Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
astãzi mi am facut de treaba si am montat led pentru monitorizarea regenerarilor la masina..am atasat cateva poze din timpul lucrãrii...[interzis]
multumesc lui radurek pentru pozele unde sa leg plusul la led

Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
era frumos daca dadeai direct detalii fara sa astepti sa te bombardeze cei interesati cu mesaje sa te intrebe ce si cum ai facut si de ce te-ai legat pe siguranta, cand puteai sa te legi direct pe incalzirea la oglinda si nu trebuia sa tragi fir pana in compartimentul motor si sa te chinui atata...
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
siguranta unde a fost legat plusul se vede in poza
masa a fost luata de pe surubul din poza 2 ..acela cu ata aceea alba
gaura a fost data cu un spiral de 8
prima data nu a mers ca a fost ledul ars
apoi am cumparat alt led rosu...ca primul a fost albastru
am facut o prelungire la fir ca nu mi-a ajuns
banda izoler a fost negra..nu mergea alta culoare

si ca sa fie complet este opel zafira c nu astra j ca sa poti trage de la oglinda...asta numai daca vrei tu sa desfci satoza si sa faci pe acolo cine stie ce alte tampenii

si sincer daca nu imi dadea de treaba ledul acela care a fost ars de nou....nu dura mai mult de 15 minute toata operatia

si ca sa fii linistit..nu m-a bombardat nimeni pentru informatii...
si am postat cu scopul de a ajuta...nu de a intra in polemica
eu daca am gasit ceva folositor pe forum ...am luat informatia ca atare...sau am intrebat
toate cele bune
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu nu am intrat in polemica cu nimeni si pe acest forum am ajutat de fiecare data cand am avut ocazia...
ce am scris eu era faptul ca ar fi fost bune niste detalii legate de legarea LED-ului (de ce la aceas siguranta si nu la alta de exemplu), iar legat de conexiunea LED-ului puteai sa o faci la oglinda asa cum se face si la Astra si la Insignia pentru ca este acelasi lucru doar ca nu trebuia sa mai tragi fir pana in compartimentul motor prin nu stiu ce gaura sau element de cauciuc cu riscul de a intra apoi apa prin capilaritate si si asa mai departe...
am multi amici care si-au montat asa ceva (pentru a vedea activarea DPF) dar toti si-au pus la oglinda ca este mai putin de tras fir, este mai la indemana si mai simplu si mai ales nu ai probleme posibile ulterioare...
dupa parerea mea personala, ce ai facut tu arata ca o carpeala dar este doar parerea mea si fiind democratie imi rezerv dreptul de a o exprima. daca tu esti multumit si functioneaza este ok. grija numai sa nu faci vreun scurt cu firul ala tras de la siguranta prin zonele unde merge.
succesuri

P.S. sa te rogi ca la un ITP sa nu se lege nimeni de firul ala tras asa aiurea pe acolo Wink
Skip ads

  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
deci iti repet...este opel zafira c...ca sa montezi la oglinda trebuie data satoza de la usa jos...firul a intra exact printr-un orificiu care era gol
la faza cu itp-ul esti culmea..asta e ultima problema care o verifica
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
de ce s-a considerat a fi mai ok legarea la siguranta decat la incalzirea in oglinda?
asta n-am inteles Smile
  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
din cauza pozitionarii oglinzi la zafira c...nu este prinsa la geam ca la astra j sau insignia...este prinsa pe portiera (vezi poza)...acest lucru necesita scoatere satozei de la usa...ori tragerea unui fir din compartimentul motor nu implica nimic de demontat...sub bord chiar era o gaura mica..parca facuta pentru acest lucru.....multi au tras ledul si l-au pus pe bord ..eu am demontat ornamentul de pe stalp...am facut o gaura cu bormasina..sa pot baga ledul,..apoi firul de la masa l-am legat de surubul de la ansamblu ce tine de airbag cortina...


  • cmihai

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
si prima regenerare de la instalare

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR