Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • MBratu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Salut, am un Opel Corsa D, anul 2010, 1.2 benzina 16v , cod motor A12XER 132000KM
Am avut doua patanii cu ea de curand, in drum spre munte mi s a aprins martorul cu cheita si apoi martorul cu pompa benzina intermitent, la diagnosticare am aflat ca problema ar fi aprinderea de pe pistonu 3.Am decis sa ma intorc spre casa , i am schimbat bujiile cand am ajuns , circa 10 km mers in Bucuresti a mers perfect apoi a inceput sa intrerupa in ralanti dupa ce apa din motor depaseste temperatura de 90 de grade,se simte lipsita de putere pana in 2500 ture,pare sa intrerupa , nu scoate fum, consumul pare sa fi crescut.
Atasez un link cu filmarea in care se vad erorile masinii insa nu ma descurc sa le descifrez, as aprecia orice tip de ajutor
https://youtube.com/watch?v=vN-pxBAMoCU
Skip ads

  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
E cam ciudat ce da acolo nu se intelege prea bine,ce am inteles e aiurea nici macar nu exista codurile sau poate am gresti si eu la citirea lor. Trebuie sa vezi ce zice un tester. Am vazut ca ai insp in bord. Daca nu stii cum sa o resetezi imi spui si te ajut, macar cu atat. Numai bine!
  • MBratu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Probabil calitatea imaginii lasa de dorit, incercati alta calitate a imaginii din setarile youtube ului, nu stiu cum sa resetez inspetia masinii, as dori sa mi explicati multumesc mult
  • MBratu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Probabil calitatea imaginii lasa de dorit, incercati alta calitate a imaginii din setarile youtube ului, nu stiu cum sa resetez inspetia masinii, as dori sa mi explicati multumesc mult
Skip ads

  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Imaginea este clara doar ca nu inteleg,clipeste cam aiurea. Normal se inteleg mai bine pauzele alea,uneori pauzele sunt mai lungi alteori mai scurte de asta si codurile care mi-au iesit mie sunt inexistente. Tocmai de aceea ti-am recomandat tester. Pentru resetarea insp: se baga cheia in butucul contactului,se apasa pedala de frana,apesi butonul de resetare din zona ceasurilor de bord. In timp ce acesta ramane apasat se cupleaza contactul dupa care imediat se apasa si butonul de resetare de pe maneta din partea dreapta,butonul din capul manetei. Se tin apasate ambele pana apar trei linii orizontale care vor clipi. Cand vor disparea inseamna ca s-a sters insp. Trebuie sa te misti repede. Sper ca m-am facut inteles.
  • MBratu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Foarte inteles, am incercat tester ul cand au inceput problemele si au rezultat urmatoarele:
Misfire pistonul 3
Imobilizatorul
Restul nu erau importante o sa fac o investitie si mi cumpar o noua bobina de inductie si ma gandeam si la alte bujii cu cap iridium, daca nu dau rezultate probabil sunt senzori, contact imperfect sau piese de curatat ( Egr, clapeta acceleratie etc) multumesc pentru rabdare si informatii
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cu placere! Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR