Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • zsolth83

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am o problema care probabil vine de la CIM si nu imi functioneaza claxonul si comenzile pe volan, care nu mai sunt nici macar iluminate.
Masina o am de un an jumate si de cand e la mine nu se opreste nici semnalizarea cand revin cu volanul pe mijloc, ceea ce vine probabil tot de la CIM.
O alta problema ar fi martorul pentru airbag aprins, care inainte se aprindea din cand in cand dar acum sta aprins mereu. Ar putea sa fie tot de la CIM si sa fie vorba de airbagul din volan?
Mentionez ca nu apare nici un cod de eroare (am verificat cu frana+acceleratie+contact).
Poare fi vorba de contactele din CIM care sa fie distruse si sa se reconditioneze in vreun fel? Sau se schimba CIM-ul?
Skip ads

  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Nu cred ca ai toate aceste probleme de la CIM, mergi cu masina la un TEST BUN si cu siguranta te vei lamuri! Faza cu semnalul zic eu ca este de la maneta de semnal si din cate stiu eu daca te lasa CIM-ul te lasa de tot, nu prea ai ce schimba la el. Te costa in jur de 1000 lei unul nou.

Salut,
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Parerea mea este ca problemele semnalate de tine sunt generate in principal de proasta functionare a CIM-ului. Faptul ca nu-ti anuleaza semnalizarea cand volanul revine se datoreaza uzurii cititorului de pozitie al acestuia. Tot de aici pot aparea si erori de ESP(daca masina are asa ceva) sau AIRBAG.
Comenzile de pe volan si claxonul functioneaza OK?
Un CIM nou la reprezentanta costa aproximativ 700-800 ron montaj inclus.

Bafta
  • robbyrazvan

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut , am si eu o problema cu CIM-ul ( fapt spus chiar de un service opel ) , nu imi functioneaza claxonul si comenzile de pe volan , insa cand am intrebat cat ma costa unul nou mi-au spus ca unul nou este 2500 de ron , iar unul la mana a doua ma rezolva ei cam la 1000 de ron ! imi poate recomanda cineva , exact de unde sa il cumpar si cam cat ma costa ? si inca ceva , iluminarea torpedoului nu functioneaza si nici nu raceste interiorul cand functioneaza clima , asta ar putea avea legatura tot cu CIM-ul sau e din vreo siguranta ? Multumesc
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Inainte de a edita ai citit si postul anterior ( Tiaz) ? Care reprezentanta practica " scorul" ala astronomic?
  • robbyrazvan

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
salutare , da , am citit , insa dupa cum spuneam , chiar la un service opel mi s-au dat acele sume astronomice pentru un CIM ! daca ar fi doar 800 de ron , ar fi perfect, insa de unde sa il iau mai exact ?
  • robbyrazvan

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
este o reprezentanta Opel , undeva prin colentina , mai exact pe fundeni , inainte de a urca podul !
  • bz17dth

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
robbyrazvan a scris:salutare , da , am citit , insa dupa cum spuneam , chiar la un service opel mi s-au dat acele sume astronomice pentru un CIM ! daca ar fi doar 800 de ron , ar fi perfect, insa de unde sa il iau mai exact ?
La Focsani la reprezentanta este 688 ron,am intrebat eu acum cateva luni.La mine nu merge claxonul cand aprind farurile,dar m-am obisnuit.
Skip ads

  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
la tine nu merge claxonul, la mine cand dau volum din comenzi claxoneaza si cateodata schimba posturile de la radio Laughing
  • vionica79

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
mai oameni buni... acesta problema se rezolva in 10 minute si gratis in orice service autorizat Opel. Eu am mers acum 1 an cand am cumparat masina(astra 2006) la dibas in Ploiesti. Mergeti si intrebati de acest program de rechemare in service
  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sper sa ai dreptate desi................. cred ca te inseli, daca e vorba de acea lamela... la mine nu e de acolo.
  • fartib

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2011

  • Mesaj Privat
La Astra H 2004-2010 aceste probleme, (functionarea cu intermitenta a claxonului si a comenzilor de pe volan) sunt generate de de functionarea defectuasa a CIM-ului, fiind activa si o campanie de rechemare in service, prin care se monteaza gratuit o clema care face intradevar sa dispara temporar simptomele descrise de voi, solutia recomandata de firma Opel fiind inlocuirea CIM-ului cu unul nou, cu data de fabricatie dupa 01.07.2010 desigur de aceasta data contra cost (aprox 200 Euro cu manopera inclusa) sau aplicand metoda "ruseasca" la CIM-ul care il ai pe masina, vezi aici
Skip ads

  • bz17dth

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
vionica79 a scris:mai oameni buni... acesta problema se rezolva in 10 minute si gratis in orice service autorizat Opel. Eu am mers acum 1 an cand am cumparat masina(astra 2006) la dibas in Ploiesti. Mergeti si intrebati de acest program de rechemare in service
Am fost la reprezentanta anul trecut si au montat acea clema cere a functionat pana la iesirea din service.
Am incercat apoi resoftarea cim-ului si nimic.
Sfatul celor de la reprezentanta a fost inlocirea cim cu an fabricatie minim 2010.
  • fartib

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Se poate repara relativ simplu, eu am aplicat metoda ruseasca, am efectuat lipituri cu fludor pe contactele interne ale placii de baza a CIM-ului, am dat jos clema pusa la reprezentanta si functioneaza totul perfect chiar dupa aprox. 700Km facuti pe drumurile patriei. VeziAICI postarea mea.
  • bz17dth

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Felictari pentru reusita.Avantajul e ca te pricepi si a fost relativ simplu.Daca gasesc si eu un electronist bun si pe cineva sa-l demonteze o sa fie simplu.Era bun un tuturial macar cu demontarea cim.O sa incerc la reprezentanta Opel Buzau dar slabe sanse.Am fost zilele trecute la ei si am cerut sa-mi faca update la cid si cd 70 navi cu versiuni mai noi si au zis ca nu se poate doar daca e stricat ceva.
  • MiLuHD

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
fartib a scris:Se poate repara relativ simplu, eu am aplicat metoda ruseasca, am efectuat lipituri cu fludor pe contactele interne ale placii de baza a CIM-ului, am dat jos clema pusa la reprezentanta si functioneaza totul perfect chiar dupa aprox. 700Km facuti pe drumurile patriei. VeziAICI postarea mea.

Salut,
Am si eu o Astra H din 2006 1.7 CDTI cumparata din Romania (asta este am gafat-o aici) cu urmatoarele probleme :
Claxonul nu merge;
Comenzile de pe volan au momentele lor de glorie cand fac figuri in sensul ca ori nu ia comanda ori se pune singur, fara a atinge comenzile, pe mut si diferite anomalii de genu;
M-am trezit ca imi "canta" masina noaptea. Se aprindea singur casetofonul si nu se mai stingea (adica pana dimineata cand mergeam la lucru el canta intr-una).
Dupa ce trece indicatorul pentru motorina de jumate imi apare Range 0.
Am citit topicurile cu problemele legate de CIM si rezolvarea rezolvarea lui fartib.
Am fost si la cei de la Autohaus Huber, au pus testerul si au zis ca vinovatul pentru toate chestiile astea ar fi CIM-ul si ar trebui inlocuit (piesa fizic ar fi cam 700 ron plus softarea la care nu a mai zis pretul).
Intrebarea mea este : Cu metota pe care a postat-o fartib este vre-o sansa sa mi se rezolve problemele de mai sus ?

Va multumesc


Ultima modificare facuta de MiLuHD la Vin 28 Sep, 2012 9:38 am
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai oricum reprezentanta nu ti-l repara, ti-l inlocuieste. Deci merita sa incerci varianta propusa de fartib, nu?
  • MiLuHD

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Sunt constient ca nu-l repara, nici nu ma asteptam dar eram curios daca ar merge. De incercat o sa incerc, asta este clar, dar daca fac cum a zis fartib si se rezolva unele din probleme si altele nu, ce sfat ati avea? Sa incerc o resoftare a CIM-ului care este pe masina (aveti idee cat ar costa) sau sa-l inlocuiesc cu cel nou ?

Multumesc
O zi buna
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
problema cu CIM-ul e hardware. proiectare deficienta, or something. Daca nu merge metoda sugerata de fartib (aia cu relipitul, ca aia cu OPC/instanta sigur nu va merge, masina fiind iesita din garantie) atunci il schimbi
Demontat/montat faci tu, un electronist nu ar trebui sa iti ia mai mult de 50 RON pentru cateva lipituri.
  • fartib

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2011

  • Mesaj Privat
@MiLuHD, dupa descrierea problemelor aparute, se pare ca ai dreptate, e posibil ca prin metoda folosita de mine sa rezolvi doar o parte din probleme. Daca decizi totusi inlocuirea CIM-ului, atentie ca data de fabricatie sa fie dupa 01.07.2010.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR