Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Carmocan Adrian

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut!Acum ceva timp am venit cu o problema la opel astra G 1.6,16v,adica motorul mergea in 3 si consuma ulei.Am rezolvat problema prin segmentare,schimbare semerincuri supapa si una dintre supape de pe pistonul 3,cel care tot uda bujia,supapa fiind blocata si prajita.Cand am luat-o din sevice se mai auzea putin un tachete care in timp,dupa 1000 si ceva de km si-a mai revenit.
DAR ACUM AM O ALTA PROBLEMA!...Cand am luat-o,pe laga pliceitul de la tacheti se mai auzea inca o bataie,dar sub clapeta de acceleratie,foarte incet,abia bagai de seama,iar dupa ce i-am facut rodajul 1000 si ceva de km(nu am depasit 80km si 2000-2200 de ture)a inceput sa se auda foarte tare.Motorul merge foarte bine nu bate nimic,dar aceasta bataie se aude sub clapeta de acceleratie,troncane destul de tare,si nici cand se incalzeste motorul nu scap de ea.CE AR PUTEA FI?Multumesc anticipat!

Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra
An fabricatie: 2003
Cod motor: Z16XE
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Probabil,ai o supapa pe admisie care nu etanseaza corect pe scaunul acesteia,iar compresia scapata creeaza acel zgomot sub clapeta. Un test de compresie ar elucida posibila cauza...!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR