Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • baron2000

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2013 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Sunt posesorul unui Opel Astra J Sport Tourer 1,7 Diesel 110 CP, an fabricatie martie 2014 cumparata de 3 luni.
La achizitia autoturismului, acesta avea la bord 81000km.In acest moment kilometrajul indica 83400 km.
As dori sa schimb uleiul de motor si toate filtrele (aer,motor,combustibil,polen).Ce marca de filtre imi recomandati sa cumpar?Este necesar sa fie fabricatie OPEL? Multumesc!
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Filtrul de motorina si cel de ulei este indicat sa fie GM ,mai ales cel de motorina.Uleiul neaparat cu specificatie dexos 2 pt.DPF.
Eu unul nu prea recomand ulei GM ,personal folosesc Motul 8100 x-clean 5w30 dexos 2,dar mai sunt si alte marci de ulei dexos 2.Bafta.
  • yodus

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017 B16DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Iar daca nu vrei sa-ti intre gazele de eșapament de la cel din fațã recomand filtrul de carbon.Practic toate sunt importante.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am aceași motorizare,Eu folosesc ulei GM 5w30,filtru motorinã original GM,aer ,polen si ulei MAN.
Fac schimbul pânã în 10.000 km.
Skip ads

  • Adyyda

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2013 A17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2020

  • Mesaj Privat
RADU FLORIAN a scris:Filtrul de motorina si cel de ulei este indicat sa fie GM ,mai ales cel de motorina.Uleiul neaparat cu specificatie dexos 2 pt.DPF.
Eu unul nu prea recomand ulei GM ,personal folosesc Motul 8100 x-clean 5w30 dexos 2,dar mai sunt si alte marci de ulei dexos 2.Bafta.


Salut. Tot uleiul acesta il folosesti?
Acum 2 ani am bagat ulei GM la 1l si a fost ok (neavand un punct de referinta decat cateva luni cat masina a venit din Germania cu ulei Castrol). Anul trecut, am bagat acelasi ulei GM dar la bidon de 5l+completare la 1 l si pot spune ca din acel moment, treptele 3+ au devenit mai galagioase, practic sunt la fel ca in treapta 2, desi inainte, in treapta 3 motorul era mai silentios (minim 25% dupa noi).
Se apropie revizia si din start nu mai bag GM la 5l (sunt curios sa vad daca va fi vre-o diferenta sau a fost doar o coincidenta) sau evental sa schimb cu altul.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu am bãgat GM la 5 l, valvoline, ravenol: motorul se aude la fel.
Exista și o diferente: cu ravenol, a apãrut o scurgere foarte fina la pompa de vacuum. La urmãtorul schimb am pus GM, și nu se mai vede nimic.

Toate au fost 5w30.
Eram hotãrât sa dau jos pompa de vacuum pt a schimba garnitura, dar am scapat: cel puțin pt moment.
De fiecare data, uleiul a fost schimbat la max 10k km.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR