Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • dorus

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Mi-am achizitionat o pereche de stopuri asemanatoare cu acestea :


doar ca sunt pe fundal negru. Problema mea e ca primesc erori la computerul de bord : Bremlicht si pe urma Fahrlicht Ruchlicht. Probabil ca apar din cauza consumului mic de curent pe care il au ledurile. Intrebarea mea e cum pot scapa de erorile acestea? Se poate regla ceva in computer pentru acest tip de stopuri?
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu se poate regla nimic. Dispozitivul electronic Check Control este proiectat pentru becuri la lampi si nu pentru LED-uri.
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca daca inseriezi suficient de multe leduri sau o rezistenta, adica sa ai acelasi consum ca si cand ai avea becuri, atunci nu iti va mai aparea. In fond, CHECK CONTROL-ul nu controleaza daca ai BECURI sau LEDURI. El controleaza daca exista vreun scurt sau un fir intrerupt la instalatia electrica/becuri. Daca gresesc cu ceva, va rog sa ma corectati!
  • dorus

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
secarianu a scris:Eu cred ca daca inseriezi suficient de multe leduri sau o rezistenta, adica sa ai acelasi consum ca si cand ai avea becuri, atunci nu iti va mai aparea. In fond, CHECK CONTROL-ul nu controleaza daca ai BECURI sau LEDURI. El controleaza daca exista vreun scurt sau un fir intrerupt la instalatia electrica/becuri. Daca gresesc cu ceva, va rog sa ma corectati!


nu am cum sa pun mai multe leduri. In ceea ce priveste rezistentele... nu sunt tocmai in domeniu si nu stiu ce tip de rezistenta sa pun.
Skip ads

  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Incearca sa faci un popas la un electrician (aia care le au cu calculatoarele-adica care au laptop acolo de diagnosticare si care umbla la ele- cred ca sunt mai in domeniu), iar daca nu ia legatura cu maiandrei sau toma_marius care cred ca sunt in masura sa te ajute, sau ma voi documenta eu cand ma voi intoarce din concediu peste 5 zile si iti voi da un raspuns.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@secarianu: Modulul Check Control verifica daca becurile sunt arse sau sunt bune la punerea contactului. Mai gandeste-te putin cum e cu inseriatul LED-urilor si cu consumul.
  • dorus

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
cred ca mi-am dat seama. Check-ul testeaza conductivitatea care se realizeaza prin bec dar prin led nu exista conductivitate. Totusi stopurile mele au un circuit capsulat care ar trebui sa faca acest lucru ma gandesc. Sunt special pt Opel...dah... Smile
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@dorus : led-urile au si ele conductivitate, cum dealtfel orice consumator electric sau electronic are, chiar si apa are mai ales atunci cand este murdara!
  • dorus

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ok... my misstake... cred ca am lipsit la cursurile de electrotehnica Smile)
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
daca pui o rezistenta serie cu led-urile o sa ai o cadere de tensiunte pe rezistenta,
=> o tensiune mai mica aplicata ledurilor
=> o iluminare mai slaba
=> buf buf la prima frana Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR