Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am desfacut masca de la abloul de bors, ca sa ajung la ea a trebuit sa demontez cohilia superioara de la volan, destul de usor (2 suruburi).
Apoi am aplica 2 buretei anti greiere pe interior la masca cu pricina si gata, am mai scapat de unul.
Skip ads

  • sergiu2008

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pe mine ma dispera un greiere de care nu am scapat niki in urma operatiiunilor de desfacere a tuturor elementelor de boed adica masca centrala, torpedou ceasuri bord etc am facut o proba cu ele date jos si tot se aude mai exact un zgomot de plastic care se simte la fiecare trepidatie in partea din centru a bordului am desfacut si grila si nimic nu scap de el pana la urma incerc sa cred ca e ceva in grupul de caldura nu stiu astept o parere un sfat ceva .Multumesc
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Vezi imbinarea dintre tunel central si masca bord. Eu avem acolo un greiere de mult si mi-a luat ceva timp sa il gasesc. L-am anihilat cu o fasie de burete bagata intre cele doua suprafete. Sper sa te lamureasca poza.

  • sergiu2008

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mersi, o sa ma uit maine si acolo mie mi se pare ca se aude de prin jumatea bordului sus dar am dat tot jos si tot se aude, o sa mai incerc inca o manevra de anihilare maine sper sa scap de el ca deja m-a luat durerile de cap! Mad Mad Mad
Skip ads

  • George1507

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 y20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu un zgomot sacaitor de greiere turbat la ventilatia de la parbriz si la stalpul din drapta in zona unde intra centura de siguranta.help me!
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ala de la centura il am si eu, inca nu am demontat sa vad ce se poate face
  • George1507

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 y20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu sunt curios cum se demonteaza in zona aceea...nici la ventilatia de la parbriz nu am idee cum as putea sa ajung sa desfac pentru ca e spatiu stramt.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
instructiuni pentru motat/demontat parti de interior gasiti in manualul lui Etzold. Inarmativa cu timp si rabdare si cautati manualul pe forum.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cum am scapat de un greieras enervant venit din zona bordului la torpedou ,sub acesta exista un plastic care mascheaza turbina de la aer, acest plastic intra in vibratie la anumite turatii ale motorului si face contact direct pe un suport mic de plastic gol pe interior ,am pus pe interiorul suportului o bucata de burete pur si simplu am indesat buretele in gaura piciorului de sustinere ,astfel incat sa ramana foarte putin afara din el pentru ca plasticul care sta direct pe el sa se sprijine pe burete si uite asa nu mai am galagie in habitaclul masinii.
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sau ma simplu ..ca oricum buretele acela in timp va ceda, folosesti silicon universal.Probata de mine faza cand aveam Peugot 406 si nu a mai scartatit nimic timp de 2 ani pana am vandut-o.

Acesta si lipeste dar in principal este elastic si absoarbe vibratiile.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Depinde de burete dar merge si cum ai spus tu.
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
daca apas pe bord in apropierea grilei de aerisiere a parbrizului se aude un pacanit. am tot incercat sa caut imbinarea dar nu-i dau de cap. nu vreau sa demontez bordul.
daca cineva a gasit solutia ii voi fi recunoscator.
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
In ce priveste greierii din consola centrala, iata cateva sfaturi, cel mai important, in imagini.
- se demonteaza cosola centrala (nu mai stau sa descriu pasii aici, gasiti in manualul lui Etzold si pe forum la topicul acesta si se lipesc buretei cu adeziv pe perimetrul zonei de contact a consolei.
Daca dati zoom pe foto ii veti observa, i-am pus din 10 in 10cm.


-se lipesc buretei si pe spatele consolei centrale, in zona de deasupra TID-ului, pe zona de contat intre consola si bord.


Am folosit buretei Fix-O-Mol, se gasesc prin supermarkete, se folosesc la picoarele pieselor de mobila ca sa nu mai scartaie pe podea cand le misti. Bureteii mai lungi i-am "produs" dintr-un ambalaj pentru produse electronice fragile - e un burete negru cu densitate mare pe care l-am taiat dupa forma dorita si l-am lipit cu silicon cald din glue gun pe bord, asta ca sa nu folosesc super glue care rupe tot, inclusiv pielea, daca faci vreo greseala.


Rezultatul operatiei este satisfacator. La mine se auzeau zgomote de acolo datorita variatiilor de temperatura, afara 0 gr, in masina treceam de la 0 la +15, sa spunem, si incepea simfonia greierilor. Acum au tacut 80-90%.
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
foarte util, multumesc.
banuiam eu ca trebuie sa desfac consola, dar ma gandesc cat de mult am muncit la casetofon si la sina ... si iar sa o iau de la capat.
multumesc inca odata.
daca cineva mai ne poate impartasi din experienta sa legat de greieri, ar fi de un mare ajutor.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
1. Salut. stiu ca acest topi e pt astra II dar am zis ca sa nu mai deschid inca unul pt problema mea (greieri opel astra H)
de ceva vreme...inceputul iernii, se aude un greieras aici :

Bineinteles, singura varianta pe care am gasit-o a fost sa pun o bucatica de hartie, exact ca-n poza.
Am desfacuta la un moment dat ceasurile si nu am vazut ca ceva sa fie rupt...
A mai patit cineva asa? M-am gandit sa le dau jos si sa pun un silicon ceva...
Sfaturi, pareri ?

2. PS : se pare ca a inceput sa se mai auda si aici (langa senzorul de temperatura), dar inca nu sunt sigur sigur. :

  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ai putea sa desfaci ceasurile si de jur imprejur sa pui un material (ai putea folosi un buretel fin, se foloseste la vanzarea componentele pc), in asa fel incat sa nu fie la vedere. presupun ca zgomotele provin de la zona de contact a celor doua plastice.
aceasta este cauza multor zgomote, plastic pe plastic.
sper sa ma fi inteles.
salut
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sall, eu am un greiere chiar acolo unde sunt fantele acelea de la dezaburirea parbrizului, chiar pe mijolc, a mai avut cineva aceeasi problema?
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
[quote="GR04GBY"]Sall, eu am un greiere chiar acolo unde sunt fantele acelea de la dezaburirea parbrizului, chiar pe mijolc, a mai avut cineva aceeasi problema?[/quote
eaxct asa am si eu.
poza 2...

@gigi haios, nu cred ca pot sa pun burete, s-ar vedea, putin cred, dar s-ar vedea . ideea e ca ceasurile stau prinse in 2 suruburi si 2...parti care intra in 2 santulete, eu zic ca de acolo joaca. m-am gandit sa pun ceva silicon in acele 2 santuri. imagineaza-ti cum se prind 2 bucati de parchet...si totusi au joc. Scuze de asociere, dar n-am gasit altceva pe moment Smile
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu cred ca e nevoie de silicon, eu unul nu as pune.
nu stiu cum este la astra h, dar poti pune chiar si niste vaselina (poate una mai vascoasa) intre santuri, ideea sa nu se mai atinga plasticele.
spor la treaba
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:Sall, eu am un greiere chiar acolo unde sunt fantele acelea de la dezaburirea parbrizului, chiar pe mijolc, a mai avut cineva aceeasi problema?


Am un greiere cam in aceiasi zona indicata de tine la o Meriva din 2009. Cred ca este destul de asemanator bordul. Ai gasit ceva solutie? Problema e ca nu prea pot sa identific exact locatia; apare doar in timpul mersului la gropi sau denivelari.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR