Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • kordoba

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am de curind o Astra Caravan din 2000 cu motor Y20dth la care se aprinde din cind in cind beculetul de Check Engine;
se aprinde cind masina sta la relanti sau merge subturat si se stinge daca reduc viteza si trec intr-o treapta inferioara de viteza, dar numai daca actionez si pedala de frina;
am procurat de pe net un adaptor Opel Tech2 si cu softul adecvat am descoperit eroarea : P0703=Brake Switch B Circ Error -circuit malfunction, eroare pe care n-am reusit sa o sterg din memorie si nici nu stiu sigur despre ce circuit de frina e vorba;
de la cine am luat masina am aflat ca a schimbat de curind placutele de frina de pe spate, lucru vizibil de fapt cu ochiul liber.
Cum masina are discuri de frina fata-spate si probabil ca ABS-ul lucreaza si pe rotile din spate, ce ma sfatuiti sa fac ?
Mentionez ca motorul merge super, de sistemul de frinare numai laude (la frinare brusca ABS-ul lucreaza si masina nu-si schimba directia) si nu se aprind alti martori pe bord.

Cu multumiri anticipate si deosebit respect pentru voi toti.
Skip ads

  • Ov

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ai cumva tempomat ?

mai merge?

posibil sa ai probleme cu contactul de la pedala de frana
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
sau poate un bec de frana ars!
se stinge cand pui contactul?
se aprinde numai cand pui piciorul pe frana?
masina are computador de bord din ala de iti arata cand tre sa faci revizia?
verifica totusi becul de frana
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Deci uitati cum sta treaba. Eu am mers cu ea la un service si mi-au facut test cu 30RON si mi s-a spus ca este switchul de la pedala de frana de vina. Trebuie schimbat (la un schrot l-am gasit cu 50RON dar nu l-am luat). Stopurile merg, cand ating frana chiar si un pic se aprind, nu face figuri, chiar si cand este aprins martorul am verificat si totul functioneaza.
La mine am observat ca daca tin pedala de frana apasata macar putin(cat sa se aprinda stopurile) circa 4-5 secunde, martorul se stinge...chiar si la semafor am patit sa am martorul aprins si cand apasam se stingea. Parerea mea este ca nu trebuie sa va faceti griji. Bafta tuturor Wink
Skip ads

  • VALI S

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2007

  • Mesaj Privat
la pedala de frina este un microcontact care tre curatat, am patit la fel !
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
VALIS, se curata greu? Eu mi-am bagat mana pe acolo si am simtzit microcontactul ala care e actionat de pedala, dar e foarte inghesuit locul acolo si nu prea am habar cum sa-l demontez. Merge oare daca dau doar cu niste spray contact pe acolo?
  • VALI S

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu lucrez la o firma de transport, si am profitat de mecanicii proprii, l-am dat jos si l-am curatat. inginerul mi-a zis ca nu e de joaca , in afara de comanda le becurile de stop, microcontactul da comenzi si la ABS ...
  • kordoba

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
multumesc mult pentru sfaturi ! au avut darul de a ma linisti ca nu e cine stie ce mare hiba si am sa incerc sa curat si eu contactul acela
Skip ads

  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Azi am inlocuit acel switch de la pedala de frana, cu unul nou, si surpriza......face la fel...dupa cateva minute de functionare la relanti, se aprinde martorul in bord, si se stinge daca tin apasata pedala de frana 3-4 secunde....nu stiu ce sa ii fac Neutral
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
becurile de frina functioeaza?
  • relubr

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu sunt sigur , dar cred ca ala se aprinde si cand e nivelull scazut la lichidul de frana....
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Becurile pe frana functioneaza, cand unul din ele e ars imi apare pe computerul de bord mesaj, dar nu este cazul. Nivelul la lichidul de frana este ok, pe maxim.
O sa merg maine sa o pun din nou pe diagnoza sa vad daca e acelasi cod de eroare cu switchul asta nou... :-<
Skip ads

  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Azi am scos din nou acel switch si am dat cu spray contact in mufa respectiva (m-am gandit ca poate e un contact imperfect sau ceva). Degeaba, face la fel.. Sad
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Rzolvat...switchul de la pedala de frana nu era suficiet de "apasat" cand pedala era lasata libera.
Am pus o saiba intre capatul switchului si pedala care il actioneaza....astfel, cand pedala este lasata libera, acel switch esta mai apasat cu 1mm. Problema a disparut, stopurile functioneaza perfect si martorul nu se mai aprinde in bord.

Bafta,
  • untaruiulian_MH

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
"Rzolvat...switchul de la pedala de frana nu era suficiet de "apasat" cand pedala era lasata libera.
Am pus o saiba intre capatul switchului si pedala care il actioneaza....astfel, cand pedala este lasata libera, acel switch esta mai apasat cu 1mm. Problema a disparut, stopurile functioneaza perfect si martorul nu se mai aprinde in bord".
Am aceeasi problema, la tester mi-a aparut codul de eroare P0703.Am rezolvat-o cu saiba pusa la comutatorul de la pedala de frana.Intrebarea este : care-i solutia pentru ca saiba sa ramana fixa, sa nu cada de acolo.
Multumesc anticipat pentru eventuale lamuriri.
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Pai de exemplu eu am lipit saiba de bratul pedalei cu silicon sanitar, ca aia am gasit la indemana. Dar eu zic ca la fel de bine poti sa o lipesti acolo cu prenandez sau picatura.
  • untaruiulian_MH

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Merci danutzutm am lipit o saiba cu picatura. Vad ca deocamdata tine si am scapat si de codul de eroare P0703 pe care mi-l dadea testerul.Asadar problema rezolvata.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ieri mi s-a aprins si mie becul in bord iar la testar codul p0703. Am constatat cu surprindere ca aveam ambele becuri de la stopul pe frana arse desi ieri de dimineata mergeau. Am locul de parcare pus in asa fel incat nu pot parca decat su spatele si foarte aproape de bloc asa ca se vad luminile pe bloc.
  • Sitaru

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Sunt opel omega b.y22dth din 2003,,de vreo trei zile masina sta turata la 1750ture,si cand schimb vitezele in momentul care e pe liber urca singura la 3000 ture pt cateva secunde si scande la normal,,pe computer in loc sa imi arate valorile(adica cat consuma,,cat km mergi,temperatura exterioara)imi arat F la toate!ce ar putea sa aiba?pe tester nu da nici un cod!ASTEPT RAS VOSTRU!MULTUMESC
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sitaru a scris:Sunt opel omega b.y22dth din 2003,,de vreo trei zile masina sta turata la 1750ture,si cand schimb vitezele in momentul care e pe liber urca singura la 3000 ture pt cateva secunde si scande la normal...pe tester nu da nici un cod!ASTEPT RAS VOSTRU!MULTUMESC

Salut.
Nu ai nici un cod de eroare sau nu s-a putut conecta la calculatorul ECU ? Posibil ECU sa fie defect.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR