Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Marius1012

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Asearã am pãțit un lucru destul de ciudat!
Când am ajuns acasã am parcat mașina și am încuiat-o. Trecând prin spatele ei am observat becurile de la numãr aprinse și când am încercat portbagajul acesta era descuiat (restul mașinii find încuiat). Am trântit portbagajul și s-a încuiat.

Încercând sã vãd de ce nu s-a încuiat portbagajul am zis sã mai încerc odatã și surprizã: ușile se descuiau nu și portbagajul!

Am încercat de vreo zece ori, în toate modurile posibile, și portbagajul nu se descuia, nu îl putea deschide (am blocat și deblocat ușile de pe telecomandã și din interior de pe consolã, dar degeaba).
Când am vrut sã renunț s-a deblocat și acum funcționeazã normal!

Puteți sã-mi spuneți ce s-a întâmplat de nu se descuia?
A mai pãțit-o cineva?
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Te-ai uitat atent sa nu se fi prins ceva de incuietoare sau poate ai spãlat masina si a intrat apa la incuietoare fiind rece afara a înghețat. Da cu spray degripant pe incuietoare.
  • Marius1012

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Din pãcate nu era nimic prins și nu spãlasem mașina!
Ce am constat a fost faptul cã în perioada cât nu s-a deschis hayonul, atunci când încuiam mașina becurile de la numãr rãmâneau aprinse cam 10 secunde. Dupã ce și-a revenit, atunci când încuiam mașina, becurile de la numãr nu mai rãmâneau aprinse.
În perioada urmãtoare am sã urmãresc dacã se închide hayonul de fiecare datã!
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Becurile de la nr se aprind cand incui/descui masina... e un fel de iluminare a partii din spatele masinii.
Nu stiu daca ai sau nu alarma de fabrica... eu am, dar exista o temporizare de vreo 10 sec de la incuiere pana la activarea acesteia (nu stiu exact la cele fara alarma cum este cu aceasta temporizare a incuierii)... capota hayonului fiind singura care se blocheaza electric (intrerupe curentul pe switch), ea se incuie efectiv dupa acest interval de timp.
Incearca sa apesi de 2 ori consecutiv butonul de incuiere sa vezi daca hayonul mai ramane descuiat in acest interval de timp.
  • Marius1012

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru ajutor, dar problema cu deschiderea hayonului a reaparut, din pacate!
Aseara am rabatat bancheta si pe burta in portbagaj am desfacut dopul si am actionat manual deschiderea.
A functionat manual dupa care am dat cu w40 pe toate lucurile posibile de la incuietoare, rezultatul este ca aseara si astazi incuietoarea functioneaza!
Voi vedea pe viitor daca va functiona corect!
Pentru cei care vor mai pati asa sa verificati si siguranta 11 din panoul de la motor (cea de 7,5).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR