Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • thrall_24

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Care stiti voi ca sunt amortizoarele "cele mai bune" (pot sa zic), cele pe gaz sau cele pe ulei?
Un var, care are un kadett d, si-l duce la remat are amortizoare pe gaz, monroe, si nu stiu ce sa fac,; sa le iau sau nu. a\A facut cu ele ~8000km.
Am un astra f din '93 si nici nu stiu daca se potrivesc la mine sau nu. Daca se potrivesc as vrea sa stiu daca merita sa le pun sau nu.
Va rog frumos ajutati-ma! Embarassed
Sunt si la inceput de drum si intreb incolo si-n coace, dar nimeni nu stie daca merg montate sau nu.
Va rog frumos ajutati-ma!
Skip ads

  • thrall_24

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sa nu uit. Am folosit functia de cautare si nu prea am inteles si nu prea am gasit pe forum.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ce pot eu sa iti spun e ca cele pe gaz sunt mai bune decat cele pe ulei, iar daca au doar 8000 km sunt ca noi. Smile
PS. foloseste butonul edit
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
la buzau iti trebuie pe ulei . gropi inimaginabile .
la munte , pe drum lin , ti-ar prinde bine unele pe gaz . oricum diferenta nu e mare , daca suspensia masinii nu e sport .

mai sunt niste struto-camile gaz cu ulei , care in functie de tipul de drum se schimba . astea-s bullshituri
Skip ads

  • thrall_24

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de tot pentru raspunsuri. Dar raspunsul la cea de-a 2-ua intrebare o are careva?
Sau daca imi puteti spune niste site-uri unde pot sa gasesc informatii, dimensiuni despre amortizoarele opel.
Cei de la firme nu imi pot da nicio informatie privind dimensiunile.

Multumesc inca o data mult de tot.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Ca si fost angajat la Bilstein va pot spune asa:
- nu exista amortizoare doar pe ulei; cele care se spun ca sunt pe ulei nu au in interior gaz ci doar o anumita cantitate de aer comprimat ca sa evite formarea de spuma in timpul functionarii
- cele pe gaz sunt cele mai bune dar a nu se intelege gresit: NU exista numai pe gaz. Acelea carora li se spune pe gaz sunt de fapt pe gaz si ulei si sunt mai bune pentru ca amortizeaza mai bine socurile si in plus gazul ajuta la combaterea formarii spume, spuma ce apare in functionare datorita incalzirii uleiului in jurul valorii de 90 de grade. (la un drum foarte accidentat)
Deci sfatul meu este sa te interesezi daca iti merg montate si sa ti le pui pe cele pe gaz (au si ulei dar asa le stie lumea neavizata).
In general cand cautati sa cumparati sa cautati cele pe gaz si ulei nu numai pe ulei....
Bafta si drumuri bune.
Cu respect, Mihai
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am un prieten care se ocupa de comenzi piese auto si mi-a gasit pentru masina din semnatura amortizoare sachs 200lei/buc pe spate si 250lei/buc fata. Insa in program ii specifica faptul ca sunt pentru masinile cu echipare drumuri grele. Masina mea nu are asa ceva, e din belgia.
De asemenea mi-a gasit si amortizoare care ii apareau ca fiind cele originale, tot sachs, nu se specifica modelul insa, la 250/buc respectiv 320/buc.
Ce recomandare imi faceti? Merg puse amortizoarele pentru drumuri grele pe masina mea? Sau sa le iau pe cele originale? Sau sa ma orientez la alta marca?
Masina acum are monroe.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
si eu ma gandesc in viitor sa-mi schimb toate amortizoarele . imi recomandati ceva? gaz vs ulei/ sachs vs monroe vs altele ? etc...
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@aco_008 - din cate stiu singura diferenta intre amortizoarele de drumuri grele si cele normale este ca alea de drumuri grele permit mai usor socurile adica in interior difera supapa prin care trece uleiul si astfel reactioneaza mai bine la gropile din Romania... dar in detrimentul stabilitatii... Acum depinde si de varianta pentru ca la unele este si trecuta marirea garzii la sol cu 2-3 cm ori trebuie sa vezi daca varianta de care zici tu are si asa ceva sau doar caracteristica e amortizare difera... Sfatul meu este sa iei originale (Sachs din cate stiu eu) si pe seria caroseriei tale... Cele care sunt aftermarket sunt facute ca sa se potriveasca pentru mai multe tipuri de motoare ceea ce nu e chiar bine... ca un motor de 1.4 nu e la fel cu cel de 2.0 diesel... daca intelegi la ce ma refer...
@respected - sfatul meu este clar amortizoare pe gaz cum spune lumea si ca firma Sachs dar merg si Monroe doar ca asa cum am scris mai sus recomand sa pui originale pe seria caroseriei tale asa cum am recomandat si la colegul din Prahova
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am cautat amortizoare dupa seria sasiului si originale mi-a dat programul monroe standard nu sachs.
Am dat azi comanda de monroe reflex. Nu sunt impacat cu urmatoarea treaba: la astra g amortizoarele fata sunt diferite. In programul tipului care le-a comandat apareau direct pereche dar pe acelasi cod, nu diferite.
Vad eu maine care e treaba. O sa revin cu feedback maine dupa montarea celor noi.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
acum observ ca ai motor de 1.7 CDTI si masina din 2004 deci e posibil sa ai alt tip de amortizoare ca original dar cele de prin 2000-2001 aveau SACHS. Mai schimba si ei furnizorii din cand in cand prin rotatie...
Asteptam feed-backul promis
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Bun, dupa cateva minute de cearta cu neseriosii de la "unix" am luat amortizoarele, este vorba de monroe reflex bitubulare gaz+ulei. Am schimbat si flansele si rulmentii din capul amortizorului desi erau bune cele vechi. Am zis sa fac treaba pana la capat.
Impresii: masina merge la fel ca atunci cand a vazut prima oara Romania, acum 2 ani. Este rigida, exact cum mi-am dorit, insa nu mai sare spatele in toate directiile si nu mai troncane nimic. Am testat masina pe o portiune cu piatra cubica, inainte tremura destul de rau, acum e teapana. De asemenea am luat o curba mai brutala si a reactionat imediat.
Per total sunt foarte multumit de comportamentul masinii, chiar daca mama, pe care am luat-o azi la cumparaturi, mi-a spus ca "e cam dura masina ta " Evil or Very Mad . A inteles pana la urma ca e normal sa fie asa si ca asa am vrut eu sa fie.
Pret total pe amortizoare 748 lei (am prins o oferta 3+1 gratis), iar cu tot cu flanse si manopere am ajuns la 1120 lei.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ai rezolvat bine si intr-un pret bun... Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte de drumuri bune.
  • Dic
  • **
  • 74 mesaje
  • din 15 Feb 2010
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • Dic

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Aco_008, sa le stapanesti sanatos!

Ca proaspat posesor de Opel nu ma pot pronunta. Dar din experienta lunga cu o Dacia Super Nova, va pot spune ca amortizoarele pe gaz sunt mai rigide, masina se aseaza mai bine in curbe, dar sunt mai putin confortabile la gropi. Amortizoarele cu ulei sunt mai confortabile la gropi, dar masina devine mai instalbila la curbe luate cu viteza mai mare.
Pentru cei cu stil sportiv, sunt mai bune amortizoarele cu gaz. Pentru cei care doresc confortul sa aleaga amortizoarele cu ulei.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru urari.
Eu tot amortizoare gaz/ulei am avut si mi-au placut, de aia le-am vrut la fel. E total adevarat ce spui tu @Dic.
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@aco_008: Salut, poti sa-mi dai codul amortizoarelor care le-ai pus pe masina ? Eu am gasit in catalogul online de la Monroe 2 varinate pentru modelul meu: Monroe Reflex E4882 si Monroe Reflex E4908 pt fata si Monroe Reflex E1248 si Monroe Reflex E1294 pt spate
Eu mai am o problema: am arcuri sport si nu stiu daca telescoapele astea se vor potrivi cu ele. Tot in catalogul online sunt niste semne, dar nu gasesc nici o legenda care sa precizeze ce reprezinta ele.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate nu mai am monroe reflex pe fata, am facut accident si unul din ele s-a rupt si am pus sachs touring pe fata. Sunt mai moi decat monroe.
Nu stiu de unde sa iau codul, eu cand le-am comandat le-am comandat dupa modelul masinii.
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
si care sunt mai bune sach sau monroe?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Bune sunt amandoua, iar in caz de probleme exista garantie.
Depinde ce vrei de la masina. Am spus mai sus, unele sunt mai dure, celelalte ofera mai mult confort.
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai tu nu vezi ce drumuri sunt?
Se apuca nemernici astia sa sparga si asa lasa mama lor...
Ce sa mai vreau, sa nu mai troncana si cu masina vreau sa ma mai duc cu ea si la munte.
AICI SUNT BANI DUMNEAVOASTRA!
VEDEA-I-AS MORTI ca au distrus si drumurile si tara iar dac te prind fara rovinieta hop sarmaua ,ti-au bagat mortul in casa, 250-4500ron amenda, pai sa mai platesti?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR