Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • ionutzt90

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, soția mea are o mica problema cu mașina ei: Opel Corsa 2011 1.3 - 95 CP ( sper sa fie codul: A13DTE), ieri i s-a aprins martorul luminos "Service" (mașina cu cheița) și am tot încercat sa ii fac Self-testul conform dar nu reușesc, știți cumva dacã nu merge la modelul meu ?
Mașina funcționeazã bine, vad ca nu intra în "limp mode", acul de la turo metru mai fluctueazã, dar problema asta o aveam de mai mult timp ( suspectez senzorul MAF + EGR ca fiind murdare).
Orice ajutor e bine venit, mulțumesc anticipat!
Skip ads

  • ionutzt90

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, revin cu update:
Am încercat "metoda pedalelor" în toate felurile posibile: am apãsat ambele pedale deodatã + contact, apãsat prima oara pedala de frânã dupã care cea de accelerare și invers + contact, dar fãrã rezultat.M-am lãsat pãgubaș și am fost cu mașina la un amic în service cu speranța cã o sã vãd codurile de eroare, a încercat cu 2 testere ( unul pe fir și unul prin bluetooth, nu știu ce versiuni sau ce tip de testere erau ) și nu se realizeazã conexiunea, a mai pãțit careva așa ceva ? Exista vreo siguranța pe undeva ?
Vã rog mult sa ma ajutați, mulțumesc!
  • ionutzt90

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut, revin cu update:
-Pana la urma a mers acest device, fãrã interventie ( panou sigurante, cablaj, mufe.. etc.)
Din nefericire nu am codul de eroare pentru ca în torque când am selectat: " Show logged faults" / "Show pending faults" - nu a generat nici un cod. Masina a fost în service la un amic care a decuplat bornele bateriei si cu 2-3 zile înainte eu am gãsit mufa de la senzorul MAF de-cuplatã, am reconectato dar martorul luminos tot nu se stinsese , eu bãnuiesc ca de aici s-a aprins martorul luminos, greseala mea a fost ca nu am vãzut optiunea: "Show historic faults" inainte sa dau: "Clear logged faults".
  • ionutzt90

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Va salut, din nefericire ieri la prânz s-a aprins din nou martorul luminos "Service" , seara am constata cu stupoare ca interfața mea cu care am reușit sa șterg eroarea, nu îmi citește și codul/codurile de eroare, indiferent ca încerc în aplicația "Torque": "Show logged faults" / "show pending faults" / "Show historic faults".
Am mai încercat 2 aplicații "Car scanner" și "CarFix" iar când încerc sa caut codurile de eroare îmi da mesajul: ca interfața ELM 237 nu se poate conecta la ECU.
Ce sa fac?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Interfata ta este o prastie.
  • ionutzt90

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Va salut, am revenit:
- am achizitionat o interfata OBD-II OPcom V1.59 with PIC18F458
- am instalato pe laptop astfel:
# am rulat: "bcdedit.exe -set loadoptions DDISABLE_INTEGRITY_CHECKS
bcdedit.exe -set TESTSIGNING ON
Urmate fiecare de apasarea tastei Enter
Apoi restart la laptop si instalezi driverul cu Update driver software "
#Am instalat driverul si pus driveri manual acolo unde nu a vrut sa se instaleze
Versiuni de driveri cu care a venit interfata: "OPCOM201008" si OP-com 2014 ( pe care am si instalato )




Insa tot nu reuseste sa comunice cu ECU, aveti idee daca are masina o problema, sa fie siguranta F2 arsa ? Mentionez ca daca scot interfata din portul usb si o las conectata in mufa OBD ea continue sa se alimenteze. ( ledul rosu ramane aprins).
- video realizat de mine
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca la tine ECU este sub grila stergatoare, gaurile de scurgere se infunda si el sta in apa. Rezultatul este de multe ori sa se arda efectiv de nu ai ce repara.
  • ionutzt90

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc dancuciureanu pentru rãspuns , o sa caut weekendul asta sã îl desfac si sã vãd ce gãsesc. În principiu interfata ar trebui sã meargã cu modelul meu de masina?

Corespunde cu ce am gasit aici?
work-shop manual
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In principiu da, dar mai sunt cazuri in care da rateuri V1.59 cu soft 2012 pe A13
Cauta un soft mai nou din sursa sigura ca sa nu strici interfata.
  • ionutzt90

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Ma poti îndruma cãtre un site de încredere ? Smile
a mai incercat careva vre`o versiune de aici: OP-Com driver
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca gasesti pe forum, cauta.
  • ionutzt90

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Va salut, revin cu update:
-Nu am reusit sa demontez cutia de la ECU, era prea bine prinsa cu adeziv, si fiinda se innopta am pus totul la loc - oricum se pare ca problema nu era de aici. ( am reusit sa o demontez de pe masina, doar ca nu am reusit sa ii dau baza jos)
# am curatat si senzorul MAP, asa arata murdar:

Rezolvare:
Se pare ca varianta de soft OP-com 2014 blocheaza in nu stiu ce fel comunicarea cu ECU prin CAN, am gasit un post la un baiat ( posibil tot pe forumul asta, nu mai stiu exact ), si pentru a putea folosi interfata, trebuie mai intai efectuata citirea cu softul din 2010, unde am obtinut asta: iar apoi folosit softul din 2014, unde am obtinut asta: . - ce ziceti, este bujia nr. 2 defecta ?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai schimba toate bujiile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR