Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • 4NDR3I

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salutare! Saptamana trecuta mi-am luat un opel zafira b model 2008 facelift! Motorasul este1.6 benzinã Z 16 XER cel de 115 cp! Precizez ca fostul proprietar a tinut masina doar cateva luni cam 5...si i-a montat si GPL acum 2 luni (instalatie toroidala Landi Renzo)! Kilometrii in bord sun 160 mii...masina se comporta bine la drum...nu bate nu troncane..sunt multumit de ea! Acum...am niste intrebari de incepator(intrucat nu am mai avut masina) si totodata astept si niste pareri si sfaturi de la cei care au astfel de motorizare(cea de 1.6...)Nu ma intereseaza sfaturi de la posesori de diesel legat de motorizare! Precizez ca rulez cu masina 70% urban si 30% extraurban! Buun! Intrebarile mele ar fi:
- e indicat sa merg numai cu Gpl tot timpul?
- e indicat sa schimb treptele de viteza intre 2500-3000 turatii?(altfel nu are vlaga daca le schimb in scurt)
- la cati litrii se aprinde rezerva pe benzina..si cat pot merge cu rezerva din momentul aprinderii becului de benzina in bord?
-nu conduc sportiv dar nici batraneste....am citit pe undeva pe forum ca daca pe exterior la 120 -140 km/h merg cu Gpl risc sa ard supapele?!
Astep parerile voastre si recomandarile! Multumesc tuturor!
Skip ads

  • 4NDR3I

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Observ ca nimeni nu mai spune nimic pe aici...credeam ca e un club activ...ce pacat!
  • bcosmin2000

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
-z16xer, z18xer sunt motoare de turatie ridicata deci trebuie duse un pic pe turatii mai ridicate
-rezerva de benzina de obicei mai faci cam 50 km
-la 100 km la ora im a 5-a cam ce turatie ai?
  • 4NDR3I

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2016

  • Mesaj Privat
In a 5-a la 100km/ora am aproape 3000 - 3300 turatii..am observat ca trebuie sa schimb treptele de viteza mai sus..adica dupa 2500 ture..si inca ceva .. am observat ca daca calc mai tare acceleratia masina se tureaza dar viteza prinde mai greu...adica daca bag piciorul mai brusc in acceleratie nu "zboara" de pe loc..se tureaza dar viteza isi ia mai lent...e normal asa? Sper ca m-am exprimat corect...
Skip ads

  • bcosmin2000

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sper sa n-ti patineze ambreajul, daca zici ca se tureaza si pleaca mai greu, incearca cu a 2 sau cu a 3 sa pleci de pe loc si vezi daca poti posibil sa patineze putin ambreiajul sau in rampa .
Din ce am inteles sa nu mergi mult pe turatii mari mult pe GPL ca sar putea arde supapele , daca te duci pana in 4000 ture nu cred ca are ceva, ma bate gandul sa mi pun si eu GPL.
  • 4NDR3I

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2016

  • Mesaj Privat
...folosesc Gpl preponderent urban si extraurban...nu e mare diferenta de randament...(daca iti montezi iti recomand o instalatie buna...adica una care costa cam 2500 lei)! Multumesc ptr sfat! O sa incerc ceea ce mi-ai spus! Am sa revin cu rezultatul!
  • 4NDR3I

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Am plecat cu a 2-a si cu a 3-a de pe loc....(nu am plecat cu scartait de roti..nu cred ca e posibil..e totusi o masina grea..)..nu mi-a patinat..a plecat lin , a urcat corect in viteza....(nu am incercat din rampa insa...)! Ideea e ca daca bag piciorul brusc in acceleratie dupa ce demarez de pe loc la o viteza peste 20-30 km /h...turatia urca insa masina prinde viteza mai greu(adica dupa 5-6 secunde de la acelerarea brusca )....sa fie oare un inceput de sfarsit pt ambreiaj? Si daca ar fi sa schimb kitul de ambreiaj cam ce anume ar trebui sa schimb? Volanta..rulment presiune? Placa?!...
  • bcosmin2000

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai bine consulta un mecanic , daca face o tura cu masina poate isi da seama de unde e problema . da posibil sa ia viteza mai greu din cauza greutatii masini, cel mai bine vezi la fata locului.
Skip ads

  • 4NDR3I

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Am fost la service! Problema e...ambreiajul! Trebuie schimbat chitul de ambreiaj! Saptamana aceasta il schimb! Din spusele lor, ambreiajul aproape 70% dus....Multumesc ptr sfat! (Ca pret informativ 1500 lei kitul de amreiaj si 500 manopera)!
  • bcosmin2000

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
OOOO costa ceva , cu placere, multi km fara reparatii .
  • bcosmin2000

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cati km ai cu masina ? Kitu ce contine? merci
  • 4NDR3I

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Aproape 260 mii km! Eu am mers cu ea doar 4mii km.....Kitul de ambreiaj contine: rulment de presiune ,placa de presiune si discul de ambreiaj! (Volanta e separat si costa de la 16 mii in sus...)La mine nu e cazul de o noua volanta!
Skip ads

  • brasil

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Mi se pare mult kit-ul vedeti pe autokarma, cu muuult mai ieftin! Bafta multa!
  • 4NDR3I

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2016

  • Mesaj Privat
...sunt convins ca e mult mai ieftin dar exista riscul sa nu se potriveasca si atunci....am zis sa iau kitul prin comanda service-ului...plus ca imi garanteaza lucrarea 6 luni cu piesa luata de la ei...ori daca aduc eu piesa nu imi ofera nici garantie la lucrare si repet exista riscul sa ..nu cumpar eu ce trebuie!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR