Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Va salut!
Am vesti bune, cred Smile

A fost publicata Ordonanța de urgențã nr. 52/2017 privind restituirea sumelor reprezentând taxa specialã pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule și timbrul de mediu pentru autovehicule.
Citez: "(1) Contribuabilii care au achitat taxa specialã pentru autoturisme și autovehicule, prevãzutã la art. 2141 -2143 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificãrile și completãrile ulterioare, taxa pe poluare pentru autovehicule, prevãzutã de Ordonanța de urgențã a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, aprobatã prin Legea nr. 140/2011, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, prevãzutã de Legea nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, cu modificãrile ulterioare, și timbrul de mediu pentru autovehicule, prevãzut de Ordonanța de urgențã a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule, aprobatã cu modificãri și completãri prin Legea nr. 37/2014, cu modificãrile și completãrile ulterioare, și care nu au beneficiat de restituire pânã la intrarea în vigoare a prezentei ordonanțe de urgențã pot solicita restituirea acestora, precum și a dobânzilor datorate pentru perioada cuprinsã între data perceperii și data restituirii, prin cerere adresatã organului fiscal central competent. Nivelul dobânzii este cel prevãzut la art. 174 alin. (5) din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedurã fiscalã, cu modificãrile și completãrile ulterioare."

Textul integral il gasiti aici : http://legislatie.just.ro/P...iiDocument/192129

Eu am cumparat Astra J-ul in 2014, am platit 110 sau 120 euro timbrul de mediu.

Se pare ca banii se restituie pe cale administrativa, nu mai e nevoie sa formulati actiune in instanta.
Termenul limita este august 2018.

Tinand insa cont de parsivitatea si nesimtirea PSD-ului, parca mi-e teama sa imi cer banii inapoi, deoarece e posibil sa introduca alta taxa de genul asta, sub un alt nume, iar atunci cand voi dori sa vand masina, cumparatorul sa fie obligat sa plateasca o taxa de 2-3 ori mai mare ca sa o inscrie pe numele lui.

Ce parere aveti?
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Fa demersurile pentru a recupera banii!
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Mentionez ca am cumparat masina noua, din reprezentanta. Nu stiu daca are relevanta, dar unele persoane mi-au spus ca prima taxa de inmatriculare trebuie platita... daca o luam la mana a doua si plateam inca o data taxa de inmatriculare, abia atunci puteam sa imi recuperez banii.
Dar din textul de lege nu rezulta aceasta obligativitate...
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Acea mirobolanta taxa, in toate formele ei, s-a platit o singura data, la prima inmatriculare in RO, indiferent daca masina era noua sau sh.
Acum nu se mai plateste.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR