Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua!.Se aude un zgomot la accelerare in sarcina in orice treaptã ca un marait si nu îi dã nimeni de cap.Am schimbat pistoane segmenti,axa cu came rectificare vibrochen,refãcutã chiuloasa schimbat supape tampon cutie cuzineti,pompa ulei.Nu stiu ce sã mai fac ca e foarte enervant zgomotul.astept un raspuns si vã mutumesc
Skip ads

  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
La mulți ani!

Un tester ai pus pe ea? Eu îți spun sigur cã problema ar fi de la senzorul de turație :>

O zi bunã mai departe!
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
la cutia de viteze sa uitat cineva?
mai are ulei in ia?
de cat timp nu sa schimbat?
daca apesi ambreiaju se mai aude?
  • tadobaru

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2009

  • Mesaj Privat
tampon motor distributie, chiar daca pare bun, inlocuieste-l
Skip ads

  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
La multi ani! Zgomotul se aude numai in sarcina in orice treaptã și numai la accelerare.La cutie nu sa verificat decât nivelul de ulei.Am mai facut un test cu frana de mana trasa și in treapta 1 am incercat sa simulez o plecare din panta face același zgomot.multumesc pentru indrumarile dumneavoastra și o sa incerc si varianta cu senzorul .O searã bunã vã doresc!
  • tadobaru

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2009

  • Mesaj Privat
daca urmaresti postarile mele o sa vezi ca am solicitat pareri despre aceeasi problema si ti spun sincer ca zgomotul a disparut dupa ce am schimbat cele 3 tampoane de la motor (la cutie, turnulet si la distributie - mai putin cel antibalans) La o consatatare atenta am vazut ca prezonul care se fixeaza in spatele tamponului de la distributie atingea in tampon desi acesta arata in fata bine iar cauciucul acestuia era intact! Si ai sa vezi ca am schimbat si eu multe pana la acest tampon
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat doar pe cel de la cutie sub baterie,mecanicul a zis cã tamponul turnulet este bun si cel de la distribuție.Zgomotul a apãrut la vreo cateva zile dupa ce am schimbat axa cu came si tacheti dar nu stiu dacã are vreo legatura.
  • tadobaru

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Asa mi-au spus si mie multi la care am fost , ca tamponul e bun asa si parea la prima vedere. Incearca si varianta sa schimbi acele 2 tampoane. Daca nu ai coduri de eroare pe tester asa cum spune Andrei atunci poate fi si ata o varianta.
Skip ads

  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Bunã seara!Nu am nici o eroare pe tester dar nu am inteles care prezon atingea de tampon.Multumesc!
  • tadobaru

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2009

  • Mesaj Privat
da-mi un mail in privat si iti dau o schita
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am observat cã în timpul accelerãrii se simte si omica vibratie in schimbator concomitent cu zgomotul dar numai in sarcina si in orice treaptã.
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
La relatiu cu masina scoasã din vitezã zgomotul se aude? Dar la accelerare? Tot cu mașina scoasã din vitezã... Fã și testu' ãsta, eventual dacã ne-ai pune și un filmuleț cu mașina în momentele în care se aude zgomotul ar fi de mare, mare ajutor în diagnosticarea problemei.

Seara bunã sã aveți! Smile
Skip ads

  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Zgomotul nu se aude la accelerare pe liber si nici in relantiu oricât aș tura motorul se aude numai la accelerare in sarcina in orice treaptã.Cu stimã!
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Bãnuiala mea ar fi cutia de viteze, la fel a fãcut și a mea pânã când în timp ce coboram pe o pantã s-a blocat complet. Gãsești la dezmembrãri, dar mare atenție sã nu te pãcãleascã cum au încercat și cu mine.

Dacã ar fi de la vreun tampon sau suport, ar face și la turații mai mari, stând pe loc cu mașina scoasã din vitezã.
  • tadobaru

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2009

  • Mesaj Privat
La mine trepida la relanti mai rau ca un diesel!
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Si care a fost problema? Cum ai rezolvat-o? Smile
  • tadobaru

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dupa ce am schimbat ambreiaj, volanta (de la dezmembrari), racord flexibil toba, sonda lambda, distributie, pompa apa, verificat alternator, am rezolvat schimbind cele 3 tampoane de la motor de care am spus mai sus, dar toate la o singura lucrare. Desi eram sceptic in privinta acestei solutii minunea s-a produs dupa 4 ani de cautari...
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Bunã ziua!,Am observat cã dimineata când plec cu ea pe o distanta de aproximativ 3km nu se aude zgomotul apoi incepe iar sã se audã,foarte ciudat,chiar sa fie din cauza tamponului?Multumesc pentru timpul acordat.
  • tadobaru

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pai prima data ai spus ca zgomotul se aude "la accelerare in sarcina in orice treaptã" acum se aude mereu dupa 3 km.... Totusi ca o completare daca masina nu trepideaza la relanti uita de tampon.
  • marin1979

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Zgomotul se aude mereu in sarcina la accelerare dar câteodatã am impresia cã se aude mai putin cand plec dimineata la serviciu in primii 3km,sau mi se pare mie.Mecanicul a refãcut motorul adica rectificat arbore,schimbat pistoane, cuzineti ,schimbat pompã ulei,ax cu came,tacheti,culbutori,pompã apã distribuție,tampon cutie,tamponul din fațã,in viteze intrã bine,motorul trage doar ca are acest zgomot ca elicea unui avion nu știu cum sa îl descriu.Am fost la cel putin 5 mecanici și nimeni nu îi dã de cap.Este un zgomot înfundat nu metalic.Mecanicul a zis ba ca e tamponul ba pistoanele,ba cuzinetii de la biela,schimbate toate,ca lui i se pare cã se aude din motor dar fara nici un rezultat.Chiar nu stiu unde sã mai caut cauza.Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR