scrise: 8
  • Masina: Vectra Z19DT din 2005
  • Cont inregistrat in: 27 Dec 2008

• Garaj Mesaj Privat
Salut,
Multumesc pentru răspunsuri. Între timp am mai testat la vw tiguan 2017 2.0 tdi, automat si acelasi lucru, ba mai mult nu se tureaza mai mult de 2500 rot/min, probabil fiind diesel, ma întreb cum se va efectua ITP-ul neputând fi turata normal?
Ambele masini functionează foarte bine, concluzia este ca asa trebuie sa fie. În continuare, dacă exista vreun coleg binevoitor cu Mokka automat astept confirmarea acestuia pentru a închide acest topic.
  • REmilian158

• Mesaje scrise: 2
  • Cont inregistrat in: 05 Jun 2019

• Garaj Mesaj Privat
Eu am aceeasi problema la un Opel Mokka 1.7CDTI,cutie automata,nu stiu daca e normal sau nu.In pozitia P si N nu se tureaza peste 3000.

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata