Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Mikezilla95

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut tuturor, imi pare rau daca aceasta postare a mai fost facuta sau exista desi am dat un "search" si nu am gasit ce vreau eu defapt.. rog un moderator sa mute acest topic daca nu este pus unde trebuie, multumesc !

Evindent.. am un Opel astra H 1.7 Z17DTH cu 230.000km din Germania..a venit timpul sa i fac schimbul de ulei si asi dori ceva mai bun pentru motorul meu inafara de GM, in cartea technica a mers numai pe GM 5w30, cand am achizitionato am pus tot GM  5w30 filtre etc.. tot la zi. Acum asi dori sa i pun un Castrol sau un ulei mai bun, sunt pareri pro si contra in a schimba uleuiul. Ba ca consuma sau ca nu e indicat.. desi GM este un ulei bun.. dar nu (ce-l mai bun) asi dori sa merg pe Castrol sau altceva foarte bun, intrebarea mea este este vre-o problema daca trec de la uleuil GM 5w30 la un Castrol 5w40? acum pe timp de iarna.. avand in vedere ca are 230.000km ma gandeam sa i pun 5w40.. ca 5w30... este destul de subtirel, imi este putin frica sa trec la alt ulei sa nu cumva sa manance ulei. PS : cu GM 5w30 nu a mancat gram de ulei... foarte foarte putin. in prezent am 12.000km si vreau sa-l schimb maine. Ce ulei imi recomandati pentru acest diesel? e ok sa trec alta marca? poate dauna aceasa trecere? Sau unde pot gasi uleiurile recomandat de Opel pe langa GM? Va multumesc frumos.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ramai cu gm 5w30, nu are rost sa te complici...
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Daca treci de la 5w-30 la 5w-40 va fi mai bine la temperaturi ridicate. Daca vrei un ulei mai bun la temperaturi scazute pui 0w-30 .
Recomand ce scrie in cartea tehnica(ce spune producatorul masini).
  • Mikezilla95

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Am inteles, alte pareri legat de castrol ar fii o problema daca i pun castrol 5w40? sau 5w30 full sintetic ?Smile nu gasesc nicaieri ce uleiuri mai recomanda producatoru.. ma gandeam ca, Castrol bate clar GM ca si calitate ulei.. dar nu stiu sincer.. vroiam ceva mai bun pentru ea.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Este topic dedicat uleiului. Succes la citit!
  • deleted-103318

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Eu am trecut de la GM la Motul 5w40 si metabond si sunt foarte multumit
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR