Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CCatalin285

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara!
Povestea este una lunga...insa aproape de capat. Am cumparat...de nevoie..de la dezmembrari ceasurile de bord si display-ul(ca la dealer ajungea undeva pe la 1500 euro), mentionez ca sunt compatibile ca cod de piesa, insa, am o mare problema..nu se ridica acul de la nivelul combustibilului, iar display-ul imi sta in "Display safe".
Am inteles ca se poate afla codul, sau se poate face cumva bypass cu ajutorul opcom-ului. As dori sa stiu prin ce metode se poate afla codul acela de securitate (alta metoda decat prin dealer autorizat samd) fiindca sunt necesare anumite documente pe care cei de la dezmembrari nu mi le pot oferi. Pe olx sunt diferite persoane care se ocupa cu chestiile de genul, insa distanta este o mare incurcatura. Detin si VIN-ul autovehiculului de pe care am luat piesele.
Multumesc frumos!

Astra H wagon 74kw 101cp 2005 z17dth.


ps: Daca mecanicul va sugereaza un artificiu, refuzati.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie sa programezi ceasurile ( IPC ) si display-ul pe masina...pentru asta ai nevoie de car pass de la masina donoare si masina pe care le-ai montat. Din pacate cu OP-Com nu poti afla codul de securitate.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Distanta este o mare incurcatura, mai ales cand nu completezi de unde esti.
  • CCatalin285

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri! Sunt din Galati....da, sunt constient ca trebuie car pass ul de pe masina donoare, insa cand am cerut acest cod de la cei de la dezmembrari m-au luat in ras deoarece ei aduc masinile drept "deseuri auto", iar dealer-ul nu se ocupa de acest lucru decat daca vin cu facturi doveditoare de la dealerul din afara cum ca a vandut masina la dezmembrari...si de la dezmembrari la mine. Sunt sanse pe la magazinele astea care se ocupa cu decodari?
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Incearca la cei care se ocupa cu tuning auto, stiu pe cineva, dar suntem cam departe unul de altul si nu merita drumul.
  • CCatalin285

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc svasile! Maine iau la rand decodarile, ceilalti dealeri si service-urile de pe aici..Oare am vreo sansa la opel sa le cer car pass ul masinii cu displayul si ceasurile montate si sa invoc "display safe" ca scuza Laughing ? Am inteles ca e in jur de 30 euro...numarul asta ma bucura in comparatie cu 150...
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu este sa impachetezi ceasurile si display-ul si le trimiti cu un curier la colegii care se ocupa cu decodari. ( vezi in sectiunea "Publicitate" ). Dupa ce primesti inapoi ceasurile si displayul trecute in "delivery mode " ( pregatite de programare ) cauti pe cineva care are cel putin Tech2 GM si le programeaza pe masina.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
CCatalin285 a scris:Multumesc svasile! Maine iau la rand decodarile, ceilalti dealeri si service-urile de pe aici..Oare am vreo sansa la opel sa le cer car pass ul masinii cu displayul si ceasurile montate si sa invoc "display safe" ca scuza Laughing ? Am inteles ca e in jur de 30 euro...numarul asta ma bucura in comparatie cu 150...

Daca stii seria caroseriei de la masina donatoare, cei de la reprezentanta iti pot da codul(daca ii convingi). Eu in 2015 am platit 100 de lei la Radacini Brasov.
  • CCatalin285

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru idee edwin, voi apela in ultima instanta
Inainte sa cumpar ceasurile si displayul am fost la opel si am rugat frumos respectivul domn sa imi dea codurile de piese compatibile si mi-a zis toata povestea aia cu facturile..daca se poate la Brasov inseamna ca se poate si aici. O fi fost putin mai dur dumnealui, multumesc pentru amabilitate..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In mod normal codurile de securitate nu ar trebui sa ti le dea nici un dealer, daca nu faci dovada ca esti proprietarul masinii pentru care ceri acele coduri.
Motivatia e simpla, tu ti-ai lasa cheia de la casa intr-un cui, langa usa?

Eu iti recomand mai degraba sa mergi pe varianta sugerata de edwin. Am un feeling ca e si mai ieftina, si mai rapida decat sa te tiganesti cu cei de la reprezentanta sa iti dea codurile de la masina donoare.
  • CCatalin285

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Am rezolvat! Mi s-a recomandat un service din Braila, 150lei toata operatia...ceasurile + imperecherea player-ului cu display-ul. Multumesc pentru implicare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR