Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • lucretiu mincu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Prieteni , va rog sa ma ajutati ! Nu pot desuruba busonul de la vasul de expansiune . Se roteste si nu iese . Ce trebuie facut ? Daca e defect , cum il inlocuiesc ? Sau se schimba cu vas cu tot. Va multumesc si scuze, pt postare daca e aiurea .
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Capacul vine separat de vas (cod capac 90467473, preț 8-90RON, vas 9128766, preț 60/190RON, preț de magazin).
E ciudat cã nu poți desface capacul, faptul cã se învârte în gol poate sã sugereze cã este o problemã cu filetul, poate chiar al vasului ...
Aș încerca, prima datã, sã comand un capac nou și sã-l scot pe cel vechi prin tãiere(cu grijã sã nu afectezi vasul, cu o pânzã de bomfaier, flex, cutter). Dacã constați cã e afectat și (filetul) vasul(ui), nu-ți rãmâne decât sã schimbi și vasul...
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Deci in acesta dimineata cand am vrut sa ma uit la antigel se pare ca ale meu capac a iesit fara supapa din vas , iar supapa a ramas blocata.Din ce cauza a ramas blocata?Am strans normal capacul , iar temperatura nu am vazut sa sara de 95 de grade.Aseara am verificat si nu aveam presiune in vasul de expansiune imediat dupa ce am ajuns acasa dupa un drum de 30 de km.Nivelul era putin ridicat cu 1 cm peste maxim probabil de la expandarea la caldura.Am incercat cu un patent si se roteste in gol acea supapa.
Treaba rezolvata , am spart capacul si se pare ca se tinea in acele doua garnituri...asa ceva nu am vazut in 10 ani de masini.Asta a fost primul si ultimul meu opel garantat 100%.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Capacul ala galben se tine de partea cu supapele in niste cleme destul de firave.
Garniturile de cauciuc se umfla si capacul se intepeneste. Cand il desfaci se rup clemele alea si ramai cu partea galbena in mana.
Cumpara capac nou.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Clemele nu s au rupt si supapa a ramas intepenita...incredibil asa ceva , am luat un metzer 20 de lei si dacia nemteasca merge.Pentru cat timp nu stiu , pentru ca este la vanzare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR