Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • ROsu90

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un Opel Mokka 1.4 Turbo cutie automata MY16 si am constatat de curand ca masina la ralanti in pozitia P si N a cutiei nu se tureaza peste 3000-3200 rot/min. In mers totul este normal, se tureaza cat vrei. Va rog, daca puteti testa masinile voastre la ralanti si confirma sau nu cele spuse de mine. Poate masina are limitator al turatiei la ralanti... Pot raspunde si cei care au cutie manuala.

Multumesc,
Skip ads

  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Limitarea de turatie in gol poate fi o masura de siguranta pentru a proteja ceva din motor sau transmisie. Am mai auzit de "problema" asta la un coleg care are Audi (nu stiu daca automata sau manuala). La alt coleg cu Reno cu cutie manuala, turatia este limitata doar daca este apasata pedala de ambreiaj. Cu pedala ridicata se tureaza normal.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
E normal nu ai nici o problema
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am verificat pe masina mea cu 1.4T cutie manuala si se tureaza fara limitare, cu sau fara pedala de ambreiaj apasata.
Skip ads

  • ROsu90

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Multumesc pentru rãspunsuri. Între timp am mai testat la vw tiguan 2017 2.0 tdi, automat si acelasi lucru, ba mai mult nu se tureaza mai mult de 2500 rot/min, probabil fiind diesel, ma întreb cum se va efectua ITP-ul neputând fi turata normal?
Ambele masini functioneazã foarte bine, concluzia este ca asa trebuie sa fie. În continuare, dacã exista vreun coleg binevoitor cu Mokka automat astept confirmarea acestuia pentru a închide acest topic.
  • REmilian158

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Eu am aceeasi problema la un Opel Mokka 1.7CDTI,cutie automata,nu stiu daca e normal sau nu.In pozitia P si N nu se tureaza peste 3000.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR